Госпіс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Bradbury Hospice. Перший госпіс у Гонконгу.
Госпіс при онкологічній лікарні, Київ

Госпіс[1][2] (англ. hospice) — медичний заклад, в якому перебувають тяжкохворі з прогнозованим летальним наслідком. У закладі працює переважно середній та молодший медичний персонал, доступ до пацієнтів відкритий для родичів та друзів. Основна мета перебування в госпісі — полегшити останні дні життя пацієнтів.

Походження назви[ред. | ред. код]

Етимологічно лат. hospes пов'язане зі словом «гість». Адже перші госпіси розташовувалися уздовж доріг, якими проходили головні маршрути християнських паломників. Вони були такими собі будинками піклування для виснажених чи хворих людей. Одначе госпіси не відмовляли в допомозі тим, хто жив поблизу[3].

Історія[ред. | ред. код]

Принципи організації та філософія сучасних госпісів були започатковані у другій половині XX ст. у Великій Британії видатною особистістю — медичною сестрою, лікарем та письменницею Сіселі Сондерс[en].

Основні функції[ред. | ред. код]

Головна мета перебування пацієнта в госпісі — покращення останніх днів життя пацієнта, полегшення фізичних та моральних страждань пацієнта та членів його родини. Структура, фінансові та юридичні засади функціонування та утримання госпісів доволі різні та мають свої особливості в різних країнах світу. Зокрема, в РФ госпіси призначені лише для утримання онкологічних хворих, тоді як в Україні прийнятою є концепція ширшого функціонального призначення (для хворих на СНІД, церебросудинні захворювання — для пацієнтів, що мали інсульт, мають тяжку дегенеративну, дементну патологію головного мозку тощо).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]