Тиреотропний гормон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тиреотропний гормон альфа
Ідентифікатори
Символ CGA
Інші символи HCG, GPHa, GPHA1
Entrez 1081
HUGO 1885
OMIM 118850
RefSeq NM_000735
UniProt P01215
Інша інформація
Локус Хр. 6 q14-q21
Тиреотропний гормон бета
Ідентифікатори
Символ TSHB
Entrez 7252
HUGO 12372
OMIM 188540
RefSeq NM_000549
UniProt P01222
Інша інформація
Локус Хр. 1 p13

Тиреотропний гормон, абоТТГ, тиреотропін — гормон передньої долі гіпофіза. За хімічною будовою ТТГ є глікопротеїдним гормоном. ТТГ складається з двох субодиниць (α і β). Рецептори до ТТГ розташовані на поверхні епітеліальних клітин щитовидної залози.

Регуляція виділення ТТГ[ред.ред. код]

Виділення ТТГ регулюється системою негативного зворотного зв'язку, а також релізинг-факторами, які виділяються нейросекреторними клітинами гіпоталамуса.

Фізіологічна роль[ред.ред. код]

ТТГ, впливаючи на специфічні рецептори щитовидноїй залози, стимулює вироблення і активацію тироксину. Він активує аденілатциклазу і збільшує споживання йоду клітинами залози. Подальше збільшення рівня сАМР обумовлює дію ТТГ на біосинтез трийодтироніну (Т3) і тироксину (Т4) (синтез триває близько хвилини), які є найважливішими гормонами росту. Крім того, ТТГ викликає деякі тривалі ефекти, для прояву яких потрібно кілька днів. Це, наприклад, збільшення синтезу білків, нуклеїнових кислот, фосфоліпідів, збільшення кількості та розмірів тиреоїдних клітин. Між концентраціями вільного Т4 і ТТГ в крові існує обернена залежність. ТТГ, впливаючи на периферичні рецептори до ТТГ, також підвищує активність селен-залежної монодейодинази периферичних тканин і чутливість тиреоїдних рецепторів тканин до тиреоїдних гормонів, тим самим як би «готуючи» тканини до дії тиреоїдних гормонів.

Особливості ТТГ[ред.ред. код]

Для ТТГ характерні добові коливання секреції. Найбільша концентрація ТТГ в крові спостерігається о 2-4 години ночі, дещо знижується до 6-8 годин ранку, найменша кількість ТТГ припадає на 17-19 годин. Концентрація ТТГ знижується під час вагітності.

Норма ТТГ[ред.ред. код]

Лабораторне визначення ТТГ широко використовується в медицині для діагностики цілої низки ендокринологічних захворювань (гіпотиреоз, тиреотоксикоз та інші).

Нормальним рівнем ТТГ є 0.27 — 4,20 мкОд/мл.