Укргідроенерго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Укргідроенерго
Приватне акціонерне товариство «Укргідроенерго»
Тип державне підприємство
Форма власності публічна компанія
Галузь гідроенергетика
Гасло Генеруємо енергію майбутнього!
Засновано 1994
Штаб-квартира 07300, м. Вишгород, Київська область, Україна.
Територія діяльності Україна
Ключові особи Сирота Ігор Григорович
Продукція електроенергія
Послуги енергопостачання, Потужність = 5849 МВт
Власник(и) Кабінет Міністрів України
Співробітники 3000 осіб
Структурні підрозділи 10 станцій
Код ЄДРПОУ 20588716
uhe.gov.ua
CMNS: Укргідроенерго у Вікісховищі

ПрАТ «Укргідроене́рго» — найбільша гідрогенерувальна компанія в Україні, що включена до переліку 15 найбільших підприємств державного сектору економіки, сумарні активи яких складають 70 відсотків від загального показника у держсекторі. До складу компанії входять десять станцій на річках Дніпро та Дністер: Київська ГЕС та Київська ГАЕС, Канівська ГЕС, Кременчуцька ГЕС, Середньодніпровська ГЕС, Дніпровська ГЕС-1 та Дніпровська ГЕС-2, Каховська ГЕС, Дністровська ГЕС та Дністровська ГАЕС. Канівська ГАЕС та Каховська ГЕС-2 в процесі підготовки до будівництва. У 2020 році загальна кількість гідроагрегатів на станціях товариства склала 103, а їхня сумарна встановлена потужність досягла 5849 МВт. Компанія постійно динамічно розвивається та забезпечує покриття пікових навантажень, регулювання частоти та потужності, мобільний аварійний резерв в об'єднаній енергосистемі України.

Філії:

 1. Каскад Київських ГЕС та ГАЕС (м. Вишгород).
 2. Канівська ГЕС (м. Канів).
 3. Кременчуцька ГЕС (м. Світловодськ).
 4. Середньодніпровська ГЕС (м. Кам'янське).
 5. Дніпровська ГЕС (м. Запоріжжя).
 6. Каховська ГЕС ім. П. С. Непорожнього (м. Нова Каховка).
 7. Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС (м. Новодністровськ).
 8. Дністровська ГЕС (м. Новодністровськ).

Історія компанії[ред. | ред. код]

ТАБЛ1.jpg

У 1994 році наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 27.12.1994 № 288 «Про створення державного підприємства „Дніпрогідроенерго“» реорганізовано в структурні підрозділи Дніпровську ГЕС, Дніпродзержинську ГЕС, Каскад Середньодніпровських ГЕС, Каховську ГЕС, Кременчуцьку ГЕС. На їх базі створено державне підприємство «Дніпрогідроенерго». Наказом визначено, що державне підприємство «Дніпрогідроенерго» є правонаступником державних підприємств Дніпровської ГЕС, Дніпродзержинської ГЕС, Каскаду Середньодніпровських ГЕС, Каховської ГЕС, Кременчуцької ГЕС. Виконання обов'язків директора державного підприємства «Дніпрогідроенерго» покладено на Поташника Семена Ізрайлевича.

Наказом Міністерства енергетики та електрифікації України від 07.07.1995 № 120 «Про створення Державної акціонерної гідроенергогенеруючої компанії “Дніпрогідроенерго”» затверджено акт оцінки цілісного майнового комплексу державного підприємства «Дніпрогідроенерго» і на базі ДП «Дніпрогідроенерго» засновано Державну акціонерну гідроенергогенеруючу компанію «Дніпрогідроенерго». Головою Правління ДАГК «Дніпрогідроенерго» призначено директора ДП «Дніпрогідроенерго» Поташника Семена Ізрайлевича. Наказом визнано ДАГК «Дніпрогідроенерго» правонаступником ДП «Дніпрогідроенерго», і передбачено, що 100 % акцій компанії залишаються у державній власності.

У 1997 році наказом Міністерства енергетики від 07.10.97 № 24 «Про зміни у структурі Державної акціонерної гідроенергогенеруючої компанії “Дніпрогідроенерго”» реорганізовано Каскад Середньодніпровських ГЕС і створено з 1 жовтня1997 року у складі ДАГК «Дніпрогідроенерго» в межах існуючої чисельності персоналу та без зміни статутного фонду компанії відособлені підрозділи на правах структурних одиниць: Каскад Київських ГЕС і ГАЕС та Канівська ГЕС. Відповідно Статуту ДАГК «Дніпрогідроенерго» склад структури компанії наступний:

 • Каскад Київських ГЕС і ГАЕС
 • Канівська ГЕС
 • Кременчуцька ГЕС
 • Дніпродзержинська ГЕС
 • Дніпровська ГЕС
 • Каховська ГЕС

Відповідно рішенню Правління Компанії - Управління ДАГК «Дніпрогідроенерго» та Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС об'єднане.

У 2003 році Наказом Мінпаливенерго № 831 від 31.12.2003 року «Про створення державної акціонерної компанії “Укргідроенерго”» та наказом № 84 від 10.02 2004 року про внесення до наказу № 881 реорганізовано ДАГК «Дніпрогідроенерго» та ДАЕК «Дністрогідроенерго» шляхом їх злиття та створення на їх базі Державного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія “Укргідроенерго”» (ДАТ "ДАК «Укрідроенерго»).

Відповідно до Указу Президента України від 22.01. 2004 № 69 «Про заходи, щодо підвищення ефективності управління електроенергетичним комплексом» та Постанови КМ України від 22 червня 2004 року № 794 "Про утворення Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України» акції і майно компанії ДАТ «ДАК “Укргідроенерго”» передано у розпорядження Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України». Наказом НАК «Енергетична компанія України» від 30.07.2004 р. № 3 Про затвердження Статуту ВАТ «Укргідроенерго», відповідно до Постанови КМ України від 22 червня 2004 року № 794 «Про утворення національної акціонерної компанії “Енергетична компанія України”» та з метою приведення установчих документів Державного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія “Укргідроенерго”» у відповідність до чинного законодавства, найменування Державного акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія “Укргідроенерго”» викладено в такій редакції: «Відкрите акціонерне товариство “Укргідроенерго”».

Відповідно до Статуту ВАТ «Укргідроенерго» у склад товариства входять філії:

 • Каскаду Київських ГЕС і ГАЕС
 • Канівська ГЕС
 • Кременчуцька ГЕС
 • Дніпродзержинська ГЕС
 • Дніпровська ГЕС
 • Каховська ГЕС
 • Дністровська ГЕС

Наказом НАК «Енергетична компанія України» від 23.09.2005 р. № 43 «Про затвердження змін до Статуту ВАТ “Укргідроенерго”» утворено та затверджено Положення про філію «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС».

У 2007 році на всесвітньому форумі керівників у м. Нью-Йорк (США) ПрАТ «Укргідроенерго» увійшло до складу 100 кращих підприємств світу, які проводять реконструкцію обладнання та споруд.

У грудні 2009 року введено в експлуатацію найпотужніший в Європі перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС, у 2014 році — введено другий гідроагрегат, у 2016 відбулося введення третього гідроагрегату. Сумарна потужність на сьогодні складає 972 МВт в генераторному режимі та 1263 МВт в насосному режимі. За проектом Дністровська ГАЕС має стати найбільшою гідроакумулюючою станцією Європи і шостим за масштабами проектом гідроенергетики у світі. Станція дозволить зміцнити енергетичну конкурентоспроможність України, зміцнити енергетичну безпеку, врегульовувати графік навантажень в енергосистемі відповідно до світових стандартів співвідношення базової та пікової потужностей, а також стати своєрідним аварійним резервом електроенергії.

За вагомі трудові здобутки ПрАТ «Укргідроенерго» у 2006 та 2008 роках визнано переможцем Всеукраїнського конкурсу «Лідер паливно-енергетичного комплексу України» в номінації «Підприємство».

У 2009 та 2010 році за результатами оцінки фінансово-економічної діяльності проекту «ТОП 100. Рейтинг кращих Компаній України» ПрАТ «Укргідроенерго» увійшло до сотні кращих компаній України.

ПрАТ «Укргідроенерго» також визнано підприємством 2010 року за досягнення переваги над конкурентами та посіло четверте переможне місце серед 350 000 підприємств України, що підтверджено цифрами державної статистики та аудитом рейтингу.

Компанія вже котрий рік поспіль знаходиться серед лідерів найбільших платників податків Київської області та наповнює коштами районний бюджет Вишгородщини майже на 40 %. За підсумками 2010 року ПрАТ «Укргідроенерго» посіло друге місце серед найбільших за обсягом підприємств платників податків області.

18 березня 2011 року на загальних зборах акціонерів на посаду Голови правління (з липня 2011 року — Генерального директора) ВАТ «Укргідроенерго» обрано Сироту Ігоря Григоровича.

9 червня 2011 року на загальних зборах акціонерів у відповідності до Закону України «Про акціонерні товариства» прийнято рішення про перейменування компанії «Укргідроенерго» з відкритого акціонерного товариства в публічне акціонерне товариство, відповідні зміни затверджено до Статуту товариства.

У середині липня 2016 року уряд затвердив Програму розвитку гідроенергетики до 2026 року, передбачає збільшення в 2 рази її частки в енергетичному балансі країни — до 15,5 %[1].

За результатами фінансово-економічної діяльності у 2016 році чистий прибуток ПрАТ «Укргідроенерго» склав 2,210 млрд грн. За підсумками роботи у 2016 році товариство сплатило до бюджету зобов'язань на суму 1,757 млрд грн, що втричі більше показника 2015 року. Також у 2016 році компанія сплатила у бюджет 0,327 млрд грн дивідендів.

Упродовж 2017 року Товариство продовжувало реалізовувати заходи передбачені Програмою розвитку гідроенергетики на період до 2026 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 № 552-р.

Уже більше двадцяти років успішно реалізуються великомасштабні проекти реконструкції та модернізації всього обладнання та гідротехнічних споруд станцій ПрАТ «Укргідроенерго» і на початок 2018 р. реконструйовано 68 гідроагрегатів. Завдяки цьому на 30—40 років подовжується термін експлуатації обладнання ГЕС, збільшується потужність гідроелектростанцій, суттєво підвищується безпека експлуатації обладнання та споруд, забезпечуються вимоги охорони навколишнього природного середовища, створюються та поліпшуються сучасні умови праці.

У 2017 році продовжувалася реалізація будівництва Канівської ГАЕС — одного з найбільш пріоритетних проектів ПрАТ «Укргідроенерго» в найближчій перспективі. Канівська ГАЕС має стати третьою гідроакумулюючою електростанцією ПрАТ «Укргідроенерго» разом із Київською та Дністровською ГАЕС. Ведуться проектні роботи по будівництву Каховської ГЕС-II та монтажні роботи по другій черзі будівництва Дністровської ГАЕС (гідроагрегат № 4).

Сумарна встановлена потужність гідроелектростанцій Товариства на 01.01.2018 р. становить 5747,6 МВт (103 гідроагрегати). Гідроелектростанціями Товариства в 2017 році вироблено 9969,317 млн кВт·год. електроенергії, що забезпечило отримання товарної продукції на суму 5 716 400 тис. грн. без ПДВ.

Аналіз фінансових показників ПрАТ «Укргідроенерго» за останні роки підтверджує стабільний фінансовий стан і позитивну динаміку розвитку товариства. Чистий дохід (виручка) товариства у 2017 році склав 5,7 млрд.грн. Чистий прибуток за результатами 2017 року — 1465,5 млн грн.

За результатами аналізу показників 2017 року в Офісі великих платників податків було визначено топ-100 найбільших платників у державі, серед яких і ПрАТ «Укргідроенерго».

У 2018 році компанія послідовно продовжувала взятий раніше курс на реконструкцію гідросилового та гідромеханічного обладнання в рамках широкомасштабної програми з реабілітації діючих ГЕС. Триває другий етап програми «ГЕС Укргідроенерго. Реконструкція. II черга. Коригування», розрахований до 2024 року. На Дністровській ГАЕС стартував монтаж статора турбіни гідроагрегату № 4. Представники «Укргідроенерго» увійшли до басейнових рад Дніпра та Дністра. Гідроелектростанціями Товариства в 2018 році вироблено 11 368,597 млн кВт∙год електроенергії на суму 7 960 791 тис. грн. За 2018 рік Товариством перевиконано план з виробітку електричної енергії на 431,6 млн кВт∙год, або на 3,9 %. У березні 2018 Укргідроенерго визнано кращим підприємством України 2017 року згідно результатів Національного рейтингу якості товарів і послуг «Зірка якості». Ігорю Сироті присуджено Державну премію України в галузі науки і техніки за роботу «Створення оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС для підвищення ефективності Об'єднаної енергетичної системи України».

У 2019 році Укргідроенерго здійснило масштабну реформу корпоративного управління. У рамках реорганізації створена Наглядова рада, кандидатури до якої погоджені Кабміном України. З 1 липня Укргідроенерго працює згідно з новою моделлю ринку електроенергії, що розпочав роботу в Україні. У вересні був презентований Звіт керівництва за 2018 рік, в якому розкриті фінансові та нефінансові показники Товариства. Звіт отримав золото у номінації «Річний звіт» міжнародного конкурсу MarCom Awards. Укргідроенерго продовжує реалізацію Програми розвитку гідроенергетики, що передбачає повну реконструкцію та оновлення усіх об'єктів компанії до 2026 року. У 2019 році Укргідроенерго реалізовувало масштабну програму модернізації гідроагрегатів вже існуючих ГЕС та ГАЕС на Дніпрі та Дністрі. Так, після реконструкції, 1 жовтня 2019 року гідроагрегат № 2 Київської ГАЕС був введений в промислову експлуатацію. У жовтні було завершено ремонт проїжджої частини мостового переходу через греблю ДніпроГЕС, який тривав упродовж 2019 року. Продовжується будівництво 4-го гідроагрегату Дністровської ГАЕС. Проєкт будівництва Канівської ГАЕС пройшов державну комплексну експертизу. Триває розробка документації для реалізації проєкту «Будівництво Каховської ГЕС-2». Значна увага протягом року приділялась і екологічним проєктам, так у серпні 2019 року на гідроагрегаті № 6 Каховської ГЕС було експериментально випробувано метод аерації, шляхом подачі стисненого повітря перед турбіною, результати якого показали збільшення концентрацій кисню, зменшення кількості заліза та марганцю у річковій воді нижче греблі. Компанія посіла 9-ту сходинку у рейтингу фінансової стабільності ТОП-50 державних підприємств в Україні, що оприлюднив Міжнародний центр перспективних досліджень. Укргідроенерго здобуло почесну міжнародну нагороду LUCA Awards в номінації «Роботодавець року». Наприкінці року на форумі стейкхолдерів зелених змін «Екотрансформація 2019» компанія здобула нагороду «Еко-Оскар» за впровадження у діяльності Укргідроенерго прогресивних еко-проєктів та вагомий внесок в екологізацію бізнесу.

Діяльність[ред. | ред. код]

Компанія ПрАТ «Укргідроенерго» — успішна українська компанія із яскравою діловою репутацією, яка експлуатує потужні ГЕС та ГАЕС, розбудовує вітчизняну гідроенергетику та робить значний внесок у забезпечення енергетичної безпеки та незалежності України.

Принцип роботи ГЕС досить простий: за допомогою будівництва штучної греблі на річці (ГЕС), або за допомогою створення штучної водойми (ГАЕС) поряд із нею, забезпечується необхідний напір води, який потрапляє на обладнання, перетворюючи кінетичну енергію течії в електричну.

Падаючи з великої висоти через водоводи, або під натиском природної течії річки, вода передає свою кінетичну енергію лопатям турбіни, та, своєю чергою, передає обертальний момент на гідроагрегати, що знаходяться у машинному залі ГЕС. А вже ці складні пристрої перетворюють механічну енергію на електричну, яка через розгалужену мережу ліній електропередач надходить безпосередньо до споживачів.

Одним із головних завдань є забезпечення стабільності та надійності роботи об'єднаної енергомережі України та генеруючих підприємств. У цьому аспекті «Укргідроенерго» відіграє важливу роль. Наші гідроелектростанції зазвичай працюють в пікових режимах навантаження і допомагають підтримувати стабільну частоту в мережі та не зупиняти роботу теплових та атомних електростанцій.

ПОКАЗНИКИ ЗА 2019 РІК[ред. | ред. код]

Чистий дохід (виручка) товариства у 2019 році склав 8262,4 млн грн.

Чистий прибуток за результатами 2019 року — 3222,6 млн грн.

Товариство сплатило в повному обсязі свої зобов'язання до бюджетів усіх рівнів — 3228 млн грн.

Реалізовано електричної енергії — 7637,0 млн кВт·год.

Фінансові показники на 2021 рік[ред. | ред. код]

За перше півріччя 2021 року держкомпанія Укргідроенерго отримала прибуток у розмірі 6,2 мільярда гривень[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

 1. "Укргідроенерго" модернізувало 70% своїх потужностей ГЕС та ГАЕС. https://economics.unian.ua/. УНІАН. 30 травня 2018. Процитовано 2 грудня 2018. 
 2. Скільки заробили найбільші держпідприємства України за півроку. 24 Канал (укр.). Процитовано 31 жовтня 2021.