Менора

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мено́ра (дав-євр. מְנוֹרָה — менора́, букв. «світильник») — золотий семистовбурний світильник, або семисвічник, який, згідно з Біблією, розташовувався в Скинії Зборів під час поневіряння євреїв пустелею, а потім і в Єрусалимському храмі до моменту руйнування Другого Храму. Є одним з найдавніших символів юдаїзму і єврейських релігійних атрибутів. Символ менори широко поширився Римською імперєю з I століття і, ймовірно, символізував очікування Месії. Своєрідністю відрізняються ханукальні лампи у вигляді менори з дев'ятьма гілками, які були поширені в побуті євреїв. Ханукію мала кожна єврейська родина, у зв'язку з цим у XVIII—XIX століттях вони стали предметом масового виробництва.

У XX—XXI століттях зображення менори (разом з Зіркою Давида) є найпоширенішою національною і релігійною єврейською емблемою. Менора зображена, зокрема, на гербі Держави Ізраїль.

Символ менори використовують також самаритяни та християни.

Реконструкція Менори, призначеної для використання у Третьому Храмі. Виготовлена Інститутом дослідження Храму.

В Біблії[ред. | ред. код]

У Старому Завіті розповідається, що Мойсей поставив культовий світильник із золота усередині святилища ізраїльтян, де той мав постійно горіти перед Богом (Вих. 25:31-40). Свічник переносився, замінювався впродовж усіх тих нещасть, що трапилися із Храмом. У 70 р. н. е. Тит забрав свічник, подарований Іродом Великим, який стояв у тій частині святилища, що називалася «Святе» (Євр. 9:2). В Апокаліпсисі золоті світильники символізують сім церков Азії (Об. 1:12).

У християнстві[ред. | ред. код]

Християни приблизно до 800-х років використовували менору нарівні з хрестом. За формою християнський семисвічник відрізняється від єврейської та самаритянської менори — в ньому центральний стовбур є найвищим, а бічні гілки тим нижчі, чим далі від центру. Таким чином свічки утворюють не пряму лінію, а трикутник.

Семисвічник у християнській церковній практиці має подвійне значення: з одного боку, він символізує менору Скинії та Храму, з іншого — представляє Духа Святого. Ці значення зливаються і вказують на те, що Церква — новий, більш досконалий Храм. Оскільки таїнства у Церкві здійснюються Духом Святим, то семисвічник, поставлений між престолом і горнім місцем, вказує також на сім церковних таїнств. Число сім знаменує повноту і досконалість, тому сім гілок світильника позначають багатство Божественної благодаті[1].

Див.також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]