Олдувайська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Основні стоянки олдувайської культури в Африці
Дуар-Дум ButtonYellow.png
ButtonYellow.png Тардіґе-ер-Рагла
ButtonYellow.png Сіді Абдеррагман
ButtonYellow.png Аїн Ганех
ButtonYellow.png Ваді Саура
Аулеф  ButtonYellow.png
ButtonYellow.png Реґґан
Джураб ButtonYellow.png
Баг-ель-Ґазаль ButtonYellow.png
ButtonYellow.png Када Гадар
Када Ґона ButtonYellow.png
Мелка Кунтуре ButtonYellow.png
ButtonYellow.png ріка Омо
Локалалеї ButtonYellow.png
ButtonYellow.png Карарі
ButtonYellow.png Кообі Фора
Сенґа ButtonYellow.png
Ніабусосі ButtonYellow.png
ButtonYellow.png Канджера
ButtonYellow.png Пенінж
Олдувай ButtonYellow.png
Озеро Малаві ButtonYellow.png
ButtonYellow.png ріка Кафуе
ButtonYellow.png Макапансґат
Кромдрааї
ButtonYellow.pngСтеркфонтейн
Сварткранс
ButtonYellow.png Таунґ

Олдувайська культура (олдованська культура, галькова культура) — найпримітивніша культура обробки каменю, коли для отримання гострого краю камінь розколювався зазвичай просто навпіл, без додаткового доопрацювання.

Виникла близько 2,7 мільйонів років назад, зникла близько 1 мільйона років тому. Перші галькові знаряддя могли виробляти ще австралопітеки, останні — архантропи.

Олдувай

Назва культури дана за частиною Східно-Африканської рифтової системи — олдувайської ущелини в Серенгеті, в Танзанії, в районі кратера Нгоронгоро. Тут Луїсом Лікі і його дружиною Мері було виявлено залишки багатошарових поселень епохи палеоліта. Нижні шари (близько 1,7 — 1,8 млн років назад) дали назву олдувайській культурі. Тут були виявлені рештки зинджантропа і презинджантропа, а верхні шари були віднесені до шельської та ашельскої культур і містили останки олдувайського пітекантропа. А в 1960 році Джонатаном Лікі тут була виявлена людина уміла.

На підставі своїх знахідок сім'я Лікі висунула гіпотезу африканського походження людини з первинною локалізацією в тому числі і в районі Олдувайської ущелини.

Так само в Кокіселеї, що на північно-західному березі озера Туркана (Кенія), виявлені інструменти і ашельського, і олдувайського типів в одних і тих же пластах гравію, піску і аргілітів віком 1 760 000 років. Дані знахідки дають можливість припустити, що до моменту, коли люди олдувайської культури вперше почали покидати Африку (в Дманісі (Грузія) були виявлені олдувайські знаряддя праці), ашельська культура вже існувала.

Див. також[ред.ред. код]

Олдувайські знаряддя[ред.ред. код]