Спас Нерукотворний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Спас Нерукотворний, Великий Новгород. Друга половина XII століття.

Спас Нерукотворний (від Спаситель + калька з грец. Αχειροποίητοςне-руками-зроблений), чудотворний Мандиліо́н (Άγιον Μανδύλιον від грец. μανδύας — «плащ») — нерукотворний образ Ісуса Христа, відомий теж як Образ з Едеси, високо шанована християнська реліквія.

Спас Нерукотворний є особливим видом зображення Христа, що представляє Його лик на частині матерії чи Керамидіон, що являє собою Його лик на глиняній дошці чи черепиці. В храмах Візантії Мандиліон і Керамидіон звичайно зображували в бубні купола, один напроти одного.

Історія Нерукотворного Образу[ред.ред. код]

Після Хрещення в Йордані Ісус творив багато великих чудес. Слава про Христові чуда дійшла аж до Месопотамії. Важкохворий король Абгар послав до Ісуса свого художника, щоб Господь прийшов до Едеси та вилікував його. Коли б Ісус не зміг прийти, то просив, щоб художник хоч намалював Його портрет.

Митець намагався намалювати Ісуса, але не міг, бо Христове лице сяяло великою ясністю. Тоді Ісус притулив полотно до Свого обличчя, яке чудесно відбилося на ньому. Цей нерукотворний образ художник привіз Абгарові, який одразу видужав і навернувся зі своїми підданими до Христової віри. Згодом він помістив цей образ на воротах Едеси, щоб люди поклонялися йому. За правління грецького імператора Константина Багрянородного образ, при якому діялися численні чуда, був урочисто перенесений із Едеси до Царгорода.

Посилання[ред.ред. код]