Тренувальна місія НАТО у Республіці Ірак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тренувальна місія НАТО у Республіці Ірак
англ. NATO Training Mission – Iraq
Емблема місії

Емблема місії
Дата: 20042011
Місце: Ірак
Результат: успішне завершення навчань
Військові формування
22 країни-учасниці Альянсу та 5 країн-партнерів

Тренувальна місія НАТО у Республіці Ірак (англ. NATO Training Mission – Iraq) — спільні навчання країн-учасниць Північноатлантичного альянсу, збройних сил Іраку та країн-партнерів НАТО. У 2004 році на прохання Тимчасового уряду Іраку відповідно до положень резолюції 1546 Ради Безпеки ООН[1], Північноатлантична рада прийняла рішення про проведення тренувальних навчань в Іраку. Рішення було попередньо узгоджене на Стамбульському саміті НАТО. Головне завдання місії — підготувати іракські сили безпеки, надати вагому допомогу державним структурам країни у процесах створення та розвитку військових навчальних закладів.

Тренувальна місія НАТО відігравала важливу роль для пост-конфліктного відновлення та стабілізації обстановки в Іраку. З огляду на це 12 грудня 2011 року Північноатлантичною радою НАТО було прийнято рішення про завершення діяльності тренувальної місії НАТО у країні[2]. До 31 грудня 2011 року всі війська з Іраку були відкликані[3].

Загальна чисельність місії становила орієнтовно 170 військовослужбовців з 22 країн-членів НАТО та п'яти країн-партнерів Альянсу (України, Йорданії, Єгипту, Японії, ОАЕ).

Заступник командувача місією Джованні Арментані консультує військових

Керівництво[ред. | ред. код]

Місія здійснювалась у 6 районах. Штаб Місії був розташований на передовій операційній базі «Юніон-3» в Багдаді. Особовий склад Місії виконував завдання в межах інтернаціональної зони: проведення тренувань, здійснення порадницько-консультативної діяльності, всебічне забезпечення діяльності всіх підрозділів місії.

Командувачами у різні роки були генерал-лейтенант Девід Петреус (США), генерал-лейтенан Майкл Феррітер (США)[4], генерал-лейтенант Майкл Барберо (США)[4], генерал-майор Клаудіо Анджелеллі (Італія). Командувач місії був безпосередньо підпорядкований Верховному головнокомандувачу ОЗС НАТО з питань операцій в штабі ВГК ОЗС НАТО в Європі, а той, у свою чергу, через Голову Військового комітету — Північноатлантичній раді.

Завдання місії[ред. | ред. код]

Основні завдання, які виконувались у місії:

 • тренування та підготовка особового складу іракської національної поліції;
 • надання дорадчої допомоги визначеним операційним центрам (Національному операційному центру офісу прем'єр-міністра Іраку, Об'єднаному операційному центру Міністерства оборони Іраку, Національному координаційному центру Міністерства внутрішніх справ Іраку);
 • підготовка програм і навчання особового складу іракських сил безпеки у військових навчальних закладах Іраку (Військова академія Ар-Рустамія, Національний коледж оборони, Об'єднаний штабний коледж, Оборонний лінгвістичний інститут);
 • організація проведення курсів для персоналу іракських сил безпеки в країнах — членах Альянсу та країнах-партнерах;
 • постачання озброєння, військової техніки та обладнання, що надходить у рамках добровільної допомоги країн — членів Альянсу;
 • організація та проведення тренування і навчання сержантського складу збройних сил Іраку;
 • організація підготовки штабів бойових підрозділів іракських сил безпеки рівня «батальйон-бригада»;
 • організація та проведення курсів з мовної підготовки;
 • дорадча допомога у створенні сучасної системи освіти силових структур та інше[5][6][7].

Країни-учасниці місії[ред. | ред. код]

Внесок України[ред. | ред. код]

Україна була однією з країн-партнерів Альянсу, миротворчий персонал якої працював у складі Тренувальної місії НАТО[8][9].

Представники Збройних сил України брали участь в місії з лютого 2006 року. Підставами для участі були: Указ Президента України від 30 листопада 2005 року № 1675/2005 «Про направлення миротворчого персоналу України до Республіки Ірак»[10] та Постанова Кабінету Міністрів України від 30 березня 2006 року № 401/2006 «Деякі питання забезпечення діяльності миротворчих контингентів і миротворчого персоналу, що утримуються за рахунок державного бюджету»[11].

Пріоритетними напрямками в роботі українських офіцерів під час місії було:

 • надання експертно-консультативної допомоги начальнику «Об'єднаного оперативного центру» при Міністерстві оборони Іраку з питань організації ефективної роботи Центру;
 • проведення тренувань особового складу «Об'єднаного оперативного центру» при Міністерстві оборони Іраку по створенню бази даних оперативної обстановки за допомогою систем SADIQ та Falcon View;
 • надання експертно-консультативної допомоги особовому складу «Об'єднаного оперативного центру» при Міністерстві оборони Іраку з питань відображення та аналізу загальної оперативної обстановки за допомогою систем SADIQ та Falcon View;
 • розробка матеріалів, сценаріїв та проведення командно-штабних тренувань і навчань при «Об'єднаному оперативному центрі» при Міністерстві оборони Іраку;
 • допомога в розвитку «Об'єднаного оперативного центру» при Міністерстві оборони Іраку до рівня, коли він якомога швидше зможе функціонувати без сторонньої допомоги[12].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. United Nations Security Council Resolution 1546. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 2. Архівована копія. Архів оригіналу за 18 грудня 2011. Процитовано 12 серпня 2014. 
 3. Учебная миссия НАТО в Ираке завершится 31 декабря. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 4. а б Американський генерал-лейтенант Майкл Феррітер замінив на посаді командувача Тренувальної місії Організації Північноатлантичного договору-Ірак (NTM-I) генерал-лейтенанта армії США Майкла Барберо під час церемонії передачі командування 5 січня в конференц-центрі «Вавилон» в центрі Багдада. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 5. NATO's assistance to Iraq. Архів оригіналу за 6 липня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 6. Заява щодо Іраку. Архів оригіналу за 29 квітня 2009. Процитовано 12 серпня 2014. 
 7. Історія участі України в діяльності тренувальної місії НАТО в Республіці Ірак. Архів оригіналу за 26 серпня 2014. Процитовано 25 серпня 2014. 
 8. Участь України у миротворчих операціях під проводом Альянсу. Архів оригіналу за 8 жовтня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 9. Керівництво Тренувальної Місії НАТО у Республіці Ірак високо оцінило внесок українських миротворців у роботу Місії. Архів оригіналу за 30 січня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 10. Указ Президента України «Про направлення миротворчого персоналу України до Республіки Ірак». Архів оригіналу за 4 грудня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 
 11. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 березня 2006 року № 401/2006 «Деякі питання забезпечення діяльності миротворчих контингентів і миротворчого персоналу, що утримуються за рахунок державного бюджету». Архів оригіналу за 11 травня 2012. Процитовано 12 серпня 2014. 
 12. Чергова ротація Тренувальної місії НАТО в Іраку. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 12 серпня 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]