Вологез I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вологез I
VologasesI.JPG
Народився 1
Помер 78
Батько Вонон II
Рід Аршакіди
Брати, сестри ·Пакор II
Діти Хосрой
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі
Вологез I, монета з колекції Британського музею
Вологез I
Вологез I

Вологез I — (на пехлеві Балаш або Валахш) — цар Парфії з династії Аршакідів, що правив у 51-78.

Син Вонона II.

Історія[ред.ред. код]

Свого брата Пакора він призначив царем в союзне царство Атропатену, а іншого брата — Тірідата I — царем Великої Вірменії, що стало причиною тривалої війни з Римом у 54-63.

Війна з Римом за Вірменію ускладнилася вторгненням кочових саків і (дахів), а також повстанням гірканців та царського сина Вардана. Але Вологезу з різним ступенем успіху вдалося вирішити основні внутрішні та зовнішні проблеми. Повстання (крім Гірканського) були придушені. За підсумками 5-річної війни з Римом вдалося укласти мир на умовах того, що царями Вірменії будуть Аршакіди, а затверджувати їх будуть в Римі.

Вологезу вдалося налагодити дружні відносини з Римом, він навіть пропонував військову допомогу Веспасіану в його боротьбі проти Вітеллія. У 71 році на честь отримання Веспасіаном трону Вологез I надіслав Титу золоту корону. У 72 році вступив у союз з Антіохом, царем Коммагени, проти Риму. Втім про це довідався проконсул Сирії Луцій Цезенній Пет, який завдав коммагенцям поразки. До двору парф'янського царя втік Антіох IV з синами. Згодом Вологез I їх видав на вимогу Веспасіана. У 75 році Парфія, Вірменія та Атрапотена зазнала ніщивного набігу племені аланів, які значно спустошили Атропатену й Вірменію. Вологез I звернувся до імператора Веспасіана з проханням надіслати допомогу, але отримав відмову. Ймовірно до кінця життя боровся проти аланів.

При Вологезі було відзначено зростання парфянської культури. Вологез наполегливо боровся проти впливу еллінізму, він замінив грецький алфавіт арамейським письмом, повертав іранським містам їх споконвічні іранські назви замість їх еллінізованих варіантів.

Вологез були також засновані міста Вологозокерта (Балакерд) поблизу Ктесифону і Вологезії на південь від Вавилону.