Об'єднані збройні сили НАТО

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Об'єднані збройні сили НАТО
NATO Allied Forces
Maisières JPG02a.jpg
Засновано 1950
Належність НАТО НАТО
Командування
Верховний головнокомандувач ОЗС НАТО Філіп Брідлав

Об'єднані збройні сили НАТО (англ. NATO Allied Forces) — коаліційні збройні сили країн-учасниць Організації Північноатлантичного договору. Створені відповідно до рішення 5-ї сесії Північноатлантичної ради НАТО у вересні 1950 року з метою захисту від можливої агресії СРСР і країн новоствореної Організації Варшавського договору[1].

Із закінченням «холодної війни» у 1991 році, а також унаслідок меншої імовірності виникнення повномасштабної війни, була прийнята нова стратегічна концепція, яка передбачає створення багатонаціональних оперативних сил у тому числі з країн, що не входять до Альянсу.

Основні напрямки ОЗС НАТО[ред. | ред. код]

Основні напрямки розвитку об'єднаних збройних сил НАТО визначаються положеннями чинної стратегічної концепції блоку, прийнятої в Лісабоні у 2010 році[2]. У документі зазначено загрози і виклики, що є актуальними у довгостроковій перспективі:

Структура ОЗС НАТО[ред. | ред. код]

На сьогодні структура органів військового управління ОЗС НАТО складається з трьох рівнів: стратегічного, оперативно-стратегічного та оперативного. До складу ОЗС НАТО входять 11 командувань та штабів, розташованих в Європі та Північній Америці[4].

Стратегічний рівень[ред. | ред. код]

На стратегічну рівні функціонують два командування: командування НАТО з операцій[5] (СКО) і командування НАТО зі стратегічних досліджень (КСД).

Стратегічне командування НАТО з операцій відповідає за оперативне планування і загальне керівництво об'єднаними силами у ході операцій і навчань Альянсу, організацію обліку та розвитку можливостей об'єктів інфраструктури ОЗС Альянсу, а також за контроль стану боєготовності військових формувань країн-учасниць[6][7].

Командування очолює верховний головнокомандувач з числа генералів (адміралів) американських збройних сил, що займає цей пост за сумісництвом з посадою командувача об'єднаним командуванням ЗС США в Європейській зоні. Стратегічне командування НАТО з операцій складається з шести управлінь: управління кадрами, оперативно-розвідувального управління, управління воєнної політики та розвитку військових можливостей, управління військового співробітництва, управління оцінки бойової готовності, управління всебічного забезпечення)[8].

Командування НАТО зі стратегічних досліджень несе відповідальність за розробку концепцій та застосування ОЗС Альянсу, проводить дослідження у сфері ведення бойових дій, а також координує військово-технічну політику країн-учасників. Комадування очолює французький генерал (адмірал). Організаційно-штатна структура командування зі стратегічних досліджень складається з п'яти управлінь: управління стратегічного планування та військової політики; управління наукових досліджень та військової освіти; управління матеріально-технічного забезпечення; управління вдосконалення бойових можливостей збройних сил НАТО; управління оперативної та бойової підготовки.

Оперативно-стратегічний рівень[ред. | ред. код]

На оперативно-стратегічному рівні функціонує три коаліційні органи управління, які безпосередньо підпорядковані Стратегічному командуванню НАТО з операцій: Об'єднане командування ОЗС НАТО Брюнсум, Об'єднане командування ОЗС НАТО Неаполь і Об'єднане командування ОЗС НАТО Лісабон.

До структури об'єднаного командування ОЗС НАТО Брюнсум входить командування, адміністративний відділ і штаб, який складається з трьох управлінь: управління узагальнення досвіду бойових дій, оперативного управління і управління всебічного забезпечення. Очолює посаду головнокомандувача представник збройних сил Німеччини[9][10].

В інтересах командування Брюнсум діють дві оперативні групи, які призначені для формування передових мобільних органів управління. Залежно від проведення операцій та місій в різних регіонах світу визначаються тимчасові райони оперативних інтересів, зокрема для об'єднаного командування ОЗС Брюнсум — це Афганістан та Ірак.

На об'єднані командування ОЗС НАТО Лісабон і Неаполь покладено відповідальність за підготовку оперативного складу військово-морських сил для розгортання та функціонування міжвидового штабу ОЗС НАТО[11]. Очолюють командування вищі офіцери ВМС США, що мають звання адмірала чи віце-адмірала.

Оперативний рівень[ред. | ред. код]

На оперативному рівні функціонує три командування: Об'єднане командування ОСВ НАТО, Об'єднане командування ВПС НАТО, Об'єднане командування ВМС НАТО, головними завданнями яких є проведення наземних, повітряних і морських операцій.

Об'єднане командування ОСВ НАТО забезпечує взаємодії сухопутних військ НАТО. Командування підпорядковується безпосередньо Верховному головнокомандувачу ОЗС НАТО в Європі та є провідним з питань сухопутних операцій в рамках Альянсу та відповідає за забезпечення швидкого розгортання сухопутного командування в спільних операціях[12][13].

Об'єднане командування ВПС НАТО є центральним командуванням усіх повітряних сил НАТО. Командувач Об'єднаного командування ВПС є головним радником Альянсу з питань авіації[14].

Об'єднане командування ВМС НАТО забезпечує взаємодію морськими силами НАТО, відповідає за планування і проведення всіх морських операцій НАТО. Командування підпорядковується безпосередньо Верховному головкому ОЗС НАТО в Європі[15].

Склад збройних сил НАТО[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ОБЪЕДИНЁННЫЕ ВООРУЖЁННЫЕ СИЛЫ НАТО (ОВС НАТО)
 2. Стратегічна концепція НАТО. Лісабон
 3. © Портал «Современная армия» Основні напрямки розвитку об'єднаних збройних сил НАТО. Архів оригіналу за 25 серпня 2014. Процитовано 15 серпня 2014. 
 4. Структура органов военного управления объединенных вооружённых сил НАТО (2011)
 5. Dr. Gregory W. Pedlow (2009). The Evolution of NATO's Command Structure, 1951-2009 (PDF). Allied Command Operation (ACO). NATO. Процитовано 1 серпня 2010. 
 6. NATO Strategic Commands
 7. NATO Allied Command Operations (ACO)
 8. Стратегическое командование НАТО по операциям
 9. Dr Gregory Pedlow, Evolution of NATO's Command Structure
 10. What is JFC Brunssum?. NATO. Архів оригіналу за 12 серпня 2014. Процитовано 21 червня 2014. 
 11. Allied Joint Force Command Naples Factsheet. Joint Force Command Naples. Архів оригіналу за 5 червня 2008. Процитовано 30 травня 2008. 
 12. Previous commands. JFC Naples. Процитовано 14 червня 2014. 
 13. Structure. NATO. Процитовано 14 червня 2014. 
 14. ACO — Allied Command Operations
 15. MARCOM - Mission. NATO. Процитовано 27 лютого 2014. 

Література[ред. | ред. код]

 • Jordan, Robert S. Norstad: Cold War NATO Supreme Commander — Airman, Strategist, Diplomat St. Martin's Press, 2000. 350 pp.
 • Lt. Col. William A. Knowlton, Early Stages in the Organization of SHAPE, International Organization, Volume 13, No.1, Winter 1959