Бітумна черепиця
Ця стаття містить правописні, лексичні, граматичні, стилістичні або інші мовні помилки, які треба виправити. (квітень 2023) |
Бітумна або гнучка черепиця, м'яка покрівля[1] — матеріал на бітумній основі, який застосовується для покриття дахів. Одним з головних переваг бітумної черепиці є гнучкість. Ця властивість бітумної черепиці дозволяє зводити покрівлі різного рівня складності, не витрачаючи при цьому занадто багато коштів і зусиль.
Бітумна черепиця виготовляється з міцного склополотна[2], що надає матеріалу високу міцність, просоченого модифікованим бітумом, в який наноситься кам'яна крихта (базальтовий гранулят). Це забезпечує покрівельному покриттю захист від механічних пошкоджень і несприятливого впливу ультрафіолетових променів.
Гнучка черепиця має велике різноманіття забарвлень.
Така технологія виробництва робить бітумну черепицю пластичною, міцною, стійкою до деформації, що вигідно відрізняє її від інших видів покриттів.
- Стійкість до корозії,
- неможливість подряпати або розбити при транспортуванні і монтажі, як натуральну черепицю,
- шумоізолюючі властивості[3],
- низька теплопровідність,
- пожежобезпечна,
- не схильна до гниття та вигоряння,
- стійка до різких перепадів температур і агресивних дій навколишнього середовища,
- має велике розмаїття форм і забарвлень,
- практично безвідходна, навіть при монтажі найскладніших покрівель, отже, економна
- не потребує додаткових снігоуловлюючих пристроїв для запобігання надшвидкого зсуву снігу при таненні (як металочерепиця)
- в порівнянні з керамічною чи азбестоцементною черепицею, набагато легша, що спрощує її застосування в процесі монтажу
На кожній упаковці бітумної черепиці (чи на аркуші всередині упаковки) виробник поміщає коротку інструкцію з монтажу. Загалом, основні етапи при монтажі різних торгових марок повторюються. Матеріал нижче — не переписана інструкція, а опис основних процесів.
- Бітумна черепиця йде листами певної однакової форми, при цьому в пачці пакується матеріалів на перекриття 3 м.кв. покрівлі.
- Кожен лист черепиці змащено бітумним розчином, який прикритий захисною плівкою. Знімається така плівка безпосередньо перед монтажем. Оскільки бітумний розчин сильно нагрівається на сонці, не рекомендується тримати під прямою дією сонячних променів занадто багато матеріалу. Від цього листи «склеюються» між собою і можуть псуватися, коли їх роз'єднують.
- На лати набивають рейки: вертикальні по 50 см (щоб уникнути прогину плит OSB) і горизонтальні через 65,5 см[4]
- Товщина плит OSB підбирається виходячи з кроку обрешітки і приведено в таблиці.
Крок рештування | ОСП-3 | Вологостійка фанера | Доски |
300 мм | 10 мм | 9 мм | |
600 мм | 12 мм | 12 мм | 20 мм |
900 мм | 18 мм | 18 мм | 23 мм |
1200 мм | 21 мм | 21 мм | 30 мм |
1500 мм | 27 мм | 27 мм | 37 мм |
- Всі краї окремих шматків ОСБ, прикручені саморізами, ретельно промащують бітумним розчином на 5-10 см по всім швам. На 30 см всі краї кожного з елементів даху (основні схили, додаткові дашки чи схили таких дашків над вікнами, дверями, ін.) проклеюються додатковим шаром бітумних матеріалів (різновиди єврорубероїду, як Бікроеласт, тощо), особливо ретельно проклеюються коньки та ендові (єндова чи ендова укр. Розжолобок — зовнішні і внутрішні кути на стиках площин). Знизу по схилу набивають крапельники, по схилам вітрові планки із жерсті.
Монтаж покрівлі із гнучкої черепиці здійснюється знизу-вгору із контролем горизонтального рівня. Для прикладу наводиться монтаж із листами форми, зображеної на малюнку.
- Монтаж починається з установки покрівельних планок (карнизної то торцевої)
- Спочатку прибивається 1 шар спеціальною смугою. Оскільки перед початком монтажу важко розрахувати потребу в такій смузі, а коштує вона не дешево, для улаштування 1 шару просто перевертають стандартні листи, які після набиття дають суцільну горизонтальну смугу по краю крапельника.
- 2 шар набивається цвяхами в точках, показаних на малюнку. 3 шар набивається із зміщенням «на клюв», різниця підрізається із цілого листа.
- Після завершення робіт маємо картину, як на фото.
- Якщо замовник не бажає купувати конькову (верхню) смугу, коньок влаштовується набиванням шматочків листів, розрізаних на три частини, так само знизу-вгору (частину видно на фото).
Компанія ТехноНІКОЛЬ (Росія) пропонує на ринку гнучку черепицю SHINGLAS. Виробництво цього матеріалу ведеться на одному із заводів ТехноНІКОЛЬ в Литві. Компанія пред'являє найвищі вимоги до всіх складових черепиці (бітуму, базальтової крихти, склополотна) і в цілому до технічних особливостей будови матеріалу, враховуючи кліматичну специфіку європейської частини Росії, України, Білорусі, країн Балтії. Лінійка продукції вирізняє черепицю SHINGLAS значною різноманітністю форм і забарвлень. В Києві є представництво Техноніколь (центральні склади, широка дилерська мережа, продаж в гіпермаркетах Епіцентр, Нова лінія, Лєруа-Марлен), через торгівельну мережу марка широко представлена в Україні.
Katepal[5] (RUFLEX) виготовляється у Фінляндії на заводі KATEPAL OY, заснованому в 1949 році, який випускає широкий асортимент покрівельних і гідроізоляційних матеріалів і є провідним виробником покрівельної продукції у Фінляндії[6]. Популярність в Україні Катепал отримав через високу якість продукції. Покрівельна плитка Katepal використовується для покриття дахів з ухилом від одинадцяти до дев'яносто градусів[7]. Черепиця Катепал входить у п'ять оригінальних колекцій, три геометричні форми (прямокутна, шестикутна і ромбоподібна) і колірну гамма з 23 кольорів. Завдяки значній еластичності цей матеріал легко монтується на покрівлі складної геометричної форми. Основою плитки Katepal служить неткане склополотно підвищеної міцності, з обох сторін покрите якісним СБС-модифікованим бітумом на верхній шар якого нанесені натуральні мінеральні або кам'яні гранули, що надають черепиці різноманітні колірні відтінки, що захищають від впливів навколишнього середовища і забезпечують тривалий термін експлуатації. Самоклеюча нижня частина черепиці з гумобітуму, виробленого за спеціальною технологією, забезпечує достатню адгезію і виключає витікання клею з-під ґонту. Система перекриття швів дозволяє досягти абсолютної герметичності покрівлі.
Виробник KATEPAL надає на свою продукцію гарантію 25 років; реальний термін служби такого матеріалу досягає до 40 років і більше.
Бітумна черепиця KERABIT виробляються з СБС-модифікованого бітуму, відповідно до європейського стандарту EN 544; Фінським концерном Lemminkäinen[en](засновано в 1910 році). У липні 2008 року концерн LEMMINKAINEN почав випуск нової бітумної черепиці; технологія виробництва якої відрізняється від традиційної. Замість кварцового піску, який використовувався у виробничому процесі, на зворотну поверхню черепиці почали наплавляти захисну HDPE-плівку (HDPE-плівка є додатковою гідроізоляцією), це дозволило зменшити вагу 1 кв.м. черепиці до 7 кг, на відміну від 8 і більше раніше. Продукція підтверджується наданням письмової гарантії виробника на 25 років.
Компанія IKO Sales International почала з 1954 року виробництво бітумної черепиці в Канаді[8]. В даний час продукція IKO виробляється на 20 заводах в Америці та Європі відповідно до європейського стандарту EN -544. На сьогоднішній день компаня має виробництва в Канаді, США, Англії, Бельгії, Голландії, Франції та Словаччини. Замкнутий цикл виробництва, дозволяє домогтися постійно високої якості продукції, що випускається. Заводи з виробництва бітумної черепиці не залежать від сторонніх постачальників сировини. Всі компоненти бітумної черепиці (бітум, склохолст, базальтовий гранулят і його фарбування) виробляються на власних заводах входять в концерн IKO.
- покрівельна сталь
- Чавунний покрівельний лист
- Профнастил
- Металочерепиця
- Природний камінь (кам'яні плити)
- черепиця
- азбестоцемент)
- шифер
- єврошифер
- Ґонт
- Дранка
- Тес
- Рулонні покрівельні матеріали
- Руберойд
- Гумобітум
- Пергамін
- Стріха
- Покрівля
- Пароізоляція
- Теплоізоляція
- ↑ Іноді будівельники кажуть Катепал — це одна з торгових марок, що першими зайшли на український ринок будматеріалів
- ↑ Яке не горюче. Якщо навіть намагатися спалювати залишки бітумної черепиці, бітум вигоряє, а скловолокно і спечена базальтова крихта лишаються.
- ↑ Відчутно вирізняється від металочерепиці під час зливи. Якщо під накриттям з металочерепиці неможливо розмовляти, то під бітумною черепицею злива відчувається як рівномірний незначний шум.
- ↑ Розмір плит ОСБ 125 х 250 см; 125/2=65,5 см. Плити кріплять як горизонтально, так і вертикально, в шахматному порядку, із зсувом швів
- ↑ Українські будівельники нерідко катепалом називають будь-яку гнучку черепицю, не залежно від торгової марки.
- ↑ Katepal Oy. Katepal Oy (фін.). Процитовано 14 квітня 2023.
- ↑ Середні рекомендації при облаштуванні даху — ухил не менше 15 градусів. На менших ухилах завод-виробник не дає гарантії від затікання при сильному бічному вітрі під час злив чи таненні снігу.
- ↑ Our History. IKO Global (англ.). Процитовано 14 квітня 2023.
- rooffaq.com/ua/statti/myagkaya/9.php Бітумна черепиця: що це?.. Сайт Покрівельник [Архівовано 12 квітня 2020 у Wayback Machine.]