Штаб-квартира НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Штаб-квартира НАТО
NATO Headquarters
Hires 130221-D-NI589-871c.jpg
Назва зображення: Штаб-квартира НАТО
Розташування: Брюссель, Бельгія

Штаб-квартира НАТО (англ. NATO Headquarters) — політичний і адміністративний центр Північноатлантичного союзу, де постійно розміщений головний політичний орган прийняття рішень в НАТО — Північноатлантична рада. Кожна країна-член має постійне представництво у політичній штаб-квартирі НАТО. Кожну з делегацій очолює Постійний представник в ранзі посла, який представляє уряд своєї країни у процесі проведення консультацій та ухвалення рішень в Альянсі.

Місцезнаходження[ред. | ред. код]

Штаб-квартира знаходиться в Бельгії, в північно-східній частині Брюсселя, на Бульварі Леопольда III (Boulevard Leopold III, 1110 Брюссель, Бельгія). У ній розміщені делегації країн-членів, бюро зв'язку та взаємодії або дипломатичні представництва країн-партнерів.

Міжнародний секретаріат НАТО і Міжнародний військовий штаб також знаходяться в Брюсселі і надають делегаціям та представництвам підтримку в роботі.

Будівництво нової будівлі штаб-квартири НАТО[ред. | ред. код]

Вид з літака на нову штаб-квартиру НАТО, м. Брюссель

У грудні 2010 року було запущено будівництво нової ультра-сучасної штаб-квартири альянсу площею 251 тис. м² яке має завершитися на початку 2016 року. Новий політичний центр НАТО буде побудований на бульварі Леопольда Третього — буквально через дорогу від нинішньої штаб-квартири альянсу в Брюсселі. Нова штаб-квартира буде розташована на місці занедбаної з часів «холодної війни» бельгійської авіабази. При проведенні робіт з розчищення території не обійшлося без «сюрпризу» — під час знесення старих військових будівель робочі виявили авіабомбу часів Другої світової війни, яка була пізніше знешкоджена саперами. Водночас слід зазначити, що будівництво нової штаб-квартири в Брюсселі обійшлося альянсу вдвічі дорожче, ніж планувалося початковим кошторисом. Сума становить 1,2 млрд євро. Таку цифру озвучив у лютому 2019 р. міністр оборони Королівства Бельгія Дід'єр Рейндерс (Didier Reynders). При цьому внесок бельгійської сторони склав 3,8 % або 45,6 млн євро.[1].

Роль, обов'язки та люди[ред. | ред. код]

У штаб-квартирі НАТО цивільні і військові представники всіх держав-членів збираються для прийняття політичних рішень на основі консенсусу. Штаб-квартира також є форумом для діалогу і співпраці між країнами-партнерами і державами-членами НАТО, що дозволяє їм спільно докладати зусилля, спрямовані на зміцнення миру і стабільності.

У штаб-квартирі НАТО постійно працюють близько 4000 чоловік. З цього числа 2000 людей є співробітниками делегацій держав і секретаріату національних військових представництв при НАТО. Приблизно 300 осіб працюють у представництвах країн-партнерів НАТО. Близько 1200 осіб — цивільні співробітники Міжнародного секретаріату або агентств НАТО, розташованих в штаб-квартирі, і приблизно 500 осіб працюють у Міжнародному військовому штабі, в тому числі 100 співробітників цивільних.

Робочий механізм[ред. | ред. код]

Засідання проводяться в штаб-квартирі НАТО протягом усього року, що сприяє діалогу серед держав-членів. Щорічно органи НАТО проводять більше 5000 засідань.

З урахуванням того, що в штаб-квартирі знаходяться постійні представництва держав-членів НАТО та країн-партнерів, є численні можливості для безперервних формальних і неформальних консультацій, що важливо в процесі прийняття рішень в НАТО.

Становлення[ред. | ред. код]

У 1949 році країни-члени Північноатлантичного союзу заснували першу штаб-квартиру НАТО у Великій Британії, в Лондоні, на Белгрейв-сквер, 13.

Структура НАТО розвивалася, і було потрібно більше місця, тому в квітні 1952 штаб-квартира переїхала в центр Парижа. Спочатку вона тимчасово розмістилася в Пале де Шайо, а потім в 1960 році переїхала на «постійне житло» в Порт-Дофін. Однак в 1966 році Франція вирішила вийти з військової структури НАТО, через що в 1967 році було потрібно переїжджати втретє, цього разу до Брюсселя.

Але у зв'язку з розширенням і перетворенням Північноатлантичного союзу цих приміщень більше недостатньо. Тому в 1999 році глави держав і урядів НАТО домовилися побудувати нову штаб-квартиру, щоб відповідати вимогам Північноатлантичного союзу в XXI столітті.

У листопаді 2002 року, під час зустрічі в верхах в Празі відбулася церемонія підписання, на якій уряд Бельгії передало НАТО концесійні права на будівництво нових будівель навпроти існуючої штаб-квартири.

Контактне посольство Штаб-квартири НАТО в Україні[ред. | ред. код]

15 липня 2014 року країни-члени НАТО ухвалили рішення, що протягом 2015–2016 рр. обов'язки Контактного посольства Штаб-квартири НАТО в Україні виконуватиме Посольство Литви.

У цьому зв'язку Міністр закордонних справ Литви Л.Лінкявічюс зазначив:

« «Я радий тому, що за дорученням Альянсу на Литву знову покладено почесний обов'язок. Ми прагнемо зміцнювати співробітництво між НАТО і Україною». «

Довідково: Основними завданнями контактних Посольств НАТО є: поширення інформації про роль і напрямах політики Альянсу, організація інформаційно-просвітницьких заходів, співпраця з місцевою пресою, державними установами та неурядовими організаціями. Наразі контактним посольством НАТО в Україні є Посольство Польщі.

Обмеження доступу російським дипломатам у штаб-квартиру[ред. | ред. код]

1 квітня 2014 року в рамках пакету заходів, пов'язаних з реакцією НАТО на дії Росії відносно анексії Криму глави МЗС країн НАТО заявили, що всі члени російського представництва при НАТО — крім постійного представника, заступника голови місії і ще двох співробітників — повинні тепер будуть реєструватися і переміщатися будівлею в супроводі представників організації, йдеться в комюніке NATO.[2]

Галерея[ред. | ред. код]

Офіційні сайти[ред. | ред. код]

Статті на тему[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Все про НАТО (Посібник). Івано-Франківськ: Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника
  2. НАТО (Довідник). Київ: Основи. 1997. 430 с.
  3. Північноатлантичний альянс: історія, функції, структура, відносини з Україною: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів та слухачів магістерської підготовки за напрямом «Державне управління» / Кол. авт.;за заг. ред. проф. Д. І. Дзвінчука. — Івано-Франківськ: Місто НВ, 2012. — 604 с.(у співавторстві)
  4. Україна-НАТО: від знайомства до повноцінного членства / Укл. Павлюк М. В. — Чернівці, 2008. — 38 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Hoofdzetel NAVO heeft 1,2 miljard euro gekost. Metro. 6 februari, 2019, Nr. 3967.- Page 4. 
  2. НАТО обмежує доступ російським дипломатам до штаб-квартири альянсу в рамках пакету заходів, пов'язаних з реакцією організації на дії Росії відносно України. Альянс заявляє, що всі члени російського представництва при НАТО — крім постійного представника, заступника голови місії і ще двох співробітників — повинні тепер будуть реєструватися і переміщатися будівлею в супроводі представників організації, йдеться в комюніке НАТО.1 квітня глави МЗС країн НАТО заявили, що призупиняють практичне та військове співробітництво між НАТО і Росією у відповідь на анексію Криму, яку вони вважають незаконною