Гельсінський метрополітен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гельсінський метрополітен
фін. Helsingin metro
Логотип метрополітену Гельсінкі
Опис
Країна Фінляндія
Місто Гельсінкі, Еспоо
Дата відкриття 2 серпня 1982
Річний пасажиропотік 67 500 000 ± 50 000[1][1] і 67 500 000[1]
Сайт hel.fi/www/hkl/en/by-metro/
Оператор Helsinki City Transportd
Маршрутна мережа
Кількість ліній 1
Кількість станцій 30
Довжина мережі 43 км
Ширина колії 1524 mm track gauged
Схема маршрутів

Гельсінський метрополітен

CMNS: Гельсінський метрополітен у Вікісховищі
Гельсінський метрополітен
Ківенлахті
ТЧ «Саммалвуорі»
Еспоонлахті
Соукка
Каїтаа
Фінноо
Матінкюля
Ніїттюкумпу
Урхейлупуїсто
Тапіола
Університет Аалто
Кейланіемі
Койвусаарі
Лауттасаарі
Руохолахті
Камппі
Раутатіенторі
Гельсінський університет
Гаканіемі
Серняйнен
Каласатама
Кулосаарі
Герттоніемі
Сійлітіе
ТЧ «Роїхупелто»
Ітякескус
Мюллюпуро
Контула
Меллунмякі
Пуотіла
метроміст Вуосаарі
Растіла
Вуосаарі
порт Вуосаарі

Гельсінський метрополітен (фін. Helsingin metroшвед. Helsingfors metro) — це система метро в ГельсінкіФінляндія. Це найпівнічніше метро у світі і досі єдине у Фінляндії. Метро було відкрито для пасажирів 2 серпня 1982 після 27 років планування. Контроль над ним здійснюється організацією Helsinki City Transport (HKL) — філією Helsinki Regional Transport Authority (HSL). Гельсінський метрополітен перевозить 50 мільйонів пасажирів щороку.

Система складається з однієї роздвоєної лінії метро (загальною довжиною 35 кілометрів) та розміщених на ній 25 станціях. Переважно вона обслуговує тісно побудовані передмістя східної частини Гельсінкі, проте також використовується в центрі міста. Розширення «Ленсіметро» (Länsimetro) продовжує лінію до західної частини Гельсінкі та до південної частини міста-супутника Еспоо. Місцева залізнична мережа, що надає послуги в північному та північно-західному напрямках не перетинається з системою метро, але пасажири можуть пересісти з потяга на потяг на Гельсінкі-Центральний (станція метро Раутатіенторі).

Історія[ред. | ред. код]

Ідея будівництва метрополітену в Гельсінкі з'явилася у вересні 1955 року. З цією метою й був створений спеціальний будівельний комітет. Перший проект був готовий у березні 1963 року, який включав в себе систему загальною довжиною в 86,5 км і налічував 108 станцій. У результаті було вирішено побудувати тільки одну лінію між станціями Камппі і ПУОТ.

Масштабне будівництво метрополітену почалося 7 травня 1969. До 1971 року завершилося будівництво перегону Роіхупелто-Херттоніемі, а вже в 1977 році заплановане до того моменту будівництво метрополітену було завершено. Однак, через певні обставини перший потяг пройшов тільки в 1982 році. Незважаючи на те, що в метро вільний доступ був відкритий 1 червня, офіційне відкриття відбулося тільки 2 серпня.

Спочатку метро налічувало лише шість станцій ділянки Раутатіенторі — Ітякескус. Пізніше були побудовані ще 12 станцій.

Розширення метрополітену[ред. | ред. код]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • У підземному тунелі довжиною всього лише близько 1 км в центральній частині міста зосереджено відразу три станції метро — Кампі, Раутатіенторі і Гаканіемі.
  • Станції Kamppi, Rautatientori, Itäkeskus і Vuosaari безпосередньо пов'язані з торговими центрами. На Кампі це однойменний молл, об'єднаний з автовокзалом. На Rautatientori — це Asematunneli — багаторівневий підземний комплекс, об'єднаний підземними тунелями з Центральним залізничним вокзалом і торговим центром Forum, а також універмагами Sokos і Stockmann. На станції Itäkeskus — найбільший у Скандинавії і Фінляндії молл Itis. На станції Vuosaari — торговий комплекс Columbus.

Галерея[ред. | ред. код]

Мапа[ред. | ред. код]

Мапа
Станції гельсінського метрополітену


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]