Пірі Реїс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пірі Реїс
осман. پیری ريِّس
Piri reis.jpg
Ім'я при народженні осман. احمد مُحیی‌الدین پیری
Народився 1470
Караман, Туреччина або Галліполі, Мармуровоморський регіон, Туреччина
Помер 1554[1]
Каїр, Османська імперія
·обезголовлювання
Країна Османська імперія
Діяльність географ, картограф, офіцер
Галузь картографія і географія
Відомий завдяки картографія
Знання мов османська і арабська
Учасник Battle of Zonchiod, Battle of Modond, Османсько-мамлюцька війна, Облога Родоса (1522), Захоплення Адена (1548) і Capture of Muscatd
Magnum opus Карта Пірі Рейса і Kitab-ı Bahriyed
Військове звання Адмірал
Конфесія іслам

Пірі Реїс (повне ім'я Хаджі Мухиддін Пірі ібн Хаджі Мехмед; приблизно 14651554 або 1555) — османський мореплавець, адмірал і картограф, що народився між 1464 і 1470 роками в Галліполі (Геліболу), на північному заході Османської імперії.

Вцілілий фрагмент Першої карти світу Пірі Реїса (1513)

Сьогодні в основному відомий завдяки своїм картами і схемами, зібраним в картографічному атласі «Китаб-і-Бахрі» (староосм. «Книга морів», тобто «навігаційна книга»), яка містила надзвичайно акуратні і докладні навігаційні схеми (210 описів та карт) найважливіших міст і портів Середземного моря. Він був визнаний картографом після того, як в 1929 році в Стамбульському палаці Топкапи був виявлений невеликий фрагмент його першої карти світу, створеної в 1513 році. Це одна з перших карт, на якій зображена Америка (першою вважається карта Хуана де ла Коси, що зберігається у військово-морському музеї Мадриду).

На карті нанесено велике число позиціонуючих ліній, проведених з центру, розташованого між Африкою та Південною Америкою, мабуть, для більшої точності навігації, що нетипово для вцілілих карт того часу. Навіть карти, створені через десятиліття, не можуть похвалитися такою точністю збереження пропорцій. Крім того, на цій карті зображена навіть Антарктида, континент, «офіційно» відкритий лише три століття по тому.

Друга карта Пірі Реїса була складена у 1528 році. Її уцілілий фрагмент показує простір від Гренландії на півночі до Куби на півдні.

В даний час перший фрагмент карти Пірі Реїса зображується на 10-лірових банкнотах турецької республіки.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sevim Tekeli, "Piri Rais (or Reis), Muhyi al-Din." In: Dictionary of Scientific Biography, 16 vols., ed. Charles Coulston Gillispie (New York: Charles Scribner's Sons, 1970-80), v.10, p. 616-619.
  • Soucek S. “Islamic charting in the Mediterranean.” In: Harley J. B. & Woodward D. (eds), The history of cartography, Volume 2(1): Cartography in the traditional Islamic and South Asian societies. Chicago, Univ. of Chicago Press, 1987, p. 263–292.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Енциклопедія Брокгауз