M4 (автоматична гвинтівка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з M4 (автомат))
Перейти до: навігація, пошук
Colt М4 carbine
M4 PEO Soldier.jpg
Colt М4
Тип Автомат
Походження Flag of the United States.svg США
Історія використання
На озброєнні 1992 рік — сучасність
Оператори США та ще близько 50 країн у всьому світі
Війни Війна в Афганістані, Війна в Іраку
Історія виробництва
Розробник Colt's Manufacturing Company
Розроблено 1992
Виробник Colt's Manufacturing Company
Виготовлена
кількість
виробництво продовжується
Варіанти M4A1, M4A2, M4A3, CQBR
Характеристики
Вага 2,91 кг (без магазина і ременя)
2,68 кг (без магазина і ременя)
0,11 кг (пустий магазин на 30 патронів)
0,48 кг (споряджений магазин на 30 патронів)
Довжина 840/760 мм з розкладеним/складеним прикладом
Довжина ствола 370 мм (без компенсатора)

Набій 5,56×45 мм
Калібр 5,56 мм
Дія відведення порохових газів, поворотний затвор
Темп вогню 700–970, 700–950
Дульна швидкість 905, 884 м/с
Ефективна дальність вогню 600 м
Система живлення коробчастий магазин на 30 патронів

Commons-logo.svg M4 (автоматична гвинтівка) у Вікісховищі

М4 (Carbine, 5.56mm: M4) — сімейство вогнепальної зброї, що походить від ранніх версій M16, заснованих ще на оригінальному AR-15. Це вкорочена і полегшена версія M16A2, що фактично повторює його на 80%. M4 має напівавтоматичний режим вогню і вогонь відсічками по 3 патрони, в той час як М4А1 відрізняється наявністю повністю автоматичного режиму стрільби. Також М4 відрізняється від M16A2 телескопічним прикладом.

Історія[ред.ред. код]

Фірма Colt розробляла карабіни (варіанти з вкороченим стволом) на базі гвинтівок сімейства AR-15/M16 з кінця 1960-х років. Частина з цих карабінів, зокрема Colt CAR-15 Commando, XM-177E, поступили на озброєння деяких підрозділів Збройних Сил США, а також поставлялися на експорт (зокрема до Ізраїлю).

Американський солдат з M4.

Необхідність створення озброєння для екіпажів вертольотів і бойових машин, обслуг техніки, клерків (і взагалі всіх кому за штатом не належало носити повноцінну гвинтівку М16А2) та давня ідея заміни пістолетів М9 і застарілих пістолетів-кулеметів М3А1 на єдиний ефективніший зразок озброєння, спонукала інженерів компанії Colt на розробку зброї яка при компактних розмірах забезпечувала б вражаючу дію штурмової гвинтівки на відповідних дистанціях.

M4 з оптикою.

Проте незабаром Командування Сил Спеціальних Операцій США (англ. US Special Operations Command, US SOCOM) звернуло увагу на M4 як на можливий єдиний зразок автоматта для всіх Сил Спеціальних Операцій в США. І у 1994 році на озброєння частин спеціального призначення і морської піхоти США був прийнятий карабін Colt М4.

Тактико-технічні характеристики[ред.ред. код]

Ефективна дальність стрільби складає: по одиночних цілях — 500 м, по групових цілях — 600 м. Це менше, ніж для M16A2 (на 50 м і 200 м відповідно) і рівносильно АК-74. Темп стрільби практично не змінився: для M16A2 межа 700–900 пострілів в хвилину, для M4/M4A1 — 700–970 пострілів в хвилину. Вимоги до надійності роботи і купчастості такі самі, як і у М16. Для дальності 100 ярдів (91,4 м) поперечник розсіювання для груп по 10 пострілів не перевищує 12,7 см.

Спорядження[ред.ред. код]

М4 з підствольним гранатометом M203 після пострілу. Видно гільзу в польоті.

На базі карабіна М4А1 Центр наземних операцій ВМС США розробив спеціальний набір компонент, названий SOPMOD M4 kit. Цей набір має як ядро карабін М4А1 з цівкою типу RIS (Rail Interface System — інтерфейсна система напрямних). На напрямну Picatinny на ствольній коробці карабіна, і на напрямну на цівці RIS можуть кріпитися такі елементи комплекту: приціли — оптичний 4Х кратний ACOG, коліматор («червона крапка») ACOG, відкритий знімний діоптричний приціл; лазерні цілеуказники видимого і інфрачервоного діапазону; нічні приціли; ліхтарі; передня рукоятка; модифікований 40-мм гранатомет M203 з укороченим стволом і покращеним прицілом. Крім того, в комплект входить швидкознімний глушник, що надягається прямо на штатний полум'ягасник карабіну. Також M4 оснащується штатним багнет-ножем М9. Новий карабін поступив на озброєння всіх сил Спецоперацій США.

Набір SOPMOD M4 kit.

Виробники[ред.ред. код]

Потенційні[ред.ред. код]

  • Україна Україна: Державне підприємство «Укроборонсервіс», що входить до складу ДК «Укроборонпром» спільно з американською компанією «Aeroscraft» вироблятимуть модифікацію M4 WAC47 під набій 7,62×39 мм та сумісну з магазинами автоматів АК-47. Такі домовленості є результатом підписаного 3 січня 2017 року Меморандуму про співпрацю між двома компаніям. Про це заявили на прес-конференції заступник генерального директора з авіабудування та виробництва ДК «Укроборонпром» Володимир Коробов, засновник компанії «Aeroscraft» Ігор Пастернак та очільник ДП «Укроборонсервіс» Сергій Микитюк[1][2].

Серед названих причин для налагодження виробництва нових зразків зброї були названі проблеми забезпечення українських військових у складі міжнародних бригад, міжнародних миротворчих місій, міжнародних навчань. Наприклад у Литовсько-Польсько-Українській бригаді польські бійці використовують штурмову гвинтівку Beryl, калібром 5,56×45 мм, у той час, коли українські бійці — автомат АКМ або АКМС калібром 7,62×39 мм. З аналогічними проблемами зіткнулись українські сапери в Афганістані під час участі у місії ISAF. Для вирішення проблеми з різними стандартами зброї українські війська були вимушені використовувати німецькі штурмові гвинтівки G36, які передали литовські бійці[3].

Саме на основі М16/M4 підприємства Концерну і будуть виробляти варіант штурмової гвинтівки, яка отримала назву WAC-47. Ця зброя несе у собі всі переваги, притаманні базовому варіанту[3].

Завдяки модульній конструкції існує можливість встановлення різних за довжиною стволів у відповідності до потреб: 10.5", 11.5", 14.5", 18" або 24". Що дозволяє варіювати зброю у відповідності до індивідуальних завдань бійця. Наприклад, піхотний снайпер може використовувати довгий 24-дюймовий ствол, який забезпечує ведення ефективного прицільного вогню на 600 метрів, у той час, коли короткий у 10,5-дюймів ствол краще відповідає потребам індивідуальної компактної автоматичної вогнепальної зброї[3].

Використання модульного підходу дозволяє адаптувати WAC-47 під різноманітні калібри: 5,45×39, 7,62×39, 5,56×45 мм НАТО. А також новітніх типів боєприпасів: .458 SOCOM, надпотужний та важкий набій з дозвуковою кулею, або 6.8 SPC II з високою кінетичною енергією та зупиняючими властивостями[3].

Таким чином, WAC-47 може «працювати» з калібром 7,62×39 або 5,45×39, які знаходиться на озброєнні української армії. А за потреби, завдяки модульній конструкції, цю штурмову гвинтівку можливо переоснастити під використання набою 5,56×45 НАТО, який, у відповідності до стандарту STANAG 4172, використовується в усіх штурмових гвинтівках Альянсу[3].

Завдяки цьому стає можливим зробити «плавний» та більш економічно ефективний перехід до впровадження нового для української армії калібру. Це дозволить ефективно використати запаси існуючих боєприпасів, уникнути проблем із розподілом та логістикою нових набоїв та мінімізувати ризики[3].

У свою чергу, українські бійці, також мають отримувати нову натівську штурмову гвинтівку поступово. У відповідності до плану, перша партія модифікації WAC-47 поступить у дослідну експлуатацію у бойові підрозділи української армії, під час якої буде проходити збір всієї інформації щодо застосування штурмової гвинтівки безпосередньо у польових умовах. Збір відгуків від українських бійців дозволить внести необхідні зміни перед початком масового виробництва[3].

Оператори[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


АК47 Це незавершена стаття про вогнепальну зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.