Городенка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Городенка
COA of Horodenka.png
Герб Городенки
Городенка.Костел Непорочного Зачаття Діви Марії.JPG
Основні дані
Країна Україна Україна
Регіон Івано-Франківська область
Район Коломийський район
Рада Городенківська міська рада
Код КОАТУУ 2621610100
Засноване 1195
Магдебурзьке право 1668
Статус міста з 1940 року
Населення 9277 (01.01.2017)[1]
Площа 56 км²
Густота населення 168 осіб/км²
Поштові індекси 78100
Телефонний код +380-3430
Координати 48°40′03″ пн. ш. 25°30′01″ сх. д.H G O
Висота над рівнем моря 280 м
Водойма річка Ямгорів
День міста 28 серпня
Відстань
Найближча залізнична станція Городенка-Місто, Городенка-Завод
До обл./респ. центру
 - фізична 63 км
 - залізницею 106 км
 - автошляхами 75 км
До Києва
 - фізична 408 км
 - автошляхами 482 км
Міська влада
Адреса м. Городенка, вул. Шевченка, 77

Commons-logo.svg Городенка у Вікісховищі

Карта
Городенка. Карта розташування: Україна
Городенка
Городенка
Городенка. Карта розташування: Івано-Франківська область
Городенка
Городенка

Городе́нка — місто на історичному Покутті, адміністративний центр Городенківського району Івано-Франківської області, місце перебування будівлі Городенківської районної ради.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування. Походження назви[ред. | ред. код]

Пам'ятний знак заснуванню Городенки

Вважається, що назва міста походить від слова «город» — укріплення з частоколу та зрубів. Повість временних літ подає, що у 993 році Великий князь Київський Володимир Великий пішов походом на білих хорватів, що населяли сучасну територію Галичини. Саме тоді сучасна Городенківщина увійшла до складу Київської Русі. На карті Птолемея приблизно на місті Городенки позначене місто Karrodinon. Подібність назв дає підстави припускати давність існування Городенки. Щоправда, Птолемей розмістив Karrodinon на лівому березі Дністра, але науковці знають, що він завжди помилявся у визначенні широти міст, розміщаючи їх дещо північніше істинного мясця.

Феодалізм[ред. | ред. код]

Уперше в літописах Городенка згадується під 1195 роком. Це було поселення землеробів та ремісників. З 1349 року Галичина — під владою Польської корони. У XV столітті на урвищі над річкою Ямгорів збудовано замок, і Городенка перетворилася в типову феодальну резиденцію.

Позаяк протягом XVXVI століть Покуття було спірною територією між Польщею і Молдовським князівством, а впроовж XVIXVII століттях зазнавало спустошливих нападів турків і татар, городенківська твердиня стала певною мірою стратегічною.

1491 року господар Молдови Штефан III під час походу на Покуття спалив Снятин, Городенку, Коломию і дійшов до Галича. У 1497 році, після невдалого походу на Волощину, військо польського короля Яна Ольбрахта повернулося на Покуття і своїм постоєм його спустошило. Поблизу Городенки у 1509 році великий гетьман коронний Миколай Каменецький вщент розбив молдовське військо (можливо, саме в пам'ять про це долина річки Ямгорів між Городенкою і Серафинцями називається Червоною). Катастрофічним був похід на Покуття 33-тисячного війська молдовського господаря Петра IV Рареша (Петрила) у 1531 році.

1648 року під впливом Хмельниччини в Галичині спалахнуло повстання під проводом Семена Височана. Селяни Чернятина, Заболотова, Олеші та Любківців напали на Городенківський замок (який тоді належав Янові Жулчинському (Стшемеському[2]), роззброїли його залогу, а будівлі спалили. Власник врятувався втечею.

Отримання Магдебурзького права[ред. | ред. код]

Виборним актом короля Яна II Казимира від 13 лютого 1668 року Городенка отримала Магдебурзьке право. Тоді місто входило до складу Галицької землі Руського воєводства з центром у Львові, але саме не творило якоїсь адміністративної частини, а належало до Коломийського староства.

Надання Городенці самоврядування створило сприятливі умови для розвитку ремесла і торгівлі, що зумовило наплив переселенців — переважно вірменів та євреїв.

«Столиця» Потоцьких[ред. | ред. код]

У 1739 році москалі пограбували місто[3].

1807 року маєток в Городенці у батька Теодора придбав полковник[4] Адам Потоцький (1776—1812; син белзького воєводи та Кароліни з Сапєгів), у якому часом мешкав до початку війни польсько-австрійської у 1809 р.[5].

Під владою Габсбургів[ред. | ред. код]

1772 року (після першого поділу Речі Посполитої) Городенківщина в складі Галичини дісталася Габсбургам. Під час правових, освітніх і релігійних реформ австрійського імператора Йосифа II, які він здійснював у дусі європейського просвітництва, у 80-х роках XVIII століття було ліквідовано обидва городенківські монастирі. У 1788 році відкрито першу світську школу з німецькою мовою навчання.

У місті діяла українська приватна ґімназія педагогічного товариства «Рідна школа», у якій протягом 8-ми років був директором Антін Крушельницький.

3 березня 1918 року в місті відбулось «свято державності і миру» (віче) на підтримку дій уряду Української Народної Республіки, на якому були присутні близько 10 000 осіб[6].

Західноукраїнська Народна Республіка[ред. | ред. код]

3 листопада 1918 року в Городенківському повіті було встановлено владу Української держави — ЗУНР[7], яка пізніше об'єдналася з Великою Україною, але, на жаль, ненадовго.

Польська окупація[ред. | ред. код]

17 вересня 1939 року радянська 23-тя танкова бригада зайняла місто і захопила 6 польських літаків[8].

Радянська окупація[ред. | ред. код]

17 жовтня 1951 року облвиконком рішенням № 744 передав у Городенківському районі хутір Якубівку з Родниківської сільської ради до Рашківської сільської ради.

31 липня 1952 року Городенківський райвиконком рішенням № 368 ліквідував Родниківську і Монастирську сільради з приєднанням їх до Городенківської міськради.

Період відновлення Української державности[ред. | ред. код]

У 1995 році відзначалося 800-річчя першої письмової згадки про місто.

За часів Незалежності у Городенці відновилася у своїх правах українська мова, а також було створено пряме залізничне сполучення зі столицею України Києвом.

Сучасність[ред. | ред. код]

Економіка[ред. | ред. код]

У місті працює ряд промислових підприємств — ТОВ «Цукровий завод Городенка»[9], ПАТ «Городенківський сирзавод», птахофабрика «Авангард», філія «Перспектив» ЗАТ «Зернопродукт» МХП, Цегельний завод, завод ТОВ «Сільмаш Городенка». Працюють підрозділи «Укртелеком», дві залізничні станції, мережа торгових підприємств, ковальські майстерні, ПАТ «Будівельник», виробництво будівельного каменю, вапна, асфальту та інше.

Транспорт[ред. | ред. код]

Через територію міста Городенка пролягає залізнична лінія Коломия — Стефанешти, на якій в межах міста розташовані зупинний пункт Городенка-Місто та станція Городенка-Завод. До 7 грудня 2019 року через станцію прямував фірмовий пасажирський потяг «Гуцульщина» № 357/358 сполученням Київ — Рахів, якому з 8 грудня 2019 року змінено маршрут руху через станції Чернівці, Снятин.

Освіта і культура[ред. | ред. код]

Функціонують дві середні школи, гімназія, сільськогосподарське ПТУ, спортивна та музична школи, існують понад 10 народних самодіяльних художніх колективів.

Національні громади[ред. | ред. код]

Українці[ред. | ред. код]

Українці — корінне населення Городенки. Українцями є переважна більшість мешканців міста.

Поляки[ред. | ред. код]

Вірмени[ред. | ред. код]

Із XVII століття в місті селилися вірмени, які понад сто років утримували в своїх руках майже всю місцеву торгівлю. Про впливовість і заможність вірменської громади свідчить побудова у 1706 році великого вірменського костелу — найдавнішої збереженої пам'ятки міста.

Євреї[ред. | ред. код]

Єврейська громада з'явилася тут іще у XVI столітті, але справжній їх наплив почався після надання Городенці Магдебурзького права. У 1743 році Миколою Потоцьким дарував їм привілеї у торгівлі та ремеслі, виділив місця під будівництво синагоги і кіркуту. Упродовж XVIII століття євреї витіснили з городенківської торгівлі вірмен і посіли в ній панівне становище: торгували зерном, лісом, сіллю, виготовляли алкогольні напої, зокрема вино й пиво, тримали корчми, були орендарями та управителями маєтків. У середині XVIII століття серед місцевих євреїв з'явилися послідовники пізнього саббатіанства та франкізму. У 1760-х роках виникла група прихильників хасидизму (одним з них був Нахман із Городенки).

Станом на 1775 рік у місті мешкали 863 єврейські родини. Упродовж XIX століття їхня чисельність невпинно зростала і у 1900 році склала 4255 осіб (36,64 % населення міста). Євреям належало близько половини місць у муніципальному управлінні.

Протягом 18981914 років у місті діяло єврейське училище, фінансоване фондом барона Моріса де Гірша. У 1907 році відкрито реформований хедер, викладання у якому велося виключно на івриті. Під час Першої світової війни городенківські євреї постраждали від російської окупації — їх будинки було підпалено, дев'ять євреїв повісили за звинуваченнями у шпигунстві. У 1921 році єврейське населення міста налічувало 3048 чоловік (з 9907 жителів), багато хто протягом 192030-х років емігрував до США, Канади, Південної Америки, Палестини.

Під час Голокосту єврейська громада була переважно знищена, а ті, що вціліли, були змушені назавжди емігрувати. Тож згідно з даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, євреї в Городенці не мешкають. З назвою міста пов'язане виникнення єврейських прізвищ Ороденкер (англ. Orodenker) та Городенчик. Окрім Великої синагоги, з єврейських пам'яток збереглися бейт-мідраш та частково кіркут.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Назва Споруджено Зображення
Костел Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії та монастир театинців 17431769 ChurchOfImmaculateConceptionOfVirginMaryIinHorodenka.jpg
Церква Успіння Пресвятої Діви Марії 1763 ChurchOfAssumptionHorodenka.jpg

Відомі люди[ред. | ред. код]

Уродженці[ред. | ред. код]

Пов'язані з Городенкою[ред. | ред. код]

Парламентські посли від Городенки[ред. | ред. код]

 • Гриць Процак — український селянин з Городенківщини, посол до Галицького сейму у 1861—1866 роках.[10]

Галерея[ред. | ред. код]

Історичні фото[ред. | ред. код]

Сучасні фото[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2017 року (PDF(zip))
 2. Каспер Несецький вказував, що Кшиштоф Стшемеський мав сина Яна в другому шлюбі
 3. S. Barącz. Horodenka… — S. 85
 4. Potoccy (03) Архівовано 5 березень 2016 у Wayback Machine. (пол.)
 5. Z.Zacharewicz. Potocki Adam (1776—1812) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź: Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk. — Tom XXVII/4. — Zeszyt 115. — 1983. — 625—831 s. — S. 749—750 (пол.)
 6. М.Литвин, К.Науменко. Історія ЗУНР. — Львів: Інститут українознавства НАН України; видавнича фірма «Олір», 1995. — 368 с., іл. ISBN 5-7707-7867-9 с. 23
 7. Лев Шанківський. Стрий і Стрийщина у визвольній війні 1918—1920 рр.
 8. В.Бешанов. Червоний бліцкриг
 9. Замість 100-літнього цукрозаводу в Городенці — «марсіанське жахіття». ФОТО. — «Вікна», 2019-09-02
 10. Ігор Чорновол. 199 депутатів Галицького сейму. — Львів: Тріада плюс, 2010. — 228 с.; іл. — С. 103—104.

Джерела[ред. | ред. код]