Операція «Ахіллес»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Операція «Ахіллес»
Частина Війни в Афганістані (з 2001)
82nd Airborne Division in Afghanistan (Operation Achilles).jpg
82-га повітряно-десантна дивізія патрулює долину Горак провінції Гільменд на півдні Афганістану в ході операції «Ахіллес», 6 березня.
32°04′23″ пн. ш. 64°50′02″ сх. д. / 32.07333332999999698° пн. ш. 64.8338888899999972° сх. д. / 32.07333332999999698; 64.8338888899999972
Дата: з 6 березня по 30 травня 2007 року
Місце: Афганістан, провінція Гільменд
Результат: Тактична перемога коаліції
Сторони
НАТО НАТО [[Файл:Помилка виразу: незрозуміле слово «taliban»|20x13px|Афганістан]] Таліби
Командувачі
СШАГенерал Ден Макніл
Велика Британія Генерал-майор Джако Пейдж
[[Файл:Помилка виразу: незрозуміле слово «taliban»|20x13px|Афганістан]] Мулла Дадулла  ,
[[Файл:Помилка виразу: незрозуміле слово «taliban»|20x13px|Афганістан]]Мулла Абу Касім
Військові сили
4,200 (Велика Британія),
1,000 (США),
1,000 (Афганська національна армія),
320 (Данія),
300 (Канада),
200 (Нідерланди),
80 (Польща)
10,000 за твердженням талібів, приблизно 4,000 згідно з джерелами НАТО
Втрати
19 (Афганська національна армія),
6 (Велика Британія),
6 (Канада),
2 (США),
1 (Данія),
1 (Нідерланди),
Всього: 35 вбито
Кількість загиблих невідома, втрати коливаються між 750-1,000
28 захоплено в полон

Операція «Ахіллес» — військова операція НАТО, частина війни в Афганістані. Головною метою операції було очищення провінції Гільменд від талібських бойовиків. Операція розпочалася 6 березня 2007 року. На сьогоднішній день, вона є найбільш успішною наступальною операцією, проведеною НАТО в Афганістані. Представники НАТО повідомили, що на відміну від попередніх операцій, таліби уникали прямої конфронтації на користь партизанської тактики.

Головну роль в операції відігравали Британські Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ). Основні зусилля були зосереджені на греблі Каджакай, яка є основним джерелом живлення для Афганістану, але не функціонує вже багато років, а також місто поблизу. Однією частиною місії була Операція «Вулкан», де британська Королівська морська піхота успішно очистила великий комплекс талібів поблизу греблі Каджакай[2], а також Операція «Криптоніт», яка фактично була направлена на очищення місцевості навколо греблі.

Підґрунтя операції[ред. | ред. код]

Вид на греблю 2004 рік

16 березня американський генерал Ден Макнійл повідомив, що сили НАТО неодноразово вступали в бій з повстанцями в різних місцях на півдні Афганістану, але більшість бойовиків намагалися уникнути прямого протистояння з Західним угрупуванням союзницьких військ. Він також заявив, що НАТО розпочне нові операції проти талібів протягом весни і літа.

Перебіг операції[ред. | ред. код]

Операція «Вулкан», як частина операції «Ахіллес», була розпочата Королівськими морськими піхотинцями для зачистки підпільної бази талібів, що складалася з 25 різноманітних, сполучених підземними ходами будівель, розташованихбіля греблі бачив британські морські піхотинці очистити базу талібів, що складається з 25 сполук, біля гідроелектростанції Каджакай. Королівська морська піхота долаючи сильний вогонь талібів з різноманітної зброї: штурмових гвинтівок, кулеметів і гранатометів систиматично зачищала будівлі та ходи сполучення між ними, використовуючи підтримку мінометів та авіації Королівська морська піхота систематично очищається з'єднань і будівлі, підкріплені мінометів і повітря support.[3]

3 квітня США і афганські сили у складі з'єднання провели рейд у провінції в Гільменд, після того як отримали повідомлення з агентурних джерел про те, що молодший командир талібів переховувався на цій території. Під час розвідки дана інформація підтвердилась. Спалахнули важкі бої, під час яких 10 бойовиків загинули і двоє були захоплені в полон. Коаліційні війська в даній сутичці втрат не понесли. Доля молодшого командира залишається невідомою.[4]

30 квітня 1000 бійців МССБ, разом з сухопутними військами Афганської національної армії, вирушили на північ по долині Сангін до міста Герешк і навколишніх сіл, повністю підконтрольних талібам.[5] Було повідомлено, що коаліційні війська вбили понад 130 бойовиків Талібану, але тисячі афганців влаштували акцію протесту заявивши, що жертви були цивільні. Спираючись на підтримку з повітря, коаліційним військам, вдалося в ході двох окремих боїв, в західній провінції Герат, вибити бойовиуів Талібану, відповідно до військової заяви США. В рамках операції, британські офіцери збудували значну кількість патрульних баз для афганських національних сил безпеки.

Вбивства викликали гнівний протест — другий в країні протягом двох днів — місцеві жителі стверджували, що коаліційні сили вбили цивільних осіб. Герат, на кордоні з Іраном, був відносно безпечним до недавнього часу в порівнянні з півднем і сходом країни, де таліби проявляли найбільшу активність. Обидва зіткнення відбувалися в долині Зеркох, на південь від міста Шінданд, де коаліційні війська мали велику базу орієнтовану на проведення дій в провінції Фарах.

Під час 14-годинного бою, котрий очолювали війська США разом з афганськими силами, було вбито 87 бойовиків. Ще 49 талібів, у тому числі двоє лідерів, були вбиті на два дні раніше в результаті необдуманого нападу групи талібів на коаліційний патруль в іншій частині долини. Однак місцеві чиновники заявили, що серед убитих було 51 мирний житель, включаючи жінок і дітей.

Хронологія подій[ред. | ред. код]

У квітні 2007, розпочинається Операція «Вулкан», британська операція, складова частина основної операції, спрямована на зачистку бази талібів біля гідроелектростанції Каджакай.

1 травня, на півдні Афганістану командувача НАТО генерал-майора Тон ван Луна з Нідерландів змінив генерал-майор Джако Пейдж з Великої Британії.

13 травня в провінції Гільменд, у зіткненні з коаліційними силами був знащений Мулла Дадулла, один з головних командирів бойовиків талібану та найдосвідченіший стратег талібської сторони.

18 травня були нанесені прицільні авіаудари по конвою бойовиків Талібану, які покидали акцію протесту у західній частині Афганістану, загинули 14 і поранили 10 осіб, повідомляє губернатор провінції.

21 травня таліби влаштували засідку на об'єднаний американсько-афганський патруль в південному містечку недалеко від провінції Гільменд, що призвело до затяжного бою з залученням авіації, загинуло 25 ймовірних бойовиків.

30 травня операція «Ахіллес» закінчилася, і розпочалася нова — Операція «Пікакс-гендл».[6]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]