Тфілін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Зліва — тфілін для руки, справа — для голови.

Тфілі́н (івр. תפלין‎, однина תפלה тфі́ла), філактери (грец. φυλακτήρια — «охоронні амулети», однина φυλακτήριον) — дві чорні шкіряні коробочки, у яких вміщено пергамент із чотирма текстами із Тори, де йдеться про заповідь накладання тфілін і містяться основи єврейської віри.

Вояк Армії Оборони Ізраїлю з тфілін.

Опис[ред. | ред. код]

Коробочки та пергамент зроблені зі шкіри кошерних тварин. Тексти пише сойфер (переписувач священних текстів) спеціальним шрифтом, використовуючи при цьому чорнило особливого приготування. Міцва (заповідь) накладати тфілін стосується чоловіків (із 13-ти років). Тфілін на голову і тфілін на руку накладають під час ранкової молитви «Шахаріт», крім Шабату та свят.

Пов'язування тфілін[ред. | ред. код]

Юдеї під час ранішньої молитви одну з них прив'язували до руки, а іншу — до чола. У Старому Завіті філактери носили на своєму тілі, і це було свідченням приналежності до юдейської спільноти. Про філактери згадується ще в П'ятикнижжі Мойсея, а саме в книзі Второзаконня: «І прив'яжеш їх на знак собі на руку, та й вони будуть налобником у тебе між очима» (Втор. 6:8). Слово «філактери» в давньоєврейській мові має той самий корінь, що і молитва: tepbillion (філактери) — tepbillam (молитва). Молитва є розмовою з Богом, а філактери означали перебування поруч з Богом. Старозавітні книжники і фарисеї робили свої коробочки більшими, ніж в когось іншого, і оздоблювали їх гарніше. Ось так забувалось справжнє призначення філактер — пригадування про перебування з Богом, а також свідчення своєї віри[1].

Інше[ред. | ред. код]

Пізніше «філактерами» почали називати написи, включені в малюнок, щоб він став зрозумілішим[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Нариси з історії та культури євреїв України. Видання третє. — К.: Дух і Літера, 2009—440 с.

Посилання[ред. | ред. код]