Сінд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Сінд
سنڌ
Coat of arms of Sindh Province.svg
Flag of Sindh.svg
Герб Прапор
Ranikot6.JPG
Столиця Карачі
Найбільше місто Карачі
Країна Пакистан
Населення
 - повне 35 470 648 (2009)[1]
 - густота 270 /км²
Площа
 - повна 140 914 км²
Веб-сайт www.sindh.gov.pk
Sindh in Pakistan (claims hatched).svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Сінд

Сінд (сіндхі: سنڌ, урду سندھ, араб. السند‎, англ. Sindh) — провінція на півдні Пакистану. Межує з провінціями Белуджистан на заході та північному заході, Пенджаб на півночі та індійськими штатами Гуджарат та Раджастхан на сході і північному сході відповідно.

Історична ця територія населена народом сіндхі, але тут присутні й багато інших груп, наприклад, урдумовні мусульманські переселенці з Індії. Назва провінції походить від санскритського слова сіндху — «океан».

В давнину входила до цивілізації Мохенджо-Даро. Після занепаду останньої приблизно у 1900-х роках до н.е. про долю місцевих племен мало відомостей. Згодом сюди прийшла частина аріїв. Згідно «Махабхарати» Сінд був частини держави Бгарати.

В подальшому тут існували незалежні поселення та громади. Потім тут хазяйнувала Перська імперія Ахеменідів. після походів наприкінці IV ст. Алексаендра Македонського на деякий час тут затвердилися македонські намісники (сатрапи). Проте після невдалої війни Селевка I Нікатора проти Чандрагупти Тут затвредилася династія Маур'я.

Після смерті Ашоки регіон поринув у хаос, доки тут не затвердилися індо-грецькі царі. Останніх у I ст. до н.е. зміни саки, а потім парфяни. Деяка стабілізація відбулася за Кушанської імперії. Починаючи з III ст. н.е. тут затвердилися Сасаніди, поділивши частково землі з імперією Гуптів. після занепаду останніх тут на деякий час затвердився Харша. після смерті останнього у 478 роі у сінда постала династія Рай. Її змінила у 632 році Брамінська династія.

У 710-х роках вона стикнулася із тиском арабів з Дамаскського халіфату. Після послаблення династії Омейядів Сінд розпався на декілька незалежних еміратів. Цей процес тривав до XII ст., коли Сінд було захоплено Гуридами. Послаблення останніх призвело до нового хаосу, який завершився у XIII ст. встановленням влади держави Хорезмшахів. Їх змінили монголи, проте визнання їхнього впливу було деякий час формальним.

Утім напочатку Сінд опинився одним з міст протистояння держави Хулагуїдів та Делійського султанату. Тривалий час тут хазяйнували Хулагуїди, проте у середині XIV ст. розпад обох держав призвів до нового протистояння місцевих аристократів. Зрештою тут закріплюється династія Самма. Її правління тривало до середини XVI ст., коли постала імперія Великих Моголів. За часів падишаха Акбара Сінд увійшов до складу могольської держави.

Початок занепаду Великих Моголів напочатку XVIII ст. призвів до вторгнення до країни нових загарбників. Спочатку тут облаштував перський володар Надир-шах, потім Сінд увійшов до складу Дурранійської держави, потім керували місцеві місульманські князі. Зрештою на тривалий час встановилася влада Великої Британії (напочатку XIX ст.). Натепер є частиною держави Пакистан.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Sindh World Gazetteer