Луї Матьє Моле

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луї Матьє Моле
фр. Louis-Mathieu Molé
фр. Mathieu Molé
Mathieu-Louis Molé.JPG
Народився 24 січня 1781(1781-01-24)[1][2][…]
Париж
Помер 23 листопада 1855(1855-11-23)[1][2][…] (74 роки)
Сен-е-Уаз, Франція
Країна Flag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svg Франція
Діяльність політик, посадова особа
Знання мов французька[1]
Членство Французька академія і Société de l’histoire de Franced
Титул граф[d]
Посада депутат Національної асамблеї Франції, голова уряду Франціїd, голова уряду Франціїd, Member of the Chamber of Peersd, голова Ради міністрів Франціїd, міністр закордонних справ Франції[d], Minister of Justiced, seat 34 of the Académie françaised і Prefect of Côte-d'Ord
Партія Орлеаністи
Рід Moléd
Батько Édouard François Mathieu Moléd
Мати Mère Saint-Louisd
У шлюбі з Caroline Lalive de La Briched
Діти Élisabeth Moléd
Нагороди
Великий Хрест ордена Почесного легіону Commander of the Order of the Reunion

Граф Луї Матьє Моле (фр. Louis-Mathieu Molé, 24 січня 1781, Париж — 23 листопада 1855, Валь-д'Уаз) — французький політик, і державний діяч, який двічі, з 6 вересня 1836 року по 31 березня 1839 року і з 23 лютого 1848 року по 24 лютого 1848 будучи прем'єр-міністром, очолював кабінет міністрів Франції. Член Французької академії.

Біографія[ред. | ред. код]

Мати Луї Матьє — католицька блаженна Марі-Луїз де Ламуаньона. Батько Моле був судовим чиновником, страчений в 1794 році на гільйотині.

Сам Моле під час революції жив в Швейцарії і в Англії.

Твір Луї Моле «Essai de morale et de politique», доводить політичну необхідність наполеонівського режиму, звернуло на себе увагу французького імператора. Моле був призначений префектом, генеральним директором шляхів сполучення, зведений в гідність графа Імперії і в 1813 році отримав посаду міністра юстиції.

Після зречення Наполеона від престолу, Молі склав із себе свої повноваження, але згодом приєднався до конституційних роялістам.

У 1815 році Моле зведений в пери Франції.

У 1815—1818 роках був морським міністром в кабінеті Армана Еммануеля дю Плессі Рішельє.

У палаті перів він надавав рішучий опір ультрареакційні заходам уряду. Після Липневої революції Моле отримав в першому міністерстві Луї-Філіпа посаду міністра закордонних справ і домігся на цій посаді визнання Липневої монархії з боку іноземних урядів, дотримуючись політики невтручання.

У жовтні 1836 роки після виходу у відставку першого міністерства Луї Адольфа Тьера Луї Моле було доручено створення нової, консервативного кабінету міністрів, в якому він зайняв пост міністра-президента та міністра закордонних справ.

Спочатку одним з його товаришів був Франсуа П'єр Гійом Гізо, але в 1837 році останній разом з своїми друзями вийшов з кабінету і через деякий час приєднався до великої коаліції, що утворилася проти Моле з усіх відтінків опозиції. Йому ставили в провину особливо поступливість його по відношенню до короля і слабкість по відношенню до іноземним державам. У березні 1839 році кабінет міністрів Моле упав під ударами коаліції.

Коли в лютому 1848 року король змушений був зважитися на звільнення Гізо, він хотів знову закликати Молі, але швидкий хід подій змусив його звернутися до Тьєру і Оділона Барро.

Під час Другої республіки Моле вважався одним з вождів консервативної партії, але мало брав участь у дебатах, а після перевороту 2 грудня 1851 року остаточно самоусунувся від політики.

Єдиним дитиною Луї-Матьє і його дружини Каролін Лалів де ла Бріш була дочка Елізабет, і через відсутність спадкоємця чоловічої статі зі смертю Моле згасла і його графська прізвище.

Крім вищезгаданого праці, Молі надрукував безліч політичних і академічних промов і статей.

Примітки[ред. | ред. код]