Бейбарс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бейбарс Абуль-Футух
араб. الظاهر بيبرس البندقداري
Baybars dinar 1260 1277.jpg
Дінар, карбований Бейбарсом із його особистою емблемою
Mameluke Flag.svg султан Єгипту та Сирії
Попередник Кутуз
Наступник Саїд Берке
Біографічні дані
Релігія іслам і сунізм
Народження 19 липня 1223(1223-07-19) або 1233[1]
Крим
Смерть 1 липня 1277
Дамаск
Отруєння
Поховання Бібліотека Аль-Захірія і Дамаск
Діти Саїд Берке і Саламиш аль-Аділь
Династія Бахрітів
Батько Жамак
Мати Айнек
Медіафайли у Вікісховищі?
Битва під Мансурою. Французька мініатюра XIV ст.

Бейбарс I, аль-Малік аз-Захір Рукн ад-Дін Бейбарс аль-Бундукдарі ас-Саліх (араб. الملك الظاهر ركن الدين بيبرس البندقداري‎), Бейбарс Абуль-Футух (1223 або ж 1225 — 1 липня 1277, Дамаск) — мусульманський полководець і політичний діяч, султан Єгипту з династії Бахрітів.

Життєпис[ред. | ред. код]

Руїни мечеті Бейбарса в Солхаті
Бібліотека Захірія в Дамаску, в який був похований Бейбарс

За походженням був половцем. 1241 року його родичі втекли від монголів до Анатолії, де Бейбарса продали у рабство. За 800 дирхемів (низьку ціну пояснювали фізичним недоліком — Бейбарс мав більмо на оці) його купив єгипетський торговець, що постачав невільників для гвардії аюбідського султана ас-Саліха.

Отримавши освіту у «школі» мамелюків, Бейбарс швидко відзначився як талановитий вояк і вправний керівник. У 1249 та 1250 роках здобув перемоги над хрестоносцями біля Мансури та Фаріскура.

1250 року взяв участь у змові проти останнього аюбідського султана Туран-шаха (за переказами саме удар Бейбарса був для володаря фатальним), але не знайшов спільної мови з першими мамлюцькими султанами Айбеком і Кутузом, тому за їхнього правління перебував здебільшого у Сирії. Проте саме Бейбарс очолив війська, спрямовані проти монголів, і у вересні 1260 року розгромив їх біля Айн-Джалута.

Незадоволений тим, що його внесок у перемогу не оцінили належним чином, у жовтні 1260 року усунув від влади Кутуза, а в листопаді сам був оголошений султаном. Остерігаючись змов, спирався на загін гвардійців саліхія, проте згодом створив нову гвардію, що отримала ім'я захірія.

Відзначився будівництвом мечетей, медресе, бібліотек і шпиталів. Дбав про єгипетське сільське господарство і торгівлю, особливу увагу приділяв оновленню зрошувальної системи долини Нілу. Під час голоду роздавав незаможним зерно із державних сховищ.

Надавав допомогу мусульманам і на власній батьківщині — у Криму. У Солхаті коштом Бейбарса була збудована мечеть.

У Сирії послідовно відвоював міста і фортеці в монголів, хрестоносців та їхніх союзників. Здобув Алеппо, Кесарію, Яффу, Хайфу і Тір. У 1268 році захопив штурмом і майже повністю спалив Антіохію. У 1271 році здобув перемогу над асасинами. Підпорядкував Єгипту узбережжя Червоного моря, Хіджаз і Ємен.

1273 року, перетнувши Євфрат, здобув нову перемогу над монголами, 1276 — воював у Судані. Вчергове розгромивши монголів під Ельбістаном в Анатолії, 1277 року проголосив себе султаном Руму, проте був змушений відступити до Сирії, де невдовзі раптово помер, випивши отруйного кумису.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]