Однокласники

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Однокласники
Odnoklasniki.png
URL ok.ru
Комерційний так
Тип соціальна мережа
Реєстрація Обов'язкова, безкоштовна
Мови 11 мов:
азербайджанська,
англійська,
грузинська,
вірменська,
казахська,
киргизька,
російська,
румунська,
узбецька,
українська,
таджицька
Власник Альберт Попков (21%), Ірина Попкова (21%), Ou Tobias і Digital Sky Technologies (58%)
Автор Альберт Попков
Започатковано 26 березня 2006 (11 років)
Стан активна
CMNS: Однокласники на Вікісховищі

Однокласники (рос. Одноклассники) — соціальна мережа та один з найбільш відвідуваних сайтів російськомовного сектору Інтернету. Також вже кілька років існує україномовний інтерфейс цього сайту, який знаходиться за адресою Odnoklassniki.ua. Odnoklassniki.ru може вважатися російськомовним аналогом англомовного сервісу Classmates.com, але не є калькою з аналогічних закордонних ресурсів: «Він був зібраний „як пазл“, об'єднавши в собі найкращі якості західних соціальних мереж і яскраві ідеї своїх творців»[1]. В перші роки свого існування була найпопулярнішою соціальною мережею в Росії, але згодом ВКонтакті випередила її за кількістю користувачів, так само як у свій час Facebook перегнав за популярністю Myspace.

Історія[ред.ред. код]

2006[ред.ред. код]

Проект був запущений у березні 2006 року. Творець сайту, Попков Альберт Михайлович, що живе в Лондоні і працює в сфері телекомунікацій, брав участь у створенні подібних проектів в інших країнах Європи. Так що Однокласники з'явилися як російський аналог популярних в Європі соціальних мереж. З березня по листопад 2006 проект існував як хобі і в комерційному плані згадувався тільки в дружньому рекламному агентстві як новий майданчик для розміщення реклами. Кількість користувачів, що зареєструвалися на сайті, зростала в геометричній прогресії, тому засновником проекту було прийнято рішення про створення окремої юридичної особи.

У листопаді 2006 року сайт нараховував вже 1,5 млн користувачів.

2007[ред.ред. код]

До липня 2007 року сайт Одноклассники.ru збільшив свою аудиторію в 2 рази до 3 млн користувачів.

2008[ред.ред. код]

У серпні 2008 року був зареєстрований 20-мільйонний користувач.

2009[ред.ред. код]

У липні 2009 року сайт Одноклассники.ru зайняв п'яте місце за щомісячним охопленням для аудиторії російських інтернет-користувачів 14-55 років серед всіх російськомовних ресурсів.

2010[ред.ред. код]

 • На сайті Одноклассники.ru зареєстровано більше 45 млн користувачів. За даними TNS Web Index 56 % аудиторії становлять користувачі у віці 25-44. Частка керівників і фахівців 19 % і 28 % відповідно.
 • На початку квітня на сайті з'явилися ігри в beta-тестування, розробниками яких стала компанія i-Jet.[2]

2011[ред.ред. код]

15 лютого з'явився розділ «Відео», в якому представлений контент партнера соціальної мережі — відеохостингу «YouTube».

7 квітня з'явилася можливість поділяти друзів на групи.

31 травня мережа запровадила єдину авторизацію, за допомогою якої її користувачі зможуть використовувати свій логін та пароль для авторизації на сторонніх сайтах.

1 червня адміністрація мережі запустила в режимі бета-тестування новий розділ «Музика», в якому користувачі можуть відтворювати і завантажувати MP3-файли.

5 липня соціальна мережа дозволила користувачам «прив'язувати» до облікового запису до трьох банківських карт.[3]

19 вересня соціальна мережа почала індексувати відеоролики з YouTube.

27 вересня користувачам стала доступна нова верхня панель «Однокласники». На ній розташовуються посилання на різні проекти компанії Mail.Ru Group.[4]

2012[ред.ред. код]

26 квітня кількість зареєстрованих акаунтів сягнула 135 мільйонів.

30 травня з'явилася можливість скористатися платними послугами при нульовому балансі. При наступному поповненні балансу сума, яка була взята в кредит, знімається з рахунку.

29 червня з'явилася можливість викачувати композиції, офіційно надані правовласниками.

30 жовтня очільник соціальної мережі Ілля Широков на конференції «Mail.Ru Group Update» оголосив про запуск інтернет-радіо всередині сайту.

31 жовтня користувачам надали безкоштовну можливість змінювати дизайн сторінок за своїм смаком, вибираючи з 39 наданих тем.

2013[ред.ред. код]

1 січня кількість зареєстрованих становила близько 205 мільйонів.

14 лютого «Однокласники» сягнули позначки 40 мільйонів користувачів у день.

16 лютого з'явилася можливість створювати опитування в групах.

25 березня сайт став доступним вірменською мовою.[5]

4 квітня доступ до сайту був закритий для всіх користувачів. З 5 квітня сайт працює, але із збоями: багато сервісів недоступні.[6][7] З 7 квітня робота сайту відновлена у повному об'ємі[8].

14 червня сайт став доступний на таджицькій мові. За даними LiveInternet, число відвідувачів «Odnoklassniki.ru» із Таджикистану в місяць становить 500 тис. чоловік, із яких понад 20 % заходять на сайт через мобільні пристрої[9]. За офіційними повідомленнями таджицька мова стала останньою у СНД, на якій офіційно вийде сайт «Однокласники»[10].

2014 рік[ред.ред. код]

30 січня з'явилась можливість відмітити себе на фотокартці друга.

6 лютого в розділі «Фотоальбоми» в групах з'явився пошук.

13 лютого з'явилась можливість «Поділітись» відео.

21 травня з'явилась можливість ділитись фотокартками в повідомленнях.

23 травня з'явилась можливість підписатися на відеоканал.

25 липня в розділах «Повідомлення» та «Обговорення» з'явились нові смайлики «Емодзі».

7 серпня соціальна мережа стала доступною на новому домені ok.ru. Колишня адреса також залишається доступною.

8 серпня в галереї тем оформлення з'явились нові теми, створені спеціально для соціальної мережі Карімом Рашидом.

15 вересня з'явилась можливість надсилати відео в повідомленнях.

30 жовтня був повністю оновлений дизайн розділу «Повідомлення». Також цього дня додаток «Модератор Одноклассников» з'явився на мобільних пристроях Android

Також варто зазначити, що цього року користувачам почали приходити повідомлення про дні народження інших користувачів.

Критика[ред.ред. код]

Обмеження на посилання[ред.ред. код]

На сайті заборонено робити посилання на одного з головних конкурентів сайту Одноклассники.ru — сайт ВКонтакте. Так, посилання з текстом «[vk.com|vkontakte.ru]» не відправляються зовсім, користувач отримує попередження «в тексті повідомлення містяться неприпустимі слова або вислови», а текст «vkontakte» замінюється на «vkonyakte». Варто відзначити, що на сайті «ВКонтакті» подібних обмежень немає.

Крім цього, в статусі і підписах до фотографій заборонено робити посилання на будь-які інші сайти — вбудований парсер перевіряє текст і, знаходячи фрази, схожі на URL, повідомляє про «неприпустимі вирази». У той же час розділ «про себе» і так званий форум на адреси сайтів не перевіряються.

Платні реєстрація та сервіси[ред.ред. код]

З жовтня 2008 року зареєструвати безкоштовно можна тільки обмежений у функціональності обліковий запис. У даній версії користувачі можуть надсилати повідомлення, завантажувати і оцінювати фотографії, залишати коментарі у форумах і відвідувати сторінки інших користувачів. Щоб отримати можливість користуватися цими функціями, необхідно надіслати платне SMS-повідомлення.

Крім того, сайт надає низку платних послуг: місце для додаткових фотографій, видалення оцінок та добрі оцінки своїх фотографій, відключення повідомлення про те, що користувач перебуває в мережі, надання широкого вибору «смайлів»[11].

З 23 січня 2009 року з'явилася нова послуга, яка дозволяє очистити сторінку від непрошених гостей, видаляючи їх зі списку переглядів. Також тепер можна закривати сторінку від всіх, крім друзів.

З квітня 2010 року запущений сервіс «Ігри», у якому також пропонується покращувати свої ігрові можливості за електронні гроші і платні SMS-повідомлення.

31 серпня 2010 року керівництво соцмережі скасувало платну реєстрацію. Офіційною причиною була зазначена «розробка нових ефективних способів боротьби зі спамерами».[12] Цей спосіб зводиться до активації нової зареєстрованої анкети прив'язкою до конкретного номера мобільного телефону. Раніше цей метод було використано на сайті «ВКонтакте». В результаті впровадження цієї системи кількість спамерів зменшилася не на багато.

Конфіденційність[ред.ред. код]

Кожен користувач бачить імена всіх, хто заходив подивитися на його анкету[13]. Крім того, всі публічні дії користувачів (повідомлення у форумах, додавання друзів, завантаження фотографій) відображаються в доступній іншим користувачам «Стрічці активності». Нещодавно почала діяти платна послуга «Невидимка», при включенні якої той, кого ви відвідували, не дізнається, хто ви.

Одним із способів забезпечення приватності є створення віртуала. У стрічці активності ж залишаються тільки записи загального плану, без вказівки старих прізвища та імені. Іншим способом прибрати інформацію про відвідування є видалення облікового запису, після якого у всіх відвіданих вами користувачів згадка про факт заходу перестає відображатися.

Ворожі до України групи[ред.ред. код]

На сайті створюються та функціонують відверто ворожі до України групи, які вільно розпалюють сепаратистські настрої. Так, 19 травня 2014 року було створено групу «Новости Новороссии», до якої (за твердженням на її сайті) наприкінці 2015 входило більше 25 тисяч учасників.[14]

На цьому сайті у найнейтральніші новини вкладається настрій ненависті до України. Так, 17 грудня 2015 року, після відмови приймати російські рублі від т. зв. «мера» Донецька, закрилася «Львівська майстерня шоколаду».[15][16], яка знаходилася у центрі Донецька, за Драматичним театром, по бульвару Пушкіна, 16.[17] «Новости Новороссии» пишуть про цю подію у такому (це ще невластиво м'якому) тоні: «Львовская кофейня по-скотски попрощалась с Донецком».[18]

Спам[ред.ред. код]

Деякі користувачі відзначають, що від їхнього імені відправляються повідомлення друзям. При цьому в папці вихідних повідомлень відправника цих повідомлень немає. У цих повідомленнях містяться спам або прохання грошей. Такі повідомлення відправляються шахраями за допомогою вірусів-червів, що одержали доступ до комп'ютера користувача. Ця ж проблема характерна і для головного конкурента соціальної мережі — сайту ВКонтакті[19]. Після введення плати за активацію реєстрації кількість спаму помітно зменшилося, але він не зник повністю.

Інтерфейс[ред.ред. код]

За спостереженнями деяких користувачів інтерфейс сайту складний у використанні[20].

Також користувальницький інтерфейс однокласників має деякі обмеження:

 • Користувач шукає потрібну людину через друзів і фаворитів. Один раз збережена посилання в наступній сесії вже не спрацює, тому що всі посилання захищені контрольної сумою tkn.
 • Географічний пошук здійснюється по конкретному назвою міста, але не області чи району.
 • Кількість друзів обмежена числом 500.

Небезпеки[ред.ред. код]

Сайт «Однокласники», як і інші подібні соціальні мережі, іноді використовується банківськими колекторами для пошуку боржників, різними спецслужбами, у тому числі ФСБ Росії, для пошуку потрібних їм осіб. При цьому спецслужби мають повний доступ до даних користувача, що дає їм можливість читати повідомлення будь-якого користувача, переглядати історію редагування профілю, і навіть мати доступ до вже видаленого профілю. Рідше, соціальні мережі використовуються злочинцями для пошуку жертв.

Із 1 серпня 2014 року в Росії набув чинності закон, який надає право Федеральній службі безпеки РФ отримувати всі особисті дані користувачів російських інтернет-ресурсів. Оскільки «Однокласники» розміщений на території Російської Федерації, новий закон поширюється на користувачів цієї соціальної мережі. Якщо раніше ФСБ мало можливість переглядати інформацію інтернет-користувачів лише після попереднього звернення до суду, то тепер російські спецслужби прямо будуть переглядати потрібну їм інформацію.[21]

Премії[ред.ред. код]

 • 2009 рік — «Розчарування року» в мережевому конкурсі РОТОР.[22]
 • 2008 рік — Гран-прі в номінації «Вплив на офлайн» в мережному професійному конкурсі Російського Онлайн ТОР (РОТОР) 2008 і РОТОР ++.
 • 2008 рік — Гран-прі в конкурсі Master of Brandbuilding.
 • 2007 рік — Премія Рунета у номінації «Культура і масові комунікації».
 • 2007 рік — 3-тє місце в «Народній десятці» Премії Рунета, поступився сайту Bash.org.ru і ВКонтакті.[23]
 • 2007 рік — «проект року» в мережевому конкурсі РОТОР++.[24]
 • 2007 рік — перша російська щорічна загальнонаціональна премія в галузі індустрії розваг «Russian Entertainment Awards» у номінації «Веб-сайт року».
 • 2006 рік — Премія Рунета в номінації «Здоров'я і відпочинок».
 • 2006 рік — 4-те місце у «Народній десятці» Премії Рунета.

Компанія[ред.ред. код]

Офіс компанії розташований за адресою: Росія, 125167 Центральний федеральний округ, місто Москва, Північний адміністративний округ, район Аеропорт, Ленінградський проспект, будинок 47, будова 2, бізнес-центр «Авіон», 5-й поверх.


Власники[ред.ред. код]

У вересні 2007 р. засновнику Odnoklassniki.ru Альберту Попкову належало 31,9 % компанії, а його дружині Ірині — 31,8 %, 18 % акцій було в Digital Sky Technologies і 18,3 % — в естонської Ou Tobias. У вересні 2008 р. у подружжя Попкових залишилося по 21 %. (їхній сукупний пакет зменшився на 21,7 %), а контроль над Odnoklassniki.ru перейшов до Digital Sky Technologies. Тепер у Ou Tobias і Digital Sky Technologies у сумі 58 %, але контроль над мережею в останніх.

Керуючою компанією є Odnoklassniki Ltd., що зареєстрована в Лондоні. Її статутний капітал становить 1402 фунти стерлінгів ($2800), а доходи від розміщення реклами (за І квартал 2008 р.) — $3,3 млн.

Популярність[ред.ред. код]

За даними «Odnoklassniki.ru»[25] сайт першим із російських Інтернет-співтовариств досяг рубежу в 10 мільйонів користувачів, а наразі користувачів на ньому вже понад 20 мільйонів. Найбільшу популярність сайт здобув у країнах СНД. Так, за даними Alexa The Web Information Company[26] станом на березень 2010 найвідвідуваніший Odnoklassniki.ru у таких країнах:

Країна Місце
Вірменія 3
Узбекистан 4
Киргизстан 5
Молдова 4
Грузія 5
Азербайджан 6
Росія 7
Україна 14

Використання імені[ред.ред. код]

11 серпня 2008 р. Арбітражний суд Москви вирішив конфлікт між Odnoklassniki.ru і «Odnoclassniki.km.ru» на користь першого, присудивши Альберту Попкову 100 тис. руб компенсації та зобов'язавши «КМ онлайн» припинити використання позначення «odnoklassniki» у доменному імені odnoklassniki.km.ru у мережі Інтернет. 10 вересня 2008 р. у своїй апеляційній скарзі КМ онлайн вказала: «Слово однокласники не підлягає правовій охороні й не може бути зареєстровано як товарний знак на тій підставі, що характеризує властивість товару».

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Odnoklassniki.ru — двічі лауреат Національної Премії за внесок у розвиток російського сегмента мережі Інтернет «Премія Рунета» за 2006 і 2007 рр., лауреат І російської загальнонаціональної премії в області індустрії розваг «Russian Entertainment Awards» у 2007 р. у номінації «Веб-сайт року», володар Гран-Прі за «Вплив на офлайн» у мережному конкурсі Російського Онлайн ТОР++ (POTOP++) 2008 р.
 • Одна з найактуальніших для ресурсу проблем — регулярна поява псевдо-анкет відомих людей. Також можна казати, що інформацією з Odnoklassniki.ru користуються співробітники спецслужб, а також банки, що розшукують боржників: «…Ці чутки лише наполовину відповідають дійсності. Було лише кілька випадків, коли співробітники правоохоронних органів використали інформацію із сайту для знаходження правопорушників», — Альберт Попков, засновник Odnoklassniki.ru
 • Кілька років тому на сайті з'явилася можливість створювати так звані «групи». Після чого на сайті почалися нові форми спілкування. З'явилася різноманітні «фамільні», «армійські» та групи за інтересами. Серед останніх відзначилися групи: «Ангелы у камина» (адміністратор Світлана Голуб), «ПіК» (адміністратор Людмила Щербата) тощо. Між деякими групами точаться «війни», ведуться «перемовини» та укладаються «угоди». Таким чином сайт Одноклассники став цікавим об'єктом для соціологів і політологів.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Odnoklassniki.ru у бізнес-довіднику RB.RU
 2. «Однокласники» запустили ігри
 3. Пользователи сети «Одноклассники» теперь могут «привязать» к аккаунтам банковские карты // Интернет // Информационно-аналитический IT-портал «Digit» (проект Российского агентства международной информации «РИА Новости»)
 4. «Одноклассники» начали интеграцию с проектами Mail.Ru // Интернет // Информационно-аналитический IT-портал «Digit» (проект Российского агентства международной информации «РИА Новости»)
 5. «Այսուհետ Odnoklassniki.ru ցանցն ամբողջապես հասանելի է հայերեն լեզվով. Mediamax. 2010-08-31. Архів оригіналу за 2013-04-17. Процитовано 22 Մարտ 2013. 
 6. Технические работы на сайте соцсети «Одноклассники» затянулись
 7. «Соцсеть "Одноклассники" перестала работать. РБК. 2013-04-05. Архів оригіналу за 2013-04-17. Процитовано 05 апреля 2013 года. 
 8. Пользователи ликуют: «Одноклассники» восстали из мертвых. НТВ (ntv.ru). 2013-04-07. Процитовано 2013-04-08. 
 9. "Одноклассники" теперь доступны на таджикском языке. Mediamax. 2013-06-14. Архів оригіналу за 2013-05-14. Процитовано 22 Մարտ 2013. 
 10. Последний язык на котором заговорят "Одноклассники" в СНГ - таджикский. Mediamax. 2013-06-14. Архів оригіналу за 2013-05-14. Процитовано 22 Մարտ 2013. 
 11. Соціальна мережа «Однокласники» стала платною
 12. / odnoklassniki / "Однокласники" скасували платну реєстрацію (російською). Лента.ру. 2010-08-31. Процитовано 2010-09-01. 
 13. wg10.odnoklassniki.ru/cdk/st.cmd/helpContent/st.section/otherUser_guests/tkn/1920 Одноклассники.ru → Допомога
 14. Новости Новороссии
 15. «Львівська майстерня шоколаду» зачинилась у Донецьку // Галина Терещук, radiosvoboda.org, 18.12.2015
 16. У «Львівській майстерні шоколаду» розповіли, як вели бізнес в окупованому Донецьку. Андрій Худо: «існування Майстерні шоколаду в період російської окупації в Донецьку — це готовий сюжет для гарного голлівудського фільму» // dn.depo.ua, 17 грудня 2015, 21:26
 17. Львовская мастерская шоколада // Кафе Донецка. Отзывы, фотографии, меню
 18. Львовская кофейня по-скотски попрощалась с Донецком
 19. Користувачів «Однокласників» завалили вірусним спамом
 20. «Весті.net»: у "Однокласників. Ru "- проблеми із статистикою
 21. ФСБ зможе черпати більше інформації зі соцмереж, про українців теж. Українська правда, 30.07.2014
 22. РОТОР: Мережевий конкурс Російський Онлайн ТОР
 23. /9/ Оголошено лауреатів «Премії Рунета — 2007»
 24. РОТОР++ 2007: Мережевий конкурс Російський Онлайн ТОР++
 25. «Odnoklassniki.ru»
 26. Alexa The Web Information Company