Масаї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Масаї
Maasai
Masai01.jpg
Виконання національного танцю. Парк Масаї-Мара, 2004.
Загальна кількість 0,75~0,88 млн чол. (оцінка)
Найбільші розселення Кенія Кенія
Танзанія Танзанія
Близькі етнічні групи Самбуру
Нілотські народи
Мова масайська, англійська (як друга, при потребі)
Релігія традиційні культи (Анімізм)

Маса́ї (або маасаї; маа, лумбва, самоназва — іл-масаї) — східно-африканський нілотський кочовий народ, відомий своєю войовничістю, антропометричними даними та міцним почуттям незалежності.

Територія проживання, чисельність, субетноси[ред.ред. код]

Живуть у краю Маасайленд («земля масаїв») у прикордонні Кенії (450 тис. чоловік) та Танзанії (300 тис. чоловік). Таким чином, загальна чисельність масаїв — бл. 750 тис. чоловік. За іншими даними (див.) — сягає 883 тис. чоловік. Розбіжності у даних також пояснюються достатньою умовністю проведення перепису у районах проживання масаїв.

До складу масаїв включають велике число субетносів. Серед інших аруша та барагайю (в Танзанії відповідно — 170 та 30 тис. чоловік), які за укладом життя ближчі до сусідніх бантумовних народів. Групу самбуру часто розглядають як окремий етнос.

Район проживання народу багатий на природні багатства, зокрема, там знаходиться гора Кіліманджаро і декілька національних природних парків.

Мова[ред.ред. код]

Мова масаїв належить до східно-суданської підгрупи шарі-нільської групи ніло-сахарської мовної родини. Має безліч діалектів (див.). Діалекти, якими спілкуються масаї у Кенії та Танзанії мають лексичну спорідненість у межах 82-86%.

Традиційні заняття і управління[ред.ред. код]

Традиційно масаї є кочовими скотарями (велика рогата худоба — зебу, вівці, кози). Згадувані вже аруша та барагайю у матеріальній культурі та побуті близькі до сусідів — народів банту (кікуйю, чагга), з якими історично мають давні контакти. Зокрема, аруша є осілими й займаються землеробством (елевсина, маїс, гарбузи), нерідко їх взагалі відносять до народів банту. У масаїв розвинуте ковальство й зброярство.

Основа соціальної організації — територіальні общини.

Етнічна історія[ред.ред. код]

Перші згадки про масаїв датуються 500-ми роками до н. е. у давньоєгипетських джерелах, за якими масаї жили в районі верхнього Нілу в південному Судані. Етногенез народу пов'язують як з нілотським, так і кушитським компонентом. З часом — у 16-17 століттях вони мігрували далі на південь у область, відому нині як Танзанія. У середині 19 століття масаї з-поміж найвпливовіших груп у Африці, що володіли 10 мільйонами акрів землі, наприкінці століття, проте, народ роздирає внутрішня колотнеча. Сьогодні крім ведення традиційного господарства, зайняті у туризмі.

Духовна культура[ред.ред. код]

Додержуються традиційної релігії; серед аруша є християни (Біблію перекладено в 1991 р.). У масаїв існували вікові класи та ініціації.

Цікаві факти, пов'язані з масаями[ред.ред. код]

  • Масаї є членами міжнародної Організації непредставлених націй та народів.
  • Масаї — одні з найвищих на зріст людей на планеті. Крім того, згідно з даними антропологів (див. Правило Алена) серед решти народів світу масаї мають найдовші кінцівки (руки і ноги) відносно розмірів тіла.
  • У масаїв безліч цікавих традицій і звичаїв. Один з найдивніших обрядів — т.зв. «стрибаючий танець» чоловіків-масаїв. Суть ритуалу, який влаштовують молоді воїни-парубки, намагаючись підстрибнути вгору на одному місці якомога вище, в тому, щоб показати свою силу і спритність. Зараз, в епоху туризму, це «дійство», звичайно, оригінальний спосіб привабити туристів.
  • На відміну від решти народів Східної Африки у суспільстві масаїв жінка аж ніяк не упосліджена, а бере активну участь у житті племені. Прикметними рисами масайських жінок є поголена голова, яскраві шати (на вид звичайні балахони), намиста і браслети. У масаїв взагалі дивні уявлення про красу і гігієну. Достатньо сказати, що і в чоловіків, і в жінок масаїв практикується видалення одного з нижніх зубів та обрізання. Намагання кенійського уряду зупинити ці «процедури» не надто успішні.

Джерела і посилання[ред.ред. код]