Коронація слова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Коронація слова — міжнародний літературний конкурс романів, п'єс, кіносценаріїв, пісенної лірики та творів для дітей. Проект Тетяни та Юрія Логушів. Метою конкурсу є підтримка новітньої української культури, пошук нових імен, видання найкращих романів книжками, стимулювання й підтримка сучасного літературного процесу кіно й театру, і як наслідок — наповнення українського ринку повнокровною конкурентоспроможною літературою, а кіно й театру — якісними українськими фільмами й п'єсами.

Історія[ред.ред. код]

Конкурс заснований в 1999 році як спільний проект компанії «Крафт Фудз Україна» з телеканалом «1+1» як конкурс романів та кіносценаріїв. Нині генеральним інформаційним партнером конкурсу виступає телеканал «Інтер». З 2005 року конкурс приймає також п'єси, а з 2008-го — пісенну лірику про кохання[1].

13 червня 2013 у Києві відбулася XIII церемонія нагородження переможців цього конкурсу.[2]

Умови[ред.ред. код]

Подаватись на «Коронацію слова» можуть усі: як досвідчені письменники так і новачки. Єдине офіційне обмеження в конкурсі — твори повинні бути написані українською мовою. Неофіційні обмеження — твори, які пропагують фашизм, екстремізм, ксенофобію, шовінізм, нетерпимість на релігійному ґрунті, тощо — відхиляються відразу[3]. В кожній номінації визначаються три найкращих твори, також є заохочувальні премії.

Склад журі, який працював з рукописами по 2012 рік[ред.ред. код]

Номінація «Пісенна лірика» — Злата Огнєвіч, Олександр Пономарьов, Юрій Нікітін, Едуард Приступа (гурт «Неділя»), Джамала, Ані Лорак, Олександр Злотник, Олександр Ярмола (гурт «Гайдамаки»), Ілларія, Анатолій Матвійчук, Павло Шилько («Гала радіо»), Дмитро Клімашенко, Анжеліка Рудницька, Фома («Мандри»), Катя Бужинська, Едуард Клім, Марія Бурмака, Анна Заклецька (гурт "Врода), Юрко Зелений, Тереза Франк, Наталя Валевська.

Номінація «П'єси» — Станіслав Мойсеєв, Павло Ар'є, Олександр Гаврош, Олена Бондарєва (науковець і письменниця), Ярослав Верещак (драматург), Ірина Савченко, Архипчук Сергій, Юров Павло, Богдан Бенюк, Наталія Сумська, Марк Бровун (Народний артист України), Богдан Струтинський.

Номінація «Кіносценарії» — Андрій Бенкендорф, Кшиштоф Зануссі, Віктор Андрієнко, Дмитро Сухолиткий-Собчук (успішний молодий режисер), Юлія Чернявська (кінокомпанія «FRESH PRODUCTION.UA», Альона Одноралова (Інтершкола), Володимир Тихий, Ігор Грабович, Василь Портяк (прозаїк), Борис Савченко (кінорежисер), Тарас Денисенко (кіноактор), Сергій Тримбач (кінознавець і кіносценарист), Володимир Войтенко, Ольга Самолевська (режисер), Олекса Росич (сценарист), Олександр Ігнатуша (кінорежисер).

Номінація «Твори для дітей» — Володимир Бризкін (Теза), Микола Мартинюк, Іван Малкович, Леся Вороніна (видавець, письменниця і журналіст).

Номінація «Романи» — Іван Дзюба, Юрій Мушкетик, Тамара Гундорова, Микола Жулинський, Світлана Скляр (Клуб Сімейного Дозвілля), Сімонова Елеонора (Нора-друк), Олександр Красовицький, Марина Олійник (чикагський часопис "Час і події), Олександра Коваль (Форум видавців). Склад журі 2013 року ще не відомий.

Здобутки[ред.ред. код]

«Коронація слова» відкрила для широкого кола читачів понад 250 авторів,[4] серед яких імена Ірен Роздобудько, Марини Гримич, Анни Хоми, Олександра Вільчинського, Наталки Очкур, Марини Мєдникової, Андрія Кокотюхи, Василя Шкляра та інших молодих письменників.

Результатом існування конкурсу стало видання понад 100 романів. До конкурсу зростає інтерес професійних письменників. «Я трошки ожив, бо зрозумів, що таки є нова українська література. Це перелом. Прочитав книжки, не все сприймаю, але література — є.» Так висловився письменник, член Спілки письменників України, Юрій Мушкетик про твори лауреатів конкурсу, а з ними — і про сучасне українське письменство.

Прем'єра кінострічки «Ґудзик» за однойменним романом Ірен Роздобудько відбулася 8 червня 2008 року на телеканалі «1+1». 2008 відбувалася екранізація роману «Темна вода» Андрія Кокотюхи, який здобув першу премію в номінації «романи» в 2005 році.

Дипломовані сценарні тексти перетворено на чотири фільми: за мотивами кіноповісті Олександра Жовни «Експеримент» Роман Балаян зняв картину «Ніч світла», власні драматургічні роботи «Дванадцять копійок» і «Світлячки» перенесли на екран молоді сценаристи-режисери Кирило Устюжанін і Надія Кошман.

В 2006 актори театру «Ательє 16» і режисер-постановник Андрій Білоус презентували виставу за п'єсою «Коли повертається дощ» учасниці конкурсу Неди Неждани.

У 2006 в Київському академічному Молодому театрі відбувся прем'єрний показ вистави за п'єсою українського сучасного автора Валентина Тарасова «Навіжена співачка». У 2004 році п'єса «Скажена співачка з невідомим» отримала грант Президента України на постановку, а у 2004 році взяла першу премію в конкурсі у номінації «кіносценарії та п'єси».

П'єса «Стежечка Святого Миколая» Лариси Діденко (Львів), яка отримала другу премію 2006 року, поставлена у Першому українському театрі для дітей та юнацтва (м. Львів).

П'єса «Соло для двох» дипломанта конкурсу 2007 року Віктора Рибачука (Вінниця) поставлена режисером Андрієм Приходьком. На міжнародному театральному фестивалі «Панорама» в Білорусі ця вистава отримала першу премію у проекті «Театр-on-Line». Кілька п'єс внесені до плану постановок на 2008–2009 рр. в театрах Донецької та Дніпропетровської областей.

У 2012 засновники «Коронації слова» Тетяна та Юрій Логуші заснували нову премію «Золоті письменники України».

Серед видавництв збільшується попит на «короновані» твори.[4]

«Коронація слова» під час «Форуму видавців — 2012» презентувала 22 книжкові новинки[ред.ред. код]

  • Смарагд

Лауреат І премії «Коронації слова — 2011» у номінації «П'єси. Експериментальна та камерна сцена» Павло Ар'є цілком несподівано презентував Альманах «„Нова проза“ — Актуальна українська правда». П'єса-переможець «Коронації слова» — «Людина у підвішеному стані» представлена в драматургічній збірці.

  • Тріада плюс

Василь Щеглюк з новинкою «Несподівані скарби» (дипломант «Коронації слова — 2011»).

  • Навчальна книга — Богдан

«Янгол у сірому». Творений рукою письменниці Надії Гуменюк — дружини відомого волинського літератора Володимира Лиса. Твір — дипломант «Коронації слова — 2011».

  • Клуб Сімейного Дозвілля

Володимир Лис «Маска» (дипломант «Коронації слова — 2001», перевидання, перше видання у 2002 видавництвом «Кальварія») та «Іван та Чорна пантера».

Ярослав Яріш «Кровна мста» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Ольга Слоньовська «Дівчинка на кулі» (лауреат І премії у номінації «Романи» конкурсу «Коронація слова — 2012», оригінальна назва «Вві сні і наяву, або Дівчинка на кулі»)

Андрій Кокотюха «Червоний» (Спецвідзнака за історично-патріотичний твір конкурсу «Коронація слова — 2012»)

Дара Корній «Зворотний бік світла» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Лауреати «Коронації слова» також презентують романи, що не подавалися на конкурс: Міла Іванцова «Сердечна терапія» , Галина Вдовиченко «Купальниця», Лариса Денисенко «Відлуння».

  • Нора-друк

Олексій Волков «Емісар» (Вибір видавців Першої Гранд Коронації слова, проведеної у 2010 році)

Валентин Терлецький «Хмарочос» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Олександр Гаврош «Блукаючий народ» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Анна Багряна «Дошкуляка» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2011»

  • Твердиня

В'ячеслава Васильченко «Дворушники, або Євангеліє від вовкулаки» (Дипломант «Коронації слова — 2012»)

Павло Коробчук «Море для шульги» (Дипломант «Коронації слова — 2012»)

  • Фоліо

Ірися Ликович «Віртуалка» (Спеціальна відзнака від австрійського культурного форуму у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Олена та Тимур Литовченки «Пустоцвіт» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

Олександр Вільчинський «Останній герой» (перевидання, лауреат І премії «Коронації слова — 2003»)

  • АРС

Анна Хома «Заметіль» (Дипломант «Коронації слова — 2003»)

Христина Лукащук «Олюднені» (Вибір видавців у конкурсі «Коронація слова — 2012»)

ТОП-продажів коронаційних авторів на стенді «Коронації слова» на час «Форуму видавців — 2012»[ред.ред. код]

1 Ольга Слоньовська «Дівчинка на кулі»

2 Дара Корній «Зворотний бік світла»

3 Галина Вдовиченко «Купальниця» і Христина Лукащук «Олюднені»

4 Андрій Кокотюха «Червоний»

5 Володимир Лис «Маска»

6 Люко Дашвар «Гоцик» і Ярослав Яріш «Кровна мста»

Примітки[ред.ред. код]

Ролики книг[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]