Сільське господарство Німеччини
Ця стаття не містить посилань на джерела. (липень 2021) |
Сільське господарство Німеччини — галузь економіки Німеччини. Країна володіє високопродуктивним сільським господарством, під яке використовуються великі території країни. За обсягом сільськогосподарського виробництва зерна і продукції тваринництва Німеччина поступається лише Франції, а по виробництву молока займає перше місце в рамках ЄС.
Ефективність сільськогосподарського виробництва в Німеччині істотно вище середнього рівня по ЄС; разом з тим, ФРН відстає по середній врожайності кукурудзи і цукрового буряка. Висока продуктивність праці досягається за рахунок механізації, застосування сучасних агропромислових технологій. Традиційний характер німецького сільського господарства істотно змінив технологічний прогрес. Сьогодні цінуються більше так звані легкі грунту, з огляду на їх придатності до машинної обробці, з використанням штучних добрив; наприклад, кукурудза тепер широко обробляється і на Північно-німецькій низовині, де вона витісняє картопля.
Сільське господарство в основному базується на дрібному сімейному фермерстві. Значна частина зайнятих на дрібних фермах представлена сезонними робітниками та іншими категоріями тимчасово зайнятих працівників, що мають основне джерело доходу в інших секторах господарства. В період 1994—1997 рр. частка земельних ділянок сільськогосподарських підприємств, що перевищують 50 га, зросла з 11,9 до 14,3 %. Більші за розмірами господарства розташовуються в основному в Шлезвіг-Гольштейн і на сході Нижньої Саксонії. Невеликі ферми переважають в Центральній і Південній Німеччині.
Близько 70 % Товарної продукції сільського господарства дає тваринництво.
Скотарство дає більш 2/5 всієї товарної продукції сільського господарства, причому основна частина припадає на молоко (близько 1/4). Друге місце займає свинарство. Самозабезпеченість країни по молоку і яловичині перевищує 100 %, Але по свинині менше 4/5.
Бройлерні виробництво, виробництво яєць, телятини і яловичини, а також свинарство концентруються у великих тваринницьких господарствах, розміщення яких мало залежить від природних факторів.
Скотарство — основна галузь тваринництва в Німеччині, воно дає більш 2/5 всієї товарної продукції сільського господарства, причому основна частина припадає на молоко (близько 1/4). Друге місце за значенням посідає свинарство.
Скотарство молочно-м'ясного напряму найбільш характерно для добре зволожених приморських, альпійських і передальпійський районів, багатих лугами і пасовищами, а також для периферії міських агломерацій . Через досить холодної зими поширене стійлове утримання худоби. Свинарство розвинене повсюдно, але особливо в районах, близьких до портів ввезення імпортних кормів, районам вирощування цукрового буряка, картоплі та кормових коренеплодів.
Забій худоби здійснюється на 95 % На промислових бойнях, переробка молока — на молокозаводах, що входять зазвичай в системи або промислових і промислово-торговельних концернів, або належать на паях кооперативним об'єднанням самих сільських господарів.
Див. рибництво Рибництво в Німеччині займає другорядну роль , хоча теж дає немалі прибутки . За даними ввп з рибальства становить 5,3% від усього ввп країни
Зернові культури: на Німеччину припадає трохи більше 2/5 загального виробництва зерна в Європейському союзі, жита — 1/4 збору, вівса — близько 3/5, ячменю — понад 2/4.
У районах з високою природною родючістю грунтів вирощується пшениця, ячмінь, кукурудза і цукровий буряк (з районами посівів пшениці в чому збігаються ареали обробітку цукрового буряка). Бідніші грунту Північно-німецькій низовині і середньовисотних гір традиційно використовуються під посіви жита, вівса, картоплі та природні кормові культури.
Кормових культур значно більше, ніж продовольчих, так як велика кількість кормового зерна, особливо кукурудзи, імпортується. Проте, за даними Світового банку в 2012 році країна посідала сьоме місце в світі з експорту пшениці (6,2 млн тонн)[1]
Велике значення має вирощування кормових коренеплодів (кормових буряків та ін.), Кукурудзи на зелений корм і силос, люцерни, конюшини та інших кормових трав. З олійних найбільше значення має ріпак, посіви якого більш ніж в 10 разів перевищують посіви соняшнику .
З кормових зернових найбільш велике значення ячменю ; деякі сорти ярого ячменю вирощуються спеціально для використання при виробництві пива, що вважається в Німеччині національним напоєм (споживання на душу населення — близько 145 л на рік). Найбільший в світі ареал хмелярства Халлертау розташований в Баварії .
Теплий клімат річкових долин, міжгірських улоговин і низовин південно-західній Німеччині сприяє вирощуванню таких культур, як тютюн і овочі ; останні вирощують також в зоні пріельбскіх маршів нижче Гамбурга і в районі Шпревальд на південь від Берліна.
Фруктові насадження особливо характерні для гірських схилів Південної Німеччини, низин Ельби під Гамбургом, району Хафельскіх озер.
До компетенції державних органів в галузі сільського господарства входить: рішення питань по зміні аграрної структури, кредитуванню і фінансуванню сільського господарства, регулюванню ринків сільськогосподарської продукції. Уряд Німеччини надає фінансове сприяння в складному процесі адаптації та інтеграції східнонімецького сільського господарства в Європейське співтовариство. Допомога надається і в перетворенні колишніх сільськогосподарських кооперативів в конкурентоспроможні фірми, що вже приносить свої плоди: багато одноосібні фірми отримали значний прибуток, а зокрема, за рахунок великих оброблюваних площ.
Крім виробництва продуктів харчування, сільське господарство в країні виконує додаткові завдання, значення яких постійно зростає. Це збереження і захист природних основ життя, охорона привабливих ландшафтів для житлових районів, розселення, розміщення економіки та проведення відпочинку, поставка промисловості аграрних сировинних матеріалів.
- ↑ Грибоедова И. А. Анализ и адаптация мировой продовольственной системы в Республике Беларусь // Экономические и социальные перемены: факты, тенденции, прогноз. — 2015. — № 1 (37). — С. 204