Virtual Boy

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Virtualboy logo.svg
Virtual Boy
Virtual Boy system.png
Виробник Nintendo
Тип Гральна консоль
Покоління Ера 32-біт/64-біт
Дата виходу Японія 21 липня, 1995
Носій картридж
Бестселлер Virtual Boy Wario Land

Virtual Boy — перша домашня гральна консоль, створена фірмою Nintendo, здатна відображати «справжню» тривимірну графіку. Більшість ігрових систем використовувало для створення уявного обсягу перспективну проекцію на плоский екран. Virtual Boy дозволяє створити точнішу ілюзію обсягу за допомогою ефекту паралакса. Він використовує технологію, аналогічну «головного дисплею» (так званого «шолому віртуальної реальності») — користувач занурює особа в пару гумових амортизаторів на передній частині пристрою, і два спеціальні монохромних (чорно-червоних) проектора передають зображення окремо для кожного ока. Система була випущена 21 липня 1995 року в Японії, та 14 серпня того ж року в США, за ціною близько 180 доларів. Однак, інтересу у покупців вона не викликала, незважаючи на постійне зниження ціни. Внаслідок цього підтримка системи була припинена вже в наступному році.

Технічна інформація[ред.ред. код]

Хоча система має графічну дозвіл 384x224 крапки, вона не містить повної світлодіодної матриці з таким дозволом. Замість цього в якості пристрою відображення використовується дві лінійки 1x224 з механічною розгорткою, що переміщає лінійки в полі зору очі з дуже високою швидкістю. Механічний привід лінійок при роботі створює помітний шум, і може був легко пошкоджений, наприклад. при випадковому ударі і навіть при використанні в умовах вібрації (наприклад, в машині). Повноцінний екран механічно був би простіше, однак збільшив би габарити пристрою, а також його ціну, що стало вирішальним чинником з економічних міркувань. Кожна гра для Virtual Boy має опцію автоматичного паузи кожні 15-30 хвилин, для нагадування користувачеві про необхідність перерви, щоб уникнути перенапруги зору і можливої появи головного болю.

Монохромний екран[ред.ред. код]

Virtual Boy відомий тим, що використовує монохромне пристрій зображення на основі світлодіодів червоного кольору. Такі світлодіоди були обрані з причини їх найменшої ціни, меншого енергоспоживання, і найконтрастнішого кольору. Використання світлодіодів іншого кольору призвело б до неприйнятного підвищення ціни системи, аж до 500 доларів. Ефективна технологія створення світлодіодів синього та зеленого кольорів з'явилася тільки в 1996 році. У процесі розробки системи були також спроби використовувати рідкокристалічні екрани, однак у процесі експериментів замість ілюзії обсягу виходило тільки двоя зображення.

Для нормального функціонування механічної розгортки, що створює повний растр з однієї фізичної лінії точок, потрібно використання високошвидкісних світлодіодів. Так як кожна точка відображається лише невелику частку секунди (384 крапки в ширину, частота розгортки 50.2 гц = приблизно 52 мікросекунди на рядок), для створення добре видимого зображення потрібна також висока пікова яскравість світіння світлодіодів. Двохекранних система дозволяла отримати високу швидкість оновлення зображення, на відміну від оригінального Game Boy, що має розмите зображення рухомих об'єктів. Таким чином, використання рідкокристалічних екранів не було б прийнятним рішенням.

Управління[ред.ред. код]

Будучи системою, активно використовує переміщення в трьох вимірах, Virtual Boy потребував пристрої керування, що дозволяє управляти віссю Z. Ігровий контролер системи був спробою реалізувати керування об'єктами в тривимірному просторі за допомогою двох цифрових покажчиків напрямку.

Зовні контролер має форму літери 'M', гравець тримає його за крайні боку, а на частині, збіжної в центрі, розташовується батарейний відсік. На контролері є шість кнопок (A, B, Start, Select, L та R). два хрестоподібних покажчика напрямів, і вимикач живлення. Покажчики напрямів знаходяться на краях контролера, у верхній його частині. Кнопки 'A' та 'B' расплагаются під покажчиком напрямків на правій частині контролера, а 'Start' та 'Select' — на лівій. Кнопки 'L' та 'R' виконані у вигляді так званих «шифтом» (зазвичай знаходяться на торцевій частині ігрових контролерів), і знаходяться приблизно під покажчиками напрямків, але на нижній стороні контролера, і використовуються в основному як перемикачі.

У більшості ігор для Virtual Boy, таких як Mario Clash або Jack Bros, покажчики напрямку взаємозамінні, тобто виконують одне і те ж дію. В інших іграх, з більш об'ємним оточенням, таких як Red Alarm або Teleroboxer, кожен покажчик напрямку має власне призначення. Наприклад, у гріRed Alarmодин покажчик напрямків управляє висотою і поворотом космічного корабля (яким управляє гравець), а інший — переміщення в глибину і бічним зміщенням. У грі Teleroboxer кожен з покажчиків напрямків, разом з «шифтом», керує положенням відповідного кулака гравця.

Однією з найбільш незвичайних особливостей контролера був знімний батарейний відсік, що знаходиться позаду. Він містив шість батарей AA, що живлять систему. Система також могла харчуватися від мережевого адаптера, але для цього була потрібна покупка спеціального перехідника, що встановлюється замість батарейного відсіку. При наявності перехідника систему можна було живити звичайним мережевим адаптером від SNES.

Провал системи[ред.ред. код]

Система була розроблена Гумпеем Екоїм, винахідником попередніх кишенькових ігрових систем від Nintendo — Game&Watch та Game Boy. Незважаючи на невеликі розміри і передбачувану ними портативність, Virtual Boy не планувався як заміна лінійки Game Boy, так як вимагав для нормального використання наявності рівній поверхні і повністю блокував переферичної зір гравця. Згідно з книгою Game Over, написаній David Sheff, Gunpei не хотів випускати систему в тому вигляді, в якому вона була випущена. Однак Nintendo виявило зростаючу нетерплячість через що витрачається на проект часу. Керівництво фірми хотіло швидше сфокусуватися на розробці Nintendo 64 і наполіг на якнайшвидшому випуску системи на ринок.

Деякий нерозуміння з боку гравців, що з'явилося в момент виходу Virtual Boy, виникло через публічні роздумів Nintendo, що система могла б нагадувати встановлену вертикально гармату, що створює тривимірну проекцію зображення в повітрі над собою. Коли система була випущена в своєму остаточному вигляді, вона став розчаруванням для гравців, у порівнянні з тим, чим могла б бути згідно з наведеним опису.

... Virtual Boy створює дуже вражаючі тривимірні ефекти, однак монохромна графіка, як виявилося, знижує їх привабливість. — (Сайт американського відділення Nintendo) [1]

На момент випуску Virtual Boy Nintendo вважалася практично невразливою на ринку відеоігор, так як вона мала дуже успішні системи NES, SNES та Game Boy, і була здатна продовжувати успішно конкурувати з Sega за допомогою знаходиться в розробці Nintendo 64. У той час, як багато хто пояснює подальшу втрату лідерства Nintendo появою стала дуже успішною системи PlayStation від Sony, деякі ринкові аналітики та відеоігрові історики вважають, що «початком кінця» став випуск Virtual Boy.

Вважається, що Virtual Boy став комерційно невдалої системою з ряду причин:

 • Щоб заповнити паузу, що виникла із за тривалої розробки Nintendo 64, система була випущена на ринок перш, ніж була повністю готова. Крім цього, покупці не хотіли витрачати гроші на систему, яка здавалася їм «прохідною», особливо враховуючи що планується вихід Nintendo 64 в найближчому майбутньому.
 • Позиціонування в якості портативної системи. Однак, Virtual Boy не був настільки портативним, наскільки це було потрібно користувачам. Через габаритів і ваги його було практично неможливо використати при русі, також, при спробі зробити це могло статися пошкодження механіки системи.
 • Упаковка та інструкція системи попереджали, що її використання може призводити до перенапруження очей і інших проблем, особливо для дітей молодше 7 років. Хоча це попередження було додано в основному для зняття відповідальності з виробника, воно відлякувало потенційних покупців. У деяких з людей, що купили систему, після короткого сеансу гри виникала головний біль.
 • Багато хто вважає, що система мала бідний вибір ігор, доступних на момент її появи, і дуже мало хто розробники ігор захотіли вкладати час і гроші в таку нову й невідому систему. Це призвело до невідповідності попиту і пропозиції, в результаті чого для системи було випущено всього 22 гри (для японського і американського ринків). Також, фірма Nintendo не планувала випуску для Virtual Boy ігор з таких популярних серій, як Metroid, Zelda, або Star Fox, також не планувалося поява ігор з популярних серій від сторонніх розробників (наприклад, Final Fantasy та інших ігор від Squaresoft). Іншою проблемою був сам формат консолі, не дуже підходящий для деяких типів ігор, що створювало у користувачів враження досить обмежених можливостей системи.
 • Основа системи не мало вертикального регулювання. Це означає, що система для її використання повинна була бути встановлена на стіл (що дуже незручно), або гравець повинен використовувати її лежачи. Також, воно було неміцним, а частини для його ремонту були не дуже доступні.
 • З за особливостей технології сторонні глядачі не могли спостерігати за ігровим процесом, що знищувало соціальний аспект гри. Опція багато користувачів гри через кабель, що з'єднує дві системи, була в процесі розробки, проте система провалилася перш, ніж ця розробка була закінчена.
 • Унаслідок провалу системи на японському та американському ринках, вона не була випущена в Австралії та Європі. Це внесло свій внесок у проблему попиту та пропозиції (обмежених поставок), що була у продуктів Nintendo (особливо у ігрової консолі SNES) в середині 90-х років, і яка існувала в основному з за тривалих затримок з виходом Nintendo 64.

Провал Virtual Boy вважається багатьма причиною відходу Gunpei Yokoi з Nintendo. Як згадується в книзі Game Over, компанія поклала відповідальність за провал системи безпосередньо на її творця.

У 2003 році була випущена гра Super Smash Bros. Melee для Nintendo GameCube. Virtual Boy з'явився в ній в якості одного з ігрових трофеїв. Однак, він присутній тільки в японській версії. Унаслідок провалу Virtual Boy, американське відділення Nintendo вирішило не включати згадка цієї системи, так як гра могла бути випущена в Європі і Австралії, що могло призвести до нерозуміння.

Незважаючи на провал системи, вона продовжує мати своїх шанувальників.

Технічні характеристики[ред.ред. код]

Характеристики консолі
Процесор NEC V810 (P/N uPD70732)
32-розрядний RISC-процесор, що працює на частоті 20 МГц (продуктивність близько 18 MIPS)
1 МБ динамічного ОЗУ і 512 КБ псевдостатіческого ОЗУ
1 КБ кеш-пам'яті
Пристрій відображення
(x 2)
RTI SLA (P4)
з роздільною здатністю 384 x 224 точок
Частота горизонтальної розгортки - 50.2 Гц
Харчування 6 батарей AA (9 вольт)
або мережевий адаптер
Звук 16-розрядний, стерео
Управління 6 кнопок і 2 покажчика напрямку
використовує протокол передачі, раніше спожитий в NES
Послідовний порт (для з'єднання двох консолей) 8-провідний кабель (не був випущений в продаж)
Номери частин VUE-001 — Основний блок Virtual Boy
VUE-003 — Підставка
VUE-005 — Ігровий контролер
VUE-006 — Картридж (Game Pak)
VUE-007 — Батарейний відсік
VUE-010 — Аксесуар, що поміщається між Virtual Boy і очима гравця для відсікання зовнішнього світу.
VUE-011 — Перехідник для підключення мережевого адаптера
VUE-012 — Кріплення для VUE-010
VUE-014 — Стереонавушники червоно-чорного кольору
Вага 750 грам
Розміри 8.5 "H x 10" W x 4.3 "D
Характеристики картриджів
16 мегабайт адресується простору ПЗУ (у випущених іграх використовувалися картриджі об'ємом 0.5-2 мегабайта)
16 мегабайт адресується простору ОЗУ (у випущених іграх використовувалося 0-8 кілобайт ОЗП з батарейним харчуванням)
16 мегабайт адресується простору для пристроїв розширення (не використовувалося в випущених іграх)
Можливість генерації переривання основного процесора пристроєм розширення, що перебувають у картриджі
Лівий і правий аудіовиходи виведені на роз'ем картриджа
60-вивідних роз'єм картриджа

Цікаві факти[ред.ред. код]

 • Японські версії ігор не пакували в плівку, на відміну від американських версій.
 • У 2005 році на одному з складів у Дубаї було обнаруженно близько 100 запечатаних коробок Virtual Boy. Про них просто забули.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

 • . ISBN 0-7615-3643-4.  Проігноровано невідомий параметр |Last= (можливо, |last=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |First= (можливо, |first=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Publisher= (можливо, |publisher=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Title= (можливо, |title=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Location= (можливо, |location=?) (довідка); Проігноровано невідомий параметр |Year= (можливо, |year=?) (довідка); Пропущений або порожній |title= (довідка)
 • Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 

</ Div>

Посилання[ред.ред. код]

Шаблон:Nintendo