Талиші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Талиші
Tolışon
Кількість від 755 тис.[1] до понад 1 млн. 500 тис.[2]
Ареал Азербайджан Азербайджан:
112 000 (перепис 2009)[3],
за ін. даними: бл. 590 тис. (2023)[1]
800 тис. (1996)[4]
Іран Іран: бл. 160 тис. (2023)[1]
700,000–1,000,000[5]
Росія Росія: 3 595 (перепис 2021)[6][7][8]
за ін. даними: бл. 2 600 (2023)[1]
Казахстан Казахстан: 132 (перепис 2009)[9]
за ін. даними: бл. 800 (2023)[1]
Україна Україна: 133 (2001)[10]
Раса європеоїдна раса
Близькі до: іранські народи
Мова талиська
Релігія іслам
(більшість — мусульмани-шиїти, меншість — мусульмани-суніти)

Талиші́ (тал. Tolışon, تالشان) — іранський народ, який історично населяє прикаспійський регіон Талишістан[en], у гірській і передгірській областях Талишу, що примикає до південно-західного узбережжя Каспійського моря (південний схід Азербайджану та північний захід Ірану).

В Азербайджані талиші розселені на південному сході країни, переважно в Астаринському, Ленкоранському та Лерицькому районах, а також у південно-східній частині Масаллінського району. Селища, розташовані на кордоні розселення талишів і азербайджанців, мають змішане населення.

Історія[ред. | ред. код]

Група іранських талишів поблизу свого житла, кінець XIX ст.
Докладніше: Талиське ханство

Що стосується питання про походження, то деякі автори вважають кадусіїв предками талишів. Тим часом, за свідченням античних авторів кадусії це той же народ, що і пізніші гели - нині сучасні гілянці. О. Л. Вільчевський називає талишів «зіранівшимися аборигенами південного узбережжя Каспійського моря».

Як зауважують Б. А. Литвинський і І. В. П'янкова, етнічно кадусії можливо були східними кавказцями (хуррити тощзо), які разом з іншими неіранськими племенами об'єднувалися під назвою (в широкому сенсі) «каспії» (походження кочових скотарських племен каспіїв досі не з'ясоване), називаючи їх «каспіями Гіляну, що примикали до Середньої Азії з заходу». І. М. Дьяконов також схильний вважати, що «каспії» було загальним позначенням неіндоєвропейських племен, куди могли входити і кадусії. Крім того, з огляду на мовні особливості, він вважає, що «в корені неправильно розглядати татів і талишіх як албанців або мідян, які зазнали насильницької персизації».

У другій половині XV століття спадкові володарі Талиша надали підтримку Сефевідам під час воєн кизилбашів з ширваншахами і султанами Ак-Коюнлу, тому талиші були включені до складу об'єднання кизилбаських племен. Талиші були єдиною іраномовною і некочовою народністю в складі кизилбашів, перебуваючи, відповідно до кочових традицій, особливим «плем'ям». Пізніше частина кизилбаських талишів увійшла до складу шахсевенів, серед яких плем'я Талиш-Мікаїллі склало 600 родин. Ще в XIX столітті в Джеватському повіті жила племінна спільність, що іменувалися «Талиш» чисельність 63 сімейств.

Населений гілянцями і талищами Гилян до кінця XVI ст. був економічно, політично і етнічно мало пов'язаний з внутрішнім Іраном. У той період тут існували два ханства: на захід від річки Сефідруд - Біє-пас зі столицею в Решті, керована династією ісхакідів; на схід від річки - Біє-піш зі столицею в Лахіджані, керованої династією Кийя (або Каркійя). Перше було ліквідовано в 1590 році, друге в 1592 році. Гілянський історик Абд ал-Фаттах Фумені в своїй роботі «Історія Гіляна» згадує про Талишстан Лахіджанської області (тобто населеного талишами району в західній частині східного Гіляна - Біє-піш), де сховався під час селянського повстання в Гиляні в 1629 році видатний сановник Біє-піш мулла Алі Намі.

В середині XVIII століття в зв'язку з розпадом держави Надер-шаха на південно-західному узбережжі Каспійського моря утворилося Талиське ханство, яке охопило в тому числі ареал розселення талишів, яке в 1802 році було прийнято під протекторат, а по Туркманчайському договору 1828 року - остаточно приєднано до Російської імперії.

Спостерігається звуження області використання талиської мови. Народні перекази вказують, що талиське населення колись простягалося до Кизил-Агаджі і ще в 1830-х роках талиською мовою говорили значно північніше Ленкорані. Наявність тісних економічних і культурних зв'язків з азербайджанцями, тривалі й постійні інфільтрації останніх в межі талишів сприяли поширенню серед талишів двомовності, впливу азербайджанської культури. Найбільше це було помітно в талиських селищах, розташованих на торгових шляхах, в селищах з великими базарами, де всюди чулася азербайджанська мова. Великий вплив азербайджанців випробували талиші - жителі Ленкорани, хоча і в їх сім'ях чулася талиська мова.

В 1993 році, під час військово-політичної кризи в Азербайджані, викликаного антиурядовим заколотом в Гянджі, в районі компактного проживання талиського населення була проголошена Талиш-Муганська Автономна Республіка в складі Азербайджану, яка проіснувала два місяці.

Початок 21 століття ознаменувало зростаючу популярність ідей талиської відособленості в таких традиційно етнічно змішаних містах як Ленкорань і Масалли.

Географія[ред. | ред. код]

Талиші населяють регіон Талишістан[en] (Талиш), що простягається на північ від річки Сефідруд, прорізає західні гори Ельбурс у західному Ґіляні, виходячи до Кура-Араксинської низовини на півдні Азербайджанської Республіки, де включає Астаринський, Ленкоранський, Леріцький, Ярдимлинський, Масаллинський[en] та Джалільабадський[en] райони, за винятком невеликого Анбаранського району[en], розташованого на західній стороні гірського ланцюга в остану Ардебіль[11].

Ідентичність[ред. | ред. код]

Етнонім[ред. | ред. код]

Етнонім «талиш» зустрічається в 6 ойконімах різних районів Азербайджану (Ахсуйському, Кубинському, Ісмаллінському, Мардакертському, Сабірабадському і Шамхорському). Походження етноніма «талиш», так само як і питання про формування народності і найбільш раннього етапу його історії залишається остаточно нез'ясованим. Згідно Маркварту, термін «талиш» вперше виявляється у вірменському перекладі роману «Історія Олександра Великого», складеному в XVI столітті (переклад з грецького джерела V століття).

Мова[ред. | ред. код]

Діалекти талиської мови
Докладніше: Талиська мова

Талиська мова належить до північно-західної підгрупи іранських мов і найбільш близька до говорів таті в Іранському Азербайджані і вимерлій кілітській мові.

Талиська мова не має офіційного статусу ні в одній країні світу.

Релігія[ред. | ред. код]

Більшість віруючих талишів сповідують іслам шиїтської течії. Частина талишів є сунітами шафіїтського мазхаба.

Побут і культура[ред. | ред. код]

Сцена танців серед іранських талишів, початок XX ст.

Культура і побут талишів дуже близькі до азербайджанських. Весільні, пологові та похоронні обряди талиші нагадують не тільки звичаї азербайджанців, а й гіляків та галешів.

Раніше талиші, що живуть в гірських районах, жили в будинках з плоскими дахами, побудованими з каменю. Талиші прибережних районів жили в глинобитних будинках з дахами з очерету та осоки. Найбільш поширений традиційний тип житла - зрубовий будинок без фундаменту (анджинака), стіни якого всередині й зовні обмазані глиною. Опалювалися відкритим вогнищем без димоходу (гара бухари) або каміном (бухари); в XX столітті поширилася залізна піч. У дворі влаштовували сезонне житло, високо підняте на цегельних або дерев'яних стовпах (лям), - місце відпочинку й нічлігу сім'ї з травня по жовтень. У традиційному талиському будинку двері дуже високі, до стелі, щоб через них міг виходити дим від вогнища.

Традиційний костюм (як чоловічий, так і жіночий) схожий з азербайджанським. Чоловіки носили сорочку, штани, архалиг, папаху або повстяну шапку; жінки - сорочку, широкі довгі штани, широкі збористі спідниці, архалиг, головні хустки. На ногах носили вовняні шкарпетки, шкіряне взуття. В їжу замість хліба вживали круто зварений рис. Для традиційного побуту характерні патріархальні інститути (взаємодопомога, кровна помста, гостинність). Зберігаються талиські весільні та трудові пісні.

У листопаді 1990 року при Азербайджанському фонді культури був створений Республіканський центр талиської культури, який покликаний сприяти дослідженню, розвитку й відродженню історії, самобутньої культури, традицій та звичаїв талишів. Існує фольклорний ансамбль Бабусі з селища Сепараді Ленкоранського району, які виконують народні пісні та баяти азербайджанською і талиською мовами.

У 2003 році наказом Міністерства освіти Азербайджану були затверджені навчальні програми для 1-4-го класів середньої школи з декількох мов народів Азербайджану, в тому числі і талиською. В Азербайджані видається газета «Талыш седо» (Голос Талиша), ведеться трансляція радіопередач талишською мовою. В Ірані єдиним друкованим органом талишською мовою є журнал «Mahnameye Talesh».

Символіка[ред. | ред. код]

Прапор талиського національного руху[12]

Відомі кілька прапорів, пов'язаних з талиським етнічним рухом:

 • Прапор невизнаної Талиш-Муганської Автономної республіки має паніранські кольори: червоний, білий і зелений - кольори,[13][14] які використовуються на прапорах більшості іранських держав і народів. Їх використання символізує загальне початок іраномовних народів.
 • Прапор талиського національного руху, створений прихильниками А. Гумматова: з трьома вертикальними смугами (червона, біла і зелена), із зображеними в центрі блакитними хвилястими лініями й сонцем, що піднімається над ними (кількість ліній і дизайн сонця можуть варіюватися) [14]; Талиський національний рух (ТНР) було створено в Нідерландах, де частина талиського керівництва живе у вигнанні. Багато з його членів раніше брали участь у формуванні Талиш-Муганской Автономної республіки в 1993 році, в тому числі член правління Алікрам Гумматов. ТНД вступило в Організацію націй і народів, що не мають представництва (UNPO) 26 червня 2005 року, припиняло членство 1 березня 2008 р і знову було прийнято 28 червня 2014 року[15].
 • Червоний, із золотим сонцем посередині й горизонтальними білими смугами вздовж верхньої і нижньої кромки, з зеленими просвітами посеред кожної з двох білих смуг; заснований для «Союз Талишських молоді» в Москві[13][16].

Ідентичність талишів у 21 столітті[ред. | ред. код]

Питання ідентичності талишів, найімовірніше, є на сьогоднішній день найбільш дискусійним і в той же час маловивченим. У вивченні талиської самоідентифікації з самого початку згадки талишів в найдавніших джерелах, упор робився в першу чергу на праці місцевих і зарубіжних регіонознавців, істориків та фахівців в області етногенезу, яких на сьогоднішній день критично бракує. Проте, з того вузького кола робіт, які є сьогодні, складається більш-менш стійке уявлення про питання в рамках історичного минулого талиського народу. У 21 столітті об'єкт дослідження потребує вивчення в першу чергу з боку соціологів та політологів. Сьогоднішнє становище - куди більш суперечливо з точки зору сучасного погляду на народи-мільйонники[17].

Перше, що потрібно відзначити, то що талиський народ, розділений на дві частини кордоном, сьогодні розділений і самоідентифікацією. У даної частини талишів не існує чітко вираженого самовідчуття в частині національної приналежності в силу ключової ролі рідної мови в самовизначенні. Як зазначає у своїй роботі Джон Кліфтон [18], райони, де за офіційною статистикою частка талишів не перевищує 1 відсотка, насправді мають 15-20% талиської населення. Проте більшість представляють себе азербайджанцями, але при цьому талиське коріння практично ніхто не приховує. У тій же роботі Джон Кліфтон пов'язує це в першу чергу з виходом талиської мови з ужитку в місцях компактного проживання талишів і азербайджанців й поступовим переходом на азербайджанську мову в селах, з практично 100% талиських населенням. Таким чином процес звуження ареалу талиської мови проходить одночасно зі зменшенням використання рідної мови і в центральних районах регіону, де позиції талиської не наражалися сумніву ще 20 років тому. Талиська мова не має офіційного статусу ні в Ірані, ні в Азербайджані.

Певна частина талишів стала проявляти занепокоєння щодо стану свого народу. У цьому контексті роль сучасних ЗМІ і зокрема соціальних медіа надзвичайно висока.

Як зазначав у своїх роботах Б. Міллер під час своєї поїздки до Талишу, певна частина талишів ідентифікувала себе тюрками, хоча, як з'ясовувалося потім, насправді були талишами і носіями рідної мови[19].

Політика[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д Talysh. Процитовано 14 березня 2023. 
 2. People Cluster: Talysh. Процитовано 14 березня 2023. 
 3. НАСЕЛЕНИЕ АЗЕРБАЙДЖАНА
 4. A language of Azerbaijan:Talysh
 5. Arakelova, Victoria (2022). "The Talishis on Opposite Banks of the Araxes River: Identity Issues". Iran and the Caucasus. Brill. 26 (4): 407–417. doi:10.1163/1573384X-20220406. S2CID 254393164.
 6. Национальный состав населения Российской Федерации согласно переписи населения 2021 года. Архів оригіналу за 30 грудня 2022. Процитовано 5 січня 2023. 
 7. Официальный сайт Всероссийской переписи населения 2010 года. Информационные материалы об окончательных итогах Всероссийской переписи населения 2010 года. Архів оригіналу за 30 квітня 2020. Процитовано 25 грудня 2011. 
 8. Всероссийская перепись населения 2010. Национальный состав населения РФ 2010. Архів оригіналу за 23 грудня 2021. Процитовано 25 грудня 2011. 
 9. Агентство Республики Казахстан по статистике. Перепись 2009. [Архівовано 2012-05-01 у Wayback Machine.])
 10. Государственный комитет статистики Украины. Всеукраинская перепись населения 2001 года. Распределение населения по национальности и родному языку. Архів оригіналу за 26 листопада 2019. Процитовано 5 липня 2011. 
 11. TĀLEŠ DISTRICT. Encyclopædia Iranica (англ.). 
 12. UNPO: Talysh. Архів оригіналу за 2 березня 2015. Процитовано 18 квітня 2017. 
 13. а б James B. Minahan. Encyclopedia of Stateless Nations: Ethnic and National Groups around the world. — Santa Barbara, California: ABC-CLIO, LLC, 2016. — С. 409. — ISBN 978-1-61069-953-2.
 14. а б [ http://www.vexillographia.ru/azerbaij/nation.htm [Архівовано 28 січня 2017 у Wayback Machine.] прапори національностей <! - Тема доданий ботом ->]
 15. UNPO: Talysh. unpo.org. Архів оригіналу за 23 липня 2019. Процитовано 25 серпня 2020. 
 16. прапори народів, що населяють Росію. Архів оригіналу за 25 листопада 2020. Процитовано 18 квітня 2017. 
 17. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 18 квітня 2017. 
 18. Архівована копія. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 18 квітня 2017. 
 19. http://www.talish.org/ [Архівовано 19 квітня 2017 у Wayback Machine.] kitobon / miller-poezdka_v_talysh_1923.pdf

Джерела[ред. | ред. код]