Клан МакЛеллан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нашоломнтк клану МакЛеллан.
Герб вождя клану МакЛеллан.
Руїни замку МакЛеллан.

Клан МакЛеллан (шотл. - Clan MacLellan, Clan MacClellan, гел. - Clan Mac Gille Fhaolain) - клан МакКлеллан, клан Мак Гілле Фаолайн - клан Синів Слуг святого Фаолайна - один з кланів рівнинної частини Шотландії - Лоулендсу. На сьогодні клан МакЛеллан не має визнаного герольдами Шотландії та лордом Лева вождя, тому називається «кланом зброєносців».

Гасло калану: Think On - Думаю про

Історична резиденція вождів клану: Замок МакЛеллан (шотл. - MacLellan's Castle)

Останній вождь клану: Високоповажний Камден Грей МакЛеллан (шотл. - Camden Gray Maclellan) - Х лорд Кіркудбрайт - помер у 1832 році

Союзні клани: Стюарт, Воллес

Ворожі клани: Дуглас

Історія клану МакЛеллан[ред.ред. код]

Походження клану МакЛеллан[ред.ред. код]

Клан МакЛеллан кельтського (гельського) походження. Гельська назва клану Мак Гілле Фаолайн означає клан Синів Слуг святого Фаолайна. Святий Фаолайн (Філлан) був місіонером кельської церкви. Досі існує селище з назвою Фелху (гельск. - Faelchu) в Пертширі, що назване на честь святого Фаолайна і в буквальному перекладі означає «Вовк Філлана». Клан МакЛеллан колись був численним і сильним кланом, володів землями в Галловей. Клан давній, але перша згадка в історичних документах про клан МакЛеллан та вождя цього клану стосується Дункана МакЛеллана, що згадується в грамоті короля Штлландії Олександра ІІ в 1217 році.

XIV століття - війна за незалежність Шотландії[ред.ред. код]

Під час війни за незалежність Шотландії вождь клану клан МакЛеллан Бомбі і його найближче оточення були серед Керкубрі - близьких соратників сера Вільяма Воллеса, коли він поїхав до Франції після поразки в битві під Фалкірком у 1298 році.

XV століття[ред.ред. код]

На початку XV століття налічувалось не менше 14 лицарів в землі Галловей, що носили імено МакЛеллан. Вождь клану - сер Патрік МакЛеллан Бомбі мав численні маєтки, але всі вони були конфісковані через рейди клану МакЛеллан на землі клану Дуглас, з яким вони ворогували. Але король Шотландії Джеймс ІІ повернув маєтки та землі серу Вільяму МакЛеллану - сину сера Патріка МакЛеллана після того як він захопив ватажка циганського табору, що тероризував весь район грабунками та вбивствами. Лицар приніс королю голову розбійника наколоту на меч, який він ніс в піднятій догори руці. Ця історія стала одним з пояснень емблеми клану МакЛеллан, що є на його нашоломнику. Але є ще інше пояснення - на нашоломнику зображена голова мавра, і це натяк на участь клану МакЛеллан в Хрестових походах.

У 1452 році сер Патрік МакЛеллан Бомбі був шерифом Галловей і був захоплений в полон Вільямом Дугласом - VIII графом Дуглас. Граф Дуглас відвіз МакЛеллана в замок Трев і почав вимагати від нього, щоб той взяв участь у змові проти короля, або хоча б допоміг змовникам. У той час дядько сера Патріка служив королю серед його близького оточення. Граф Дуглас почав гру і листування, обіцяючи за певну допомогу випустити полоненого. Дядько Патріка погодився співпрацювати з графом Дугласом, але граф Дуглас вбив Патріка, коли той зустрівся зі своїм дядьком під час обіду. Існує переказ, що клан МакЛеллан у помсту за це обстріляв замок Трев з гармат - знаменитих шотландських гармат Монс Мег.

XVI століття[ред.ред. код]

Під час англо-шотландської війни XVI століття сер Вільям МакЛеллан Бомбі був посвячений у лицарі королем Шотландії Джеймсом IV. Сер Вільям МакЛеллан Бомбі був убитий в битві під Флодден у 1513 році відважно воочи за короля. Син Вільяма - Томас МакЛеллан був убитий в Единбурзі біля дверей церкви Святого Гілеса Гордоном Лохінваром у в 1526 році.

XVIІ століття[ред.ред. код]

Сер Роберт МакЛеллан був придворним королів Шотландії та Англії Джеймса VI і Карла I. У 1633 році він був отримав титул пера як лорд Керкубрі. Під час громадянської війни на Британських островах він був таким ревним роялістом, що він заліз у величезні борги допомагаючи королю. У результаті цього всі його маєтки були повністю зруйновані ворогами роялістів.

XVIІІ - ХІХ століття[ред.ред. код]

На початку XVIІІ століття рід вождів клану МакЛеллан урвався і було два претенденти на цю посаду. Суперечка була вирішена палатою лордів аж у 1761 році. Але титул вождя клану знову став вакантним, коли ІХ лорд Керкубрі помер в Брюгге у 1832 році.

Замки клану МакЛеллан[ред.ред. код]

  • Замок МакЛеллан в землях Керкубрі - на південному заході Шотландії був резиденцією вождів клану МакЛеллан. Колись на цьому замку був монастир Грейфраєрз, збудований не пізніше 1449 року. Але потім під час реформації будівля потрапила у власність клану МакЛеллан і була перебудована в замок у 1560 році.

Інші МакЛеллан[ред.ред. код]

На Західних островах Шотландії теж живуть люди, які називають себе МакЛеллан - особливо численні вони на островах Еріскей та Південний Віст та в землях Маллайг і Арісайг. Вважається, що цей клан чи гілка клану МакЛеллан походять від давніх шотландських кланів Мак Гілле Фіалайн (гел. - Clann Mac Gille Fhialain) та Ян Мойр (гел. - Clann Iain Mhoir). Але є думка, що все це один і той же клан, тільки в різні часи він мав різні назви.

Джерела[ред.ред. код]

  • Way, George and Squire, Romily. Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). Published in 1994. Pages 424 - 425.
  • A General and Heraldic Dictionary of the Peerage and Baronetage of the British Empire; p.44; By John Burke; Published by H. Colburn and R. Bentley, 1832; link