Юечжі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юечжі на північному заході Ціньської імперії (близько 210 року до н. е.).
Міграція юечжі у II ст. до н. е.

Юе́чжі (кит.: 月氏; піньїнь: Yuèzhī) — китайська назва іранського кочового етносу, що кочував на теренах Центральної і Східної Азії щонайменьше протягом IV ст. до н. е. — II ст. н. е. та під тиском хунну та усунь мігрував до Бактрії, де у другій половині I ст. представники одного з племен цього об'єднання започаткували Кушанське царство.

Рання історія юечжів[ред. | ред. код]

Вперше згадуються у китайських джерелах кінця династії Чжоу (слід зазначити, що ця теза не набула загального визнання та є доволі суперечливою). Беззаперечними свідченнями щодо юечжів є їх згадки у ханьських джерелах стосовно подій кінця III ст. до н. е. Отже, на кінець III ст. до н. е. юечжі займали західну частину Монгольського степу, весь район Таримського басейну та північ сучасної китайської провінції Ґаньсу. На сході межували з протомонгольськими племенами дунху та сюнну. На 210 р. до н. е. контролювали кочовиків сюнну (до 204/203 рр. до н. е.), лоулань, усунь. Близько 182 р. до н. е. захопили землі останніх, вбивши їх куньмо (правителя) Наньдоумі. У 177 р.до н. е. сюнну вщент розбили юечжів, підкоривши їх.

У 167 році до н. е. сюнну остаточно розбили юечжів, вбили їхнього правителя та примусили мігрувати до Семиріччя, де близько 165 р. до н. е. юечжі під приводом сина вбитого правителя розбили й частково вигнали, частково підкорили саків, які мешкали на цих землях . У Ганьсу залишилася частина юечжів, яка надалі звалася малі юечжі (на відміну від великих юечжі, що мігрували), які з часом були асимільовані тибето-бірманським народом цян.

Близько початку 163 р. до н. е. усуні під приводом власного правителя знов розбили юечжів, примусивши останніх до подальшої міграції на пд.-зах. — до Греко-Бактрійського царства. Сутичка юечжі з Бактрією близько кінця 163 — поч. 162 рр.до н. е. закінчилася поразкою перших та визнанням залежності юечжів від бактрійських царів, що продовжувалася до 145 р. до н. е., коли після смерті царя Євкратида (170—145), Греко-Бактрійське царство фактично розвалилося на декілька дрібних утворень. Близько 100/99 р. до н. е. юечжі захопили території Бактрії на південь від Сирдар'ї.[1] Частина саків й юечжі, що залишилася у Семиріччі, ввійшли до складу об'єднання Усунь, настільки підсиливши останню, що куньмо Усунь позбувся влади сюнну.

Юечжі в Бактрії[ред. | ред. код]

На заході юечжі стали відомі під іменем тохари. Щодо етимології назви «тохари» наразі загальновизнаної думки не висловлено. Однією з найбільш поширених є етимологія від праір. *taṷa- + *gār-.[2] Наразі перша задокументована назва Бактрії як Тохаристан (країна Тохарів — бактр. ?) відома з напису Нукундзука близько 137 р.[3]

Отже, 129 року до н. е. ханьський (китайський) посол Чжан Цянь встановив із бакртійськими юечжі дипломатичні відносини. Відтоді й до часів династії Тан (618907), китайці називали як Бактрію й народи, що її заселяли, так й Кушанську імперію, назвою Велике Юечжі.[1]

123 року до н. е. у поході проти тохарів загинув парфянський цар Артабан II. Наразі залишається невідомим, що спонукало Аршакіда на цю військову акцію — бажання розширити Парфію чи провокації тохарів на східних кордонах цієї держави.

У Хань Шу при описі володінь юечжі сказано про п'ять юечжиських сіхоу,[4] які отримали контроль над ділянками караванного шляху, заснувавши там власні резиденції, та були зобов'язані забезпечити провіант для китайського посольства. Ці п'ять сіхоу (Сюмі-сіхоу, Шуанмі-сіхоу, Гуйшуан-сіхоу, Сідунь-сіхоу, Гаофу(Думі)-сіхоу) були підлеглими великому юечжі, який мав власну ставку. Щодо інтерпретації цього повідомлення єдиної думки не висловлено (від «юечжі поділялися на п'ять племен» й до «таких племен могло бути й значно більше», хоча превалюючою залишається перша думка).

Тохарські наслідування монет Геліокла I

В останнє юечжів як єдине царство згадано у китайських документах, знайдених під час вивчення залишків давньої поштової станції біля Дуньхуана. Серед бамбукових паличок (давньокитайський аналог сучасної первинної документації) знайдено документ, який фіксує прибуття делегації від Да-Юечжі (Великого Юечжі) у 61 р. до н. е. Але вже в документах, датованих 43 та 37 роками до н. е., зафіксовані посольства від ще донедавна залежних від Да-Юечжі сіхоу Шуанмі («Ванруо, посланець сіхоу Шуаньмі з Великих Юечжі») та Сюмі («супровід … сіхоу Сюмі з Великих Юечжі») відповідно.[5] Тобто станом на 43 р. до н. е. тохари як єдине політичне об'єднання вже не існували.[6]

Приблизно з 50-их років I ст. до н. е. у різних частинах Бактрії починають карбуватися монети різних чеканів — на північному сході відома одна монета (тетрадрахма) правителя Наштени, сина Хшатрани(?) (грец. ΝΑΣΤΗΝΗΣ (Ξ)ΑΤΡΑΝΝΟΥ).[7] Саме за поширенням різних типів монет визначено декілька окремих регіонів.

Імітація обола Євкратида I з легендою
грец. …ΟΚΟ ΚΟΖΟΥΛΟ

Кафірніганська група[ред. | ред. код]

Долина Кафірнігану багата на знахідки срібних оболів-наслідувань карбуванню Євкратида I (серед яких є екземпляр зі зміненою легендою, яка відома лише в уривку грец. …ΟΚΟ ΚΟΖΟΥΛΟ).[8][9][3]

Західнобактрійська династія[ред. | ред. код]

Монета Сапалбіза (перша чверть I ст.)

Західнобактрійська династія, яку ще умовно називають династією Сапалбіза чи Пулагіди (фр. Pulagides),[10] відома за археологічним (могильники Тілля-Тепе) та, передусім, відносно багатим нумізматичним матеріалом.

Отже, наразі відомі декілька варіантів монет династів Західної Бактрії, які спочатку обережно докарбовували окремо зображення правителя на драхмах Фраата IV, а згодом били наслідування драхм цього правителя, й надалі імітуючи докарбування. Ці імітації були вже значно гіршої якості, ніж оригінальні драхми Фраата IV. Саме обережне докарбування голови правителя невеликого розміру на аверсі парфянських драхм, яке жодного разу не шкодило обличчя парфянського царя, свідчить про залежність (рівень не визначено) цих династів від Парфії. Окрім докарбувань монет Фраата IV, на цій території відомі поодинокі екземпляри з таким докарбуванням й на монетах інших парфянських царів — Фраатака та Вардана I.[11]

Окрім докарбувань на парфянських монетах та їхніх імітацій відомі монети меншого номіналу з іменами представників цієї династії, а саме.

 • Паб (грец. ΠABHΣ)[12] Монети цього династа на реверсі мають зображення Геракла й імітують карбування Деметрія I, тобто, ймовірно, є найдавнішими.
 • Пулаг (грец. ПΥΛΑΓΗΣ) — династ, відомий за нечисленними монетами, будь-які напрацювання щодо цього династа невідомі.
 • Арсейл (грец. AΡΣEIΛHΣ)[13] — (остання чверть I ст. до н. е.)
 • Сапалбіз (грец. ΣAΠAΛBIZHΣ)[14] — (перша чверть I ст.)[15]

Слід зазначити, що для більшості відомих монет представників цієї династії походження не визначене, за винятком чотирьох місць: Хайрабад-Тепе, Зара-Тепе, Дільберджин, Кампір-Тепе. Як зазначалося, чи одним з родових могильників, чи могильником певної групи представників цієї династії була група поховань у Тілля-Тепе.

Отже, наразі можна припустити з великою долею впевненості, що принаймні одна з династій сіхоу, що входила до тохарського об'єднання, за невизначених обставин потрапила у васальну залежність від Парфії вже за часів Фраата IV (близько 20-их років до н. е.).

Ябгу. Фреска з палацового комплексу у Халчаяні.

Сурхандар'їнська група (володіння Думі-сіхоу)[ред. | ред. код]

Володіння Думі-сіхоу відносно впевнено пов'язано з давнім містом Термез (китайською — Думі)[16][17] та з територією поширення наслідувань драхм та тетрадрахм Геліокла I з монограмою грец. ΠΓ долиною Сурхандар'ї та аж до Душанбе на північний схід. Слід зазначити, що ці монети були в обігу разом з монетами перших «великих царів царів кушан» ще й за часів новоствореного Кушанського царства.[9] Саме на цій території розкопано місто з палацовим комплексом Халчаян з наразі відомими на весь світ скульптурами місцевих династів та палацовими фресками. Певні сюжети цих фресок дали підстави для припущень, що династи Думі на останню чверть I ст. до н. е. були чи то спільниками, чи то залежними від Парфії.[18]

Окремої уваги заслуговує зміна (чи помилково — питання остаточно не вирішено) назви цих династів з Гаофу-сіхоу на Думі (можливо з підпорядкуванням Термезу).[19] Попередню назву цього володіння — Гаофу-сіхоу — може бути пов'язано з кушанським топонімом Kalf (сучасний Келіф).

Володіння Кушан (Гуйшуан-сіхоу). Об'єднання тохарів під владою династів Кушан[ред. | ред. код]

Монета Санаба Кушана (друга чверть I ст.)

Вперше династи Кушан стали відомими за дуже якісними повноважними срібними монетами (чи не єдиними такої якості у регіоні), які набули поширення у східній частині Бактрії близько другої чверті I ст. Легенди на цих монетах (у варіантах) — владарюючий ябгу Санаб Кушан — декларували перш за все незалежність цього правителя у ранзі ябгу-сіхоу. Поширення монет в усій східній частині Бактрії може свідчити, що близько межі першої та другої третини першого сторіччя весь регіон тохарів було вже поділено на дві частини: західна (пропарфянська) та східна (кушанська). Судячи з емісій срібних монет Санаба Кушана певний час його протистояння з Парфією, яка поринула у черговий династійний конфлікт, було досить вдалим. Але близько 46/47 р. молодий та вельми талановитий парфянський цар Вардан I поклав край спротиву Кушан.[20] Останні монети Санаба Кушана карбувалися з бронзи та поза Бактрією (на південь від Гіндукушу).

Між 46 та 65 рр. н. е. ябгу кушан Кудзула Кадфіз, який, ймовірно, наслідував Санабу Кушану, по смерті Вардана I після/близько 47-48 рр., спочатку за невизначених обставин позбувся сюзеренітету Гермея, а згодом, внаслідок тривалої війни з парфянами, підкорив інші племена юечжів, започаткувавши Кушанську імперію. З епіграфічних джерел відомо, що у 63 р. парфянський цар Вологез I, усвідомлюючи неможливість водночас вести війну й на заході (з Римом), й на сході (з Кушанами), був вимушений укласти з останніми мир, залишивши Бактрію.[21] Вже у 64/65 р. Кудзула Кадфіз носив титул «магараджа» (великий цар) Кушан.[22] До 79 р., коли Кудзулу вперше (з наразі відомих епіграфічних джерел) було названо «цар царів»,[23] владу цього правителя було поширено й на певні сакські території (регіон Кабула тощо).[24] Саме цим династом кушан остаточно закінчується історія тохарів-юечжі та починається історія Кушанського царства.

Міфологія юечжів[ред. | ред. код]

Статуетка тохарської богині з курганів Тілля-Тепе

Із мифічного пантеону юечжів відомо лише два оригінальні теоніми жіночого роду, які згадані у, головними чином, Рабатакському написі Канішки Великого (IKEo 318),[25] та н монетах ранніх тохарських династів, а саме — Нана та Умма.

Нана(я) (бактр. Νανα, Ναναια)[ред. | ред. код]

Перша зі згаданих богинь — Нана(я). Зображення Нани (Нанаї) на монетах абсолютно різних тохарських династів є підставою для припущення що Нана — головна богиня тохарського пантеону, їхній етнічний маркер на рівні міфу (на кшталт скіфської Табіті). Цьому не протирічить й іранська етимологія теоніму від праір. *nanā (укр. неня, мамо).[26] Свого часу висловлювались різні припущення щодо походження цього теоніму — від близькосхідного до давньогрецького, які вже не актуальні. Наразі є підстави для тверджень, що після елінізації тохарської еліти у Бактрії, Нану (Нанаю) ототожнювали з грецькою Афродітою. На підставі аналізу певних сюжетів мистецтва (Нана(я) верхи на леві) та епіграфічних пам'яток кушанського часу висловлено досить аргументоване припущення щодо існування щорічного свята Нани (Нанаї) у серпні, коли планета Венера на небосхилі входить до сузір'я Лева. Окремої уваги заслуговує півмісяць, який є чи не постійною прикрасою Нани/ Нанаї, хоча інтерпретації Нани/Нанаї як виключно місячного божества безпідставні.[27] В контексті цього доцільно згадати китайську назву тохарів — юечжі (кит.: 月氏; піньїнь: Yuèzhī), що перекладається як «місячний рід».

Ймовірно, Нані тохарів відповідає скіфська Аргімпаса (грец. Ἀργίμπασα).

Умма (бактр. Ομμα)[ред. | ред. код]

Умму тохарів названо одного разу — у згаданому Рабатакському написі Канішки Великого, а саме:

«… цар Канішка наказав Шафару каралрангу зробити у цій місцевості святилище, назване „Вода Богів“, на рівнині Касіг, для тих богів, які прийшли зі славною Уммою — згадана Нана, згадана Умма…»[25]

Одна з ймовірних етимологій теоніму: бактр. Ομμα < праір. *hu-māi̯a — таланна; та, що наділяє таланом, вдачею, щастям.[26]

На аналізі порівняння певних сюжетних ліній скіфського та тохарського образотворчого мистецтва висловлено думку що Умма повністю відповідає Табіті й запропоновано дещо іншу етимологію — Найвища, Верховна (з епітетом бактр. ο[φ]αρρο — сяюча, славна).[28]

Інші боги[ред. | ред. код]

Інші боги та сутності, відомі як з цього напису, так й з монет Канішки Великого часів імперії досить впевнено пов'язано з представниками пантеонів різних релігій поліетнічного та мультикультурного Кушанського царства, а саме:

 • Аурумузд(о) (бактр. Αορομοζδο) — Агура-Мазда зороастрійців;
 • Срошард(о) (бактр. Σροϸαρδο) — зороастрійська сутність Сраоша (смиренність, посланець та вісник Агура-Мазди);
 • Міхр(о) (бактр. Μιιρο) — індо-іранський Мітра;
 • Ардохш(о) (бактр. Αρδοχϸο) — зороастрійська Арта-Вагішта;
 • Атш(о) (бактр. Αθϸο) — зороастрійська (ширше іранська) Арта/Аша;
 • Бодд(о) (бактр. BOΔΔO) — Будда (можливо згадано як бактр. μοζδοοανο — милостивий у Рабатакському написі);
 • Ма(о) (бактр. MAO) — іранська богиня Місяця Маг;
 • Лроасп(о) (бактр. ΛPOOAΣΠO) — зороастрійська Двараспа;
 • Манаобаг(о) (бактр. MANAOBAΓO) — зороастрійська Вогу-Мана чи ведичний Мананаспаті;
 • Оеш(о) (бактр. OηþO) — індійський Шива;
 • Орлагн(о) (бактр. OPΛAΓNO) — зороастрійський Веретрагна (у ведизмі Індра Врітраган) тощо.

Тохари на території України[ред. | ред. код]

На території України з другої пол. II ст. до н. е. відомий етнонім тагори (тагри).[29][30][31] Висловлено припущення, що юечжисько-тохарське походження мають сатархи.[32]

Юечжі в ханьських джерелах[33][ред. | ред. код]

1. Сима Цянь. Ши цзи. Оповіді про сюнну (110).

 • (Стосовно подій бл. / до 220 рр. до н. е.) «В той час Дунху були сильні й юечжі квітли…»
 • (Щодо подій бл. 210 р. до н. е.) «Шаньюй захотів позбавитись Маодуня та звести на трон молодшого сина й послав Маодуня у квітнуче Юечжі до почту правителя. Коли Маодунь вже прибув до Юечжі, Тоумань раптово напав на Юечжі. Юечжі хотіли вбити Маодуня, але Маодунь вкрав у них доброго коня та втік додому. Тоумань за мужність призначив його десятитисячником кінноти.»
 • (Стосовно подій 204—203 р. до н. е. шаньюй сюнну Маодунь) «… на заході вдарив по відступившим юечжам…»
 • (Стосовно подій 177 р. до н. е. З листа шаньюя Маодуня імператору Хань.) «Я покарав західного вана, відправивши його на захід знайти юечжів й напасти на них. За милістю Неба воїни були у відмінному стані, коні міцні, й він, використовуючи ісців, знищив юечжі, всі підлеглі якого були чи вбиті, чи здалися.»

2. Сима Цянь. Ши цзи. Оповіді про Давань (123).[34]

 • (Стосовно подій зими 167—166 рр. до н. е.) «… сюнну розбили правителя Юечжі й зробили з його голови чашу для пиття, що юечжі втікли, але, ненавидячі сюнну, не мали союзника для спільного нападу на них…»
 • (Стосовно місії Чжан Цяня до юечжів у 139 р. до н. е.) «… (імператор) мав намір встановити зв'язок (з юечжами), відправивши посла…» «Правителя Великого Юечжі було вбито сюнну, й на трон було зведено його великого наступника. Ставши правителем й підкорившись Дася, він оселився на багатих землях, які мало коли грабувалися, й бажаючи миру й добробуту, а також через віддаленість Хань, зовсім не хтів помститися сюнну. Цянь з Юечжі прибув у Дася, урешті-решт, так й не досяг угоди з юечжі.»
 • (Опис Великого Юечжі.) «Велике Юечжі знаходиться близько 2000-3000 лі (800—1200 км) на захід від Давань, й на північ від р. Гуйшуй. На південь від них — Дася, на захід — Аньсі, на північ — Канцзюй. Це кочове царство, кочують, наслідуючи худобу. За звичаями однакові з сюнну. Натягуючих луки 100—200 тис. У минулі часи розквіту зневажливо ставилися до сюнну. Колиж Маодунь посів трон, то напав й розбив юечжі. А сюннуський правитель Лаошан-шаньюй вбив правителя юечжі та зробив з його голови чашу для пиття. З початку юечжі мешкали між Дуньхуаном та Цилянь, коли їх було розбито сюнну, пішли далеко, минуючи Давань, на захід від неї завдали удару по Дася, але підкорилися. Згодом оселились на північ від р. Гуйшуй, заснувавши ставку правителя. Нечисленні залишки їхнього народу закріпилися у південних горах. Цяни прозвали їх Малим Юечжі.»

3. Бань Гу. Хань Шу.[35]

 • гл. 61. (Стосовно подій близько 182—162 рр. до н. е.) «…в Усунь правитель зветься куньмо. Маленьке царство Наньдоумі, батька куньмо, разом з Великим Юечжі спочатку знаходилося між Цилянь та Дуньхуаном. Велике Юечжи напало та вбило Наньдоумі, захопило його земли, а люди втікли до Сюнну… У той час коли юечжі, розбиті сюнну, напали на заході на правителя Се, й він, рушивши на південь, переселився далеко, й юечжі оселилися на його землях, куньмо вже був в силі. Попросив у шаньюя дозволу помститися за батька, напав на заході на Велике Юечжи та розбив їх. Великі Юечжі знову рушили на захід і переселилися в землі Дася. Куньмо ж, захопивши їхніх людей, залишився жити.»
 • гл. 96. (Опис Великого Юечжі) «Царство Велике Юечжі. Ставка Ланьші віддалена від Чан'ань на 11600 лі. Не підкоряється духу.[36] 100000 дворів, 400 тисяч ротів і 100000 добірних військ. На схід до ставки духу 4740 лі, на захід до Аньсі 49 днів шляху. На півдні суміжно з Цзибінь. Земля, клімат, види виробів, народні звичаї та монети такі ж, як в Аньсі. Вирощують одногорбих верблюдів. … Дася ж спочатку не мала верховного голови, а міста й землі призначали зазвичай малих очильників. Народ був слабкий і боявся війни. Тому юечжі переселилися сюди, і всі підпорядкувалися та підкорилися йому.
  Є п'ять Сіхоу, забезпечувавших ханьских послів їжею:
  1. Сюмі-сіхоу зі ставкою у м. Хемо… ;
  2. Шуанмі-сіхоу зі ставкою у м. Шуанмі… ;
  3. Гуйшуан-сіхоу зі ставкою у м. Хуцзао… ;
  4. Сідунь-сіхоу зі ставкою у м. Бома… ;
  5. Гаофу-сіхоу зі ставкою у м. Гаофу…
  Всі п'ять Сіхоу підкорюються Великому Юечжі.»

Тохари-юечжі в античних джерелах[ред. | ред. код]

1. Страбон. Географія. 11.8.2.[37]

 • «найбільш відомі з кочовиків ті, що забрали у еллінів Бактріану, а саме: асії, пасіани, тохари, сакаравли» (грец. «Ἄσιοι καὶ Πασιανοὶ καὶ Τόχαροι καὶ Σακάραυλοι»).

2. Юстин. Епітома твору Помпея Трога «Historiae Philippicae», XLII.[38]

 • 2. (1) Замість Фраата було поставлено царем його стрия Артабана. Скіфи, задовільнившись перемогою та розграбувавши Парфію, повернулися додому. (2) Але й Артабана під час війни з тохарами, на яких він напав, було поранено у руку, й невдовзі він помер.
 • «Асіанські царі токарів та загибель сарауків»

3. Клавдій Птолемей. Географія.[39]

 • Geo., VI, 11. «… нижще Заріаспи тохарів великий народ…»;
 • Geo., VI, 12. «… біля Яксарту, на північному березі мешкають Яси та Тахори…».
 • Geo., VI, 16. «… Тагурські гори, центральна частина яких розташована в Емодії, східна частина яких має назву Серіка … /мешкають тут/ Тагурі, поблизу гір з такою ж назвою…»
 • Geo., III, V, 23. «Нижче Бастернів біля Дакії Тагри»

4. Пліній Старший (Naturalis Historia, VI, V, 22.)

 • «Танаїс перейшли Сатархи Гертіхеї, Спондоліки, Сінгети, Анаси, Ісси, Катаети, Тагори, Карони, Неріпи, Агандеї, Меандареї, Сатархи Спалеї»

Примітки. Джерела. Посилання[ред. | ред. код]

 1. а б (рос.) Л. А. Боровкова. Кушанское царство (по древним китайским источникам). М., 2005.
 2. (англ.) H. W. Bailey. Indo-Scythian Studies being Khotanese Texts. Volume VII. Cambridge University Press. 1985. інша інтерпретація: (англ.) В. N. Mukherjee. The Kushana Epithet Kara. Acta Antiqua Academiae Scientiarum Hungaricae. #25, 1977.
 3. а б (англ.) M. C. Skinner. Marks of Empire: Extracting a Narrative from the Corpus of Kuṣāṇa Inscriptions. A dissertation submitted in partial fulfillment of the requirements for the degree of Doctor of Philosophy. University of Washington. 2017
 4. Сіхоу (ліхоу) — спеціальний китайський титул, який використовувався виключно для позначення вищого суспільного прошарку кочовиків (в першу чергу усунь та юечжі), представників найвищої родової верхівки, близький за рівнем до китайського «ван» — князь. На території Хань його надавали двічі: у 147 р. до н. е. Ханданю та у 131 р. до н. е. Чжао Сіню, які перейшли від хунну до Хань й, можливо, були юечжами, що залишились в Ганьсу та стали васалами шаньюя. Докладніше:(англ.) Nicholas Sims-Williams and E´tienne De la Vaissière. Jabḡuya, Arabo-persian form of the Central Asian title yabḡu. 2007.
 5. (англ.) Hans Loeschner. Notes on the Yuezhi — Kushan Relationship and Kushan Chronology.
 6. (англ.) Zhang Defang. Discussion on Some Documents Concerning the Western Region (Xi Yü;) in the Inscribed Slips of Han Dynasty from Xuan Quan. History of Relationship between China and Foreign Countries: New Sources and New Problems . (Ed.) Rong Xinjiang, Li Xiaocong. Beijing, 2004
 7. (англ.) Osmund Bopearachchi: Nasten, a Hitherto Unknown Iranian Ruler in India, In: Studies In Silk Road Coins and Culture, The Institute of Silk Road Studies, Kamakura, 1997. Наразі питання походження монети Наштена залишається відкритим, відповідно й належність цього династа до юечжисько-тохарської спілки під питанням.
 8. (англ.) Jenkins G.K., Narain A.K., The Coin-types of the Saka-pahlava kings of India. Bombay. 1957.
 9. а б (англ.) Jongeward D., Cribb J., Donovan P. Kushan, Kushano-Sasanian, and Kidarite Coins from the Collection of the American Numismatic Society. New York, 2015 (Ancient coins in North American collections 11)
 10. (фр.) Henri-Paul Francfort. Tillya Tépa (Afghanistan). La sépulture d'un roi anonyme de la Bactriane du Ier siècle p.C. Topoi. Orient-Occident. 2011
 11. (рос.) Е. В. Зеймаль. Древние монеты Таджикистана. Душанбе. «Дониш». 1983.
 12. (англ.) The coins gallery: Pabes.
 13. (англ.) Coins of Arselis
 14. (англ.) The coins gallery: Sapalbizes
 15. датування двох останніх династів за (англ.) Robert Bracey. kushan.org. Material of the Coins. 2001.
 16. (англ.) Yang Juping. Some Notes On Dayuezhi, Daxia, Guishuang, And Dumi In Chinese Sources. The Silk Road 14. 2016
 17. (англ.) John E. Hill. The Western Regions according to the Hou Hanshu. Second Edition. University of Washington. 2003.
 18. (рос.) Г. А. Пугаченкова. Халчаян. К проблеме художественной культуры Северной Бактрии Ташкент. 1966.
 19. (фр.) Frantz Grenet. Nouvelles données sur la localisation des cinq Yabghus des Yuezhi. L'arrière plan politique de l'itinéraire des marchands des Maès Titianos. Journal Asiatique 294/2. 2006
 20. (англ.) Cornelius Tacitus, The Annals
 21. Tac., An., XV, 2 (5) «… припинив війну з гірканами, збирає головні сили та виступає з цим військом, загрожуючи римським провінціям.»
 22. CKI 59: maharayasa Guṣaṇasa
 23. CKI 60: maharajasa rajatirajasa devaputrasa Khuṣaṇasa
 24. (рос.) Тюрин С. С. Индо-парфянское царство: гипотезы, исследования, нумизматические данные. «Иран-наме», 1-2 (33-34), 2015.
 25. а б (англ.) N. Sims–Williams. Bactrian Historical Inscriptions of the Kushan Period. The Silk Road, 10. 2012. pp.76-80.
 26. а б (рос.) Д. И. Эдельман. Этимологический словарь иранских языков. Т. 5. 2015.
 27. (англ.) H. Falk. Kushan rule granted by Nana: The background of a heavenly legitimation. Kushan histories. Hempen Verlag. Bremen. 2015.
 28. (англ.) F. Grenet. The Nomadic Element in the Kushan Empire (1st–3rd Century AD). Journal of Central Eurasian Studies, Volume 3 (October 2012).
 29. (лат.) Gaius Plinius Secundus "NATURALIS HISTORIA», VI, V, 22. «Tanain vero transisse Satharcheos Herticheos, Spondolicos, Synhietas, Anasos, Issos, Cataeetas, Tagoras, Caronos, Neripos, Agandaeos, Meandaraeos, Satharcheos Spalaeos.»
 30. рос. Ptol., Geo., III, V, 23 грец. "...ὑπὸ δὲ τοὺς Βαστέρνας πρὸς τῇ Δακία Τάγροι..."
 31. Стрижак О. С. Етнонімія Птолемеєвої Сарматії. — К.: Наукова думка, 1991.
 32. (рос.) Десятчиков Ю. М., 1973. Сатархи. ВДИ. № 1.
 33. цитовано за: (рос.) Л. А. Боровкова. Кушанское царство (по древним китайским источникам). М., 2005.
 34. (рос.) Чжан Цянь «Шицзи», гл. 123
 35. (рос.) Бань Гу. «Хань Шу»
 36. Духу (сіюй-духу) — спеціальна додаткова військова посада для чиновників високого 3-ого рангу 2-ого ступеню служби палацової охорони (Гуанлусюнь), на час їхньої служби за межами імперії, а саме для охорони залежних царств Західного Краю. Запроваджено у 60 р. до н. е. Штат усієї служби духу комплектувався з військових. (рос.) Боровкова Л. А. Царства западного края во II—I веках до н.э. Институт востоковедения РАН, Крафт+, 2001.
 37. (гр.)Strab. 11.8.2
 38. (рос.) Юстин. Эпитома сочинения Помпея Трога «Historiarum Philippicarum». М., «Росспэн». 2005.
 39. (англ.)Ptol. Geo.VI.14.

Додатково[ред. | ред. код]

 • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Курс лекцій. — Київ.: Либідь, 1996.
 • (укр.) Крижанівський О. П. Історія стародавнього Сходу: Підручник. — Київ.: Либідь, 2000.
 • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — К. : Либідь, 1997. — 462 с. — ISBN 5-325-00775-0.
 • Юечжі // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)