Стріха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Стріха (покрівля))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Стріха з очерету. Крим.

Стрі́ха[1] — солом'яна чи очеретяна покрівля. Стріхою також називають нижній край такої покрівлі, що нависає над стіною (він відомий і як острі́шок)[2].

Для покриття стріхи використовують очерет у горстках або солому в кулях — обмолочених снопах.

Такий тип дахів колись був звичайним у лісостеповій і степовій зонах України, досі поширений у спекотних країнах Азії, Африки, Південної Америки й Океанії. У Європі подібні покрівлі невеликих приватних будинків мали поширення до початку 1800-х років[3].

Глиносолом'яна покрівля — різновид солом'яної покрівлі.

Технологія покриття стріхи[ред. | ред. код]

Спочатку влаштовують дахову обрешітку: крокви зі стійками, бантинами і латами. Останні прибивають цвяхами до кроков на відстані приблизно 40 см одна від одної.

Далі готують кулі (у деяких місцевостях відомі як «парки»)[4] з соломи або очерету, це називають «крученням кулів». Найкраще підходить для стріхи житня солома. Матеріал в'яжуть у невеликі снопи, обв'язуючи їх солом'яним або мотузковим перевеслом у місці «гузиря» (кінця, протилежному колосу). Потім сніп розділяють вздовж на дві рівних частини, просовуючи між стеблами дерев'яну паличку 35 см завдовжки, сочевицеподібного перерізу (із загостреними крайками). Розділені «пасма» стебел перекручують одне відносно одного на 360°, при цьому перевесло має утворити «вісімку». Готовий куль складається з двох зв'язаних сніпків, що щільно прилягають один до одного.

Стріху починають крити знизу, надіваючи кулі на лати, таким чином, щоб обидва сніпки обхоплювали лату зверху і знизу. Кожний куль повинен щільно прилягати до сусідніх, вищі ряди кулів мають перекривати нижні.

Галерея[ред. | ред. код]

Технологія

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Великий тлумачний словник української мови / Автор, керівник проекту і гол. редактор В. Т. Бусел. — Київ, Ірпінь: ВТФ Перун. 2001
  • Енциклопедія українознавства для школярів і студентів/ Авт.-уклад. В. В. Оліфіренко, С. М. Оліфіренко, Т. В. Оліфіренко, Л. В. Оліфіренко.-Донецьк: Сталкер, 1999. — 496 с.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Стріха // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Острішок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Moir, J; Letts, John (1999). Thatch: Thatching in England 1790–1940. Research Transactions (English Heritage) 5. .
  4. Парка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.