Африканери

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Національний прапор африканерів

Африкане́ри або африканде́ри (афр. Afrikaners, дослівно «африканці») — народ в Південній Африці, що включає в себе тих, чиї предки свого часу виїхали з Європи та оселилися у південних областях Африки[1]. Більшість цих південноафриканців мають голландські, французькі та німецькі корені. Основна маса народу проживає в ПАР та Намібії. Усередині африканерів виділяється субкультура бурів. Більшість африканерів належить до Голландської реформатської церкви Південної Африки та Африканської протестантської церкви. Рідна мова — африкаанс, утворилася на основі південних діалектів нідерландської мови (до початку XX століття нідерландська використовувалася як літературна мова). Загальна чисельність — близько 3 500 000 осіб[2].

Назва[ред. | ред. код]

Термін «бури», що закріпився за колишніми європейцями, в даний час вживається з дещо іронічним і навіть деколи образливим відтінком, вказуючи на обмеженість і не найвищий рівень освіти, оскільки бури були фермерами. А ось назва «африканери» використовується широко, кажучи про приналежність до жителів Африки.

Субкультурні спільноти у складі африканерів[ред. | ред. код]

  • Капські голландці (афр. Kaaps-Hollandse, англ. Cape Dutch) — білі поселенці в районі Кейптауна, безперервно проживають там з моменту голландської колонізації і змирилися з британською окупацією (див. Також Капського-голландська архітектура).
  • Бури (нід. boeren — «селяни») — білі фермери-африканери. Відрізняються консервативним укладом життя. По релігії — протестанти.
    • Фуртреккери — буквально «піонери», учасники «Великого трека». Не прийнявши британську окупацію Капської колонії, вони попрямували у 1835 році в центральні райони і на Південно-Східне узбережжя Південної Африки, заснувавши там незалежні республіки, що проіснували до 1902.
    • Трекбури (нід. Trekboeren) — білі переселенці, учасники колонізаційного руху з району Кейптауна в східному і північно-східному напрямках.

З останньої третини XIX століття поступово починає формуватися єдина етнічна спільність африканерів. Найважливішими чинниками зростання національної самосвідомості стала англо-бурська війна 1899—1902 років і подальша боротьба за збереження своєї мови і культури.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Entry: Cape Colony. Encyclopedia Britannica Volume 4 Part 2: Brain to Casting. Encyclopædia Britannica, Inc. 1933. James Louis Garvin, editor.
  2. «Afrikaners constitute nearly three million out of approximately 53 million inhabitants of the Republic of South Africa, plus as many as half a million in diaspora.» Afrikaner [Архівовано 28 листопада 2017 у Wayback Machine.] — Unrepresented Nations and Peoples Organization. Retrieved 24 August 2014.

Посилання[ред. | ред. код]