Головоломка (жанр комп'ютерних ігор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гра Тетріс — одна з найвідоміших головоломок жанру

Головоломка (англ. Puzzle) — назва жанру відеоігор, метою яких є вирішення логічних завдань, що вимагають від гравця задіяння логіки, стратегії і інтуїції або в інших випадках деякого наявності удачі.

Історія розвитку[ред.ред. код]

Предтечею жанру були настільні, графічні та механічні головоломки — від кросвордів до кубика Рубіка. Ці головоломки вимагали від гравця логіки і спритності в рішенні, які також стали грати важливу роль в прототипах жанру, таких як Q*bert і Boulder Dash. Еталоном жанру стала гра Тетріс, що з'явилася в 1985 році і поєднувала в собі простий і захоплюючий ігровий процес.

На початку 1990-х років такі ігри, як Lemmings і The Lost Vikings, оживили жанр головоломок. Поява тривимірної графіки сприяло розвитку головоломок на ігрових приставках. Щодо дешеві для виробництва ігри знайшли свою нішу на портативних ігрових системах.

У 2000 році гри Pikmin, Meteos, Polarium, LocoRoco і Lumines знову відродили принципи жанру. В Японії серія ігор Brain Training (розвиваючі логічні ігри) — один з найбільш великих успіхів індустрії комп'ютерних ігор за 2005 рік.

Різновиди[ред.ред. код]

Традиційна головоломка[ред.ред. код]

Головоломка Сапер, встановлена ​​на багатьох платформах

В іграх цього піджанру повторюється геймплей звичайних ігор-головоломок: пасьянсів, маджонга, пятнашек тощо, (можливо, з чисто комп'ютерними доповненнями начебто обмеження за часом).

У деяких головоломках гравцеві даються випадкові блоки або шматочки, які потрібно зібрати в певній послідовності і формі. До таких ігор належать Тетріс, Klax, Lumines. При цьому Тетріс породив безліч продовжень, варіацій і клонів за участю «падаючих блоків». Деякі з таких головоломок мають режим гри, зворотний принципом Тетриса: так, наприклад, в Tetrisphere і Tetris Attack, гравець повинен очистити площу від деталей за обмежену кількість ходів.

Ще одним представником жанру є створена в 1980 році Хіроюкі Імабаясі гра Sokoban, в якій гравець пересуває ящики по лабіринту з метою поставити їх на задані кінцеві позиції.

Багато квестів і екшен-адвентюр містять в собі елементи головоломки. Наприклад, Resident Evil, Silent Hill, LittleBigPlanet і серія ігор The Legend of Zelda.

Зазвичай головоломки не викликають складнощів для поширення та адаптації, їх можна зустріти на аркадних автоматах, ігрових приставках, кишенькових комп'ютерах, мобільних телефонах.

Фізична головоломка[ред.ред. код]

Такі ігри з'явилися на початку 1990-х років, коли комп'ютери стали досить потужними, щоб прораховувати поведінку зіштовхуються об'єктів складної форми, провисаючих мотузок і т. д. Одна з перших ігор такого типу — The Incredible Machine. Нове народження жанр отримав разом з сенсорними телефонами подібне до iPhone. Найбільш відома фізична головоломка нової хвилі — Angry Birds. До фізичних головоломкам іноді відносять ігри Portal, The Ball.

Ігри-головоломки часто настільки важко збагнути, що термін іноді використовується для загального позначення ігор з незвичайним, не піддається опису ігровим процесом, як, наприклад, в іграх Every Extend Extra, Braid.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Знайди спосіб вийти з кімнати (флеш-головоломка)

Головоломки