Клайпеда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Клайпеда
Klaipėda
Герб Прапор
Клайпеда
Розташування міста Клайпеда
Основні дані
55°42′ пн. ш. 21°08′ сх. д. / 55.700° пн. ш. 21.133° сх. д. / 55.700; 21.133Координати: 55°42′ пн. ш. 21°08′ сх. д. / 55.700° пн. ш. 21.133° сх. д. / 55.700; 21.133
Країна Литва
Засновано 1252
Перша згадка 1252
Магдебурзьке право 1254 or 1258 (Любек); 1475 (Хелмно)
Населення 187 316 (2006)
Площа 98 км²
Поштові індекси LT-91001
Телефонний код  846
Часовий пояс UTC+2 і UTC+3
Висота НРМ 21 м
Міста-побратими Мангайм
Лієпая
Дебрецен
Кудзі
Карлскруна
Любек
Клівленд
Череповець
Гдиня
Køge[d]
Калінінград
Котка
North Tyneside[d]
Могильов
Щецин
Лейпциг
Одеса
Ціндао
Мерида
Міська влада
Веб-сторінка klaipeda.lt
Мер міста Vytautas Grubliauskas[d]

Клайпеда у Вікісховищі?

Кла́йпеда (лит. Аудіо Klaipėdaопис файлу, колишній німецький Мемель) — третє за величиною місто Литви, розміщене в західній її частині, де Балтійське море переходить у Куршську затоку. Клайпеда, завдяки відносно південному розташуванню, — найбільший порт Литви. Як і російський Калінінград — це один з найбільших незамерзаючих морських портів на березі Балтійського моря й Куршської затоки. У радянські часи місто здобуло славу популярного курорту.

Клайпеда та прилеглий регіон мають особливу, відмінну від Литви, історію: до 1923 року місто перебувало у складі Німеччини, що відбилося на архітектурному його вигляді. У силу своєї історії, етнічне й мовне обличчя міста носить багатонаціональний характер — у ньому, крім литовців, проживає значна кількість росіян, поляків, білорусів та ін.

Назва[ред. | ред. код]

Порт Клайпеди

Клайпеда неодноразово міняла свою назву. Бувши заснованою німецькими лицарями місто називалося Мемель у 1252—1923 рр. Литовська держава перейменувала його у Клайпеду в 1923—1939 рр. Після реаннексії гітлерівською Німеччиною, місто знов перетворилося на Мемель в 1939—1945 рр. Треба відзначити, що литовське «Клайпеда», а точніше Калойпеде, регулярно уживалося для позначення регіону з 15 ст. (вперше згадується в 1413 р.[1]). Місцева топонімія відображає в першу чергу курські назви — Мелнраге (Melnrage з латиської — Чорний Ріг), так що стародавня назва Caloypede швидше має курське походження. Німецькі укладачі місцевих карт, як правило, зазвичай не користувалися повним перейменуванням, а онімечували місцеві назви. Наприклад — Pogegen, Pilsaten, Akmonischken, в яких насилу, але вгадуються стародавні курські і литовські назви. Назву Мемеле стародавні литовці вживали для опису заболочених ділянок нижньої течії р. Німан. У стародавньому документі, що описує перший похід Тевтонського ордену в «поганські землі» вказано, що загін довгий час йшов по правому берегу річки Мемеле, маючи намір вийти до її гирла. Не маючи точних карт вони не знали, що Німан впадає в Курську затоку. Продовжуючи похід вже по правому березі затоки вони вийшли до місця його впадання в море, думаючи, що перед ними і є гирло Німану. Відповідно, основана фортеця назвалася Мемельбург.

Пізнє найменування навіть уживалося в національному німецькому гімні «Дас Лід дер Дойчен» («Das Lied der Deutschen»).

Історія[ред. | ред. код]

В період пізнього середньовіччя під німецькою владою Мемель був важливим торговим портом, конкурували з Кенігсбергом і Данцигом. В середині XVII століття місто було потужньо укріплене, на початку XVIII століття Мемельська фортеця була однією з найбільших в Пруссії. Мемель став самим північним містом проголошеної в 1871 році Німецької імперії.  За період імперії місто отримало економічне зростання; був побудований сучасний торговий порт, відкривалися промислові підприємства (переважно деревообробні). Розвивалося суднобудування -- в кінці XIX століття флот Мемеля налічував до 80 суден. Активним торговельним партнером Мемеля була Велика Британія. У 1920-1923 рр. згідно з Версальським договором Клайпеда  підпорядковувалася адміністрації Ради послів Антанти. 19 січня 1923 року, піч час Клайпедського повстання, Литва за допомогою місцевої міліції захопила місто. Територія була анексована Литвою і приєднана до складу Республіки. У 1939 році Німеччина анексувала Клайпедський край. У серпні 1945 року Берлінська (Потсдамська) конференція трьох великих держав затвердила передачу Радянському Союзу частини Східної Пруссії. Мемельська область була де-факто передана до складу СРСР. Місто знову отримав литовську назву Клайпеда. У 1991 році місто в складі незалежної Республіки Литва[2]

Університети[ред. | ред. код]

Музеї[ред. | ред. код]

Транспорт[ред. | ред. код]

Місто — кінцева точка автотранспортного маршруту «Via Carpatia», який повинен з'єднати країни Східної Європи.[3]

У місті розташована залізнична станція Клайпеда.

Відомі особистості[ред. | ред. код]

Відомі уродженці[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

  1. «1413 — pirmąkart paminėtas vardas Klaipėda (Caloypede[1]
  2. Історія Клайпеди(англ.)
  3. Через Україну проходитиме транспортний коридор Via Carpatia
  4. Akta grodzkie i ziemskie…— Т. 3.— 319 s.— S. 22. (лат.), (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]