Ударні військово-морські сили НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Naval Striking and Support Forces NATO
Ударні військово-морські сили НАТО
Naval Striking and Support Forces NATO.jpg
Абревіатура STRIKFORNATO
Тип експедиційні війська
Засновано 1 липня 2004
Правовий статус військовий підрозділ НАТО
Країна Flag of Portugal.svg Португалія
Штаб-квартира Неаполь, Італія (1952-2012)
Оейраш, Португалія Португалія(2012-)[1]
Командувач віце-адмірал Філіп С. Девідсон[2]
Заступник командувача Контр-адмірал Тім Лоу, Королівський флот[3]
Материнська
організація
Верховний головнокомандувач НАТО
Вебсайт Вебсайт

Ударні військово-морські сили НАТО (англ. Naval Striking and Support Forces NATO (STRIKFORNATO)) — військово-морський підрозділ НАТО, експедиційні війська, призначені для підтримки, планування та проведення ударних операцій на морі, стримування агресії проти країн-членів НАТО на морі та проведення спільних навчань.

Історія[ред. | ред. код]

У грудні 1952 Головнокомандувачем Союзних військ у Південній Європі приймається рішення про створення Головних ударних військово-морських сил Південної Європи (англ. Commander, Naval Striking and Support Forces Southern Europe). 15 березня 1953 створюються STRIKFORSOUTH, а Головні ударні військово-морські сили Південної Європи перепідпорядковуються CINCSOUTH. Командувачем новоутвореної структури став командувач Шостого флоту США. У 1957 зона відповідальності STRIKFORSOUTH була збільшена, та стала охоплювати увесь Середземноморський театр, створено оперативні пункти у Туреччині та Італії. Основним завданням організації була контр-атака та підтримка піхотної атаки десантом у Середземноморському регіоні. У 1960-тих STRIKFORSOUTH також займався плануванням ядерного удару у відповідь на збільшення збройної потуги СРСР у Середземному морі. У 1990-тих STRIKFORSOUTH брав участь у проекті НАТО зі створення MNATF — багатонаціональних сил швидкого реагування та брав участь в операції у Косово.

У 1999 відбулась реорганізація структури НАТО. STRIKFORSOUTH перепідпорядкували CINCSOUTH. До 2004 організація мала невизначений статус, при цьому беручи участь у військових маневрах і навчаннях. 1 липня 2004 за ініціативи Сполучених Штатів Америки на базі STRIKFORSOUTH було створено Ударні військово-морські сили НАТО (STRIKEFORNATO), зона відповідальності яких покривала територію усіх держав-членів НАТО. 3 липня 2007 після підписання Меморандуму до роботи Сил долучилась Польща. 24 квітня 2012 до роботи Сил долучилась Португалія. В зв'язку з цим штаб-квартира організації переїхала до Оейрашу, Португалія.

Функції[ред. | ред. код]

Ударні військово-морські сили НАТО виконують функції з оборони, контр-атаки, планування та підготовки воєнних дій Альянсу на морі, проведення навчань та маневрів. При цьому організація тісно співпрацює з Військово-морськими силами Сполучених Штатів Америки.

Операції[ред. | ред. код]

  • забезпечення зв'язку та постачання для операції KFOR;
  • планування операції НАТО у Лівії.

Країни-учасники[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Ударні військово-морські сили НАТО. STRIKFORNATO Contacts ((англ.)). Архів оригіналу за 3 серпня 2014. Процитовано 4 серпня 2014. 
  2. Ударні військово-морські сили НАТО. Vice Admiral Philip S. Davidson (Commander) ((англ.)). Архів оригіналу за 3 серпня 2014. Процитовано 4 серпня 2014. 
  3. Ударні військово-морські сили НАТО. Rear Admiral Tim Lowe, Royal Navy (Deputy Commander) ((англ.)). Архів оригіналу за 3 серпня 2014. Процитовано 4 серпня 2014. 

Джерела[ред. | ред. код]