Захворювання кролів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кролики дуже сприйнятливі до хвороб тварин і людини, які за походженням поділяються на заразні і незаразні. Лікування кроликів недоцільно економічно за витратами часу і коштів, тому в великих господарствах хворих кроликів віддають на забій для шкур і м'яса. При закупівлі кроликів в іншій фермі для поновлення поголів'я, їх перші три тижні тримають в окремому приміщенні, щоб запобігти поширенню інфекційних захворювань і, якщо за цей період не виявиться хворих тварин, їх поміщають з іншими.

Навесні і восени, а також перед окролом і пересадкою кроликів на фермах проводиться ретельна очистка та дезінфекція приміщень, кліток, інвентаря. Очищені від гною і бруду приміщення і клітки кроликів біляться вапном або обробляються 1% розчином формаліну чи іншими дезінфікуючими засобами, в їх відсутність — окропом.

Для попередження хвороб кролики оглядаються ветеринаром ферми перед злучкою, окролом, після окролу; кроленят оглядають на другий день після народження і на 30-45-й день перед відсадків; молодняк до трьох місяців — кожні 10-15 днів.

Незаразні хвороби[ред. | ред. код]

Незаразні хвороби кроликів викликні неправильним годуванням або утриманням.

Хвороби органів травлення[ред. | ред. код]

Хвороби органів травлення у кролів виникають в разі неправильного годування недоброякісними або не відповідають віку тваринного кормами, їх різкої зміни, також застуди. При нестачі молока кроленята поїдають грубий корм, призначений для матері, і на слизових оболонках їх травних органів утворюються ранки, внаслідок чого виникає запалення шлунка і кишечника.

Дорослі кролики хворіють при поїданні недоброякісних кормів (підгнилих харчових відходів, запліснявілих зернових культур і комбікормів, сіна та ін.) і великої кількості бобових трав.

Ознаки захворювання - виділення вдень занадто м'якого або рідкого калу, покритого слизом, іноді з кров'ю; здуття кишечника або шлунка; запор, що змінюється проносом.

Хвороби органів дихання[ред. | ред. код]

У кроликів часто зустрічаються запалення слизової оболонки дихальних шляхів (носа, бронхів), легень і плеври. Причиною може служити застуда, що виникає від протягів, намокання під дощем, різких перепадів температури або сильного вітру, а також подразнення слизових оболонок дихальних шляхів аміаком в брудних клітках, пилом або димом.

Ознаки захворювання - загальний пригнічений стан; почервоніння слизової носової порожнини, виділення слизу з носових отворів, чхання; при бронхіті і запаленні легенів - прискорене і утруднене дихання, в легенях прослуховуються хрипи; при запаленні плеври - болючість при натисканні на грудну клітку.

Обмороження[ред. | ред. код]

Рахіт[ред. | ред. код]

Сонячний і тепловий удари[ред. | ред. код]

Сонячний і тепловий удари виникають при сильному тривалому впливі на організм прямих сонячних променів. Тепловий удар викликається перегріванням організму тварин при утриманні їх в задушливих приміщеннях, особливо при підвищеній вологості повітря.

Характерні ознаки захворювання, часто призводять до смерті: млявість, відмова від корму, прискорене дихання, почервоніння слизових оболонок ротової і носової порожнин, мала рухливість.

Травматичні ушкодження[ред. | ред. код]

Травматичні ушкодження - забої, рани, переломи. З'являються при скупченому утриманні тварин і несправних клітках. При пошкодженнях хребта, переломах або глибоких ранах, особливо проникаючих в черевну або грудну порожнини, тварини часто гинуть, тому їх відразу відправляють на забій.

Інфекційні хвороби[ред. | ред. код]

Інфекційні хвороби кроликів викликаються бактеріями, вірусами або паразитами, що живуть на тілі або у внутрішніх органах.

Вірусна геморагічна хвороба кролів[ред. | ред. код]

Інфекційний мастит[ред. | ред. код]

Інфекційний мастит - запалення молочної залози.

Інфекційний риніт лл[ред. | ред. код]

Інфекційний стоматит[ред. | ред. код]

Інфекційний стоматит - найбільш часто зустрічається враження слизової оболонки порожнини рота.

Кокцидіоз[ред. | ред. код]

Колібактеріоз[ред. | ред. код]

Колібактеріоз (або ешеріхиоз) - гостра інфекційна хвороба молодняку всіх видів сільськогосподарських тварин, що викликається патогенною кишковою паличкою і виявляється головним чином діареєю. Виникає при порушенні зоотехнічних і ветеринарних правил утримання, годівлі та догляду за тваринами. Джерела збудника інфекції - хворі кролі і інфіковані навколишні предмети. Діагноз ставлять на підставі епізоотологічних, клінічних, патологоанатомічних даних і результатів бактеріологічного дослідження патологічного матеріалу.

Міксоматоз[ред. | ред. код]

Міксоматоз - гостра інфекційна хвороба кроликів і зайців з інкубаційним періодом 3-11 днів. Переносники хвороби - гризуни і комахи-кровососи.

Перші ознаки захворювання - набрякання повік і гнійне витікання з очей; на ділянках тіла (ніс, перенісся, рот, повіки, вуха, хвіст, лапи) з'являються пухлини до 3-4 см спочатку щільні, пізніше розм'якшуються. Вуха опускаються, а пухлини надають тваринам потворний вигляд.

Спірохетоз[ред. | ред. код]

Спірохетоз - інфекційне захворювання, збудником якої є бактерії спірохети, що вражають статеві органи кроликів; розповсюджується захворювання при спарюванні хворих тварин із здоровими. На статевих органах і часто навколо анального отвору виникають почервоніння і набряклість, потім виділення з піхви самки і препуція самця і, як наслідок, кровоточать виразки.

Хвороба може тривати кілька років і закінчитися одужанням; загальний стан кроликів не міняється, однак, самки стають менш плодовиті і народжують слабких кроленят.

Сальмонельоз[ред. | ред. код]

Сальмонельози - гострі кишкові інфекції тварин і людини, що викликаються сальмонелами. Гостре інфекційне антропозоонозне захворювання, що викликається сальмонелами і характеризується, в загальному випадку, розвитком інтоксикації та ураженням шлунково-кишкового тракту.

Стригучий лишай[ред. | ред. код]

Трихофітія (також дерматофітія, дерматомікоз, дерматофітоз, стригучий лишай, парша) - шкірні інфекційні захворювання, що викликаються грибами.

Туберкульоз[ред. | ред. код]

Туберкульоз - широко поширене в світі інфекційне захворювання людини і тварин, що викликається різними видами мікобактерій [12].

Короста[ред. | ред. код]

Короста - заразне шкірне захворювання, що викликається мікроскопічним паразитом - коростяним кліщем. Характерними ознаками захворювання є свербіж і висип, часто з приєднанням вторинних гнійничкових елементів внаслідок інфікування при розчісуванні.

Джерела[ред. | ред. код]