Перські євреї

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перські євреї
Іранські євреї
Самоназва івр. יהודים פרסים‎
Ареал Ізраїль, США, Іран
Входить до євреї
Релігія юдаїзм

Перські євреї — (івр. יהודים פרסים‎‎, перс. یهودیان ایرانی‎‎) етнолінгвістична група євреїв. Термін «перські євреї» вживається для позначення більшої частини єврейської громади Ірану, що спілкується єврейсько-іранськими мовами.

Термінологія[ред. | ред. код]

Термін «перські євреї» часто вживається також щодо афганських та бухарських євреїв, оскільки до початку XVI століття євреї Ірану, Середньої Азії й Афганістану були фактично єдиною громадою. Розпад тієї великої громади на початку XVI століття на громаду іранських євреїв та громаду євреїв Середньої Азії й Афганістану з поділом останньої в другій половині XVIII століття на окремі громади афганських і бухарських євреїв пов'язаний з низкою політичних подій, що послабили контакти між євреями, які проживали у відповідних регіонах.

Історія[ред. | ред. код]

Кир Великий надає єврейським вигнанцям дозвіл повернутися на батьківщину та відбудувати Єрусалим

У середньовіччі письмовою мовою перських євреїв була єврейсько-перська мова. У XIX столітті відбувся перехід літературної творчості бухарських євреїв на єврейсько-таджицьку мову.

Нині більшість перських євреїв зосереджена в Ізраїлі[1] та США. За різними оцінками 30-40 тисяч євреїв все ще залишаються в Ірані, в основному в Тегерані, Ісфахані й Ширазі. До початку виїзду до Ізраїлю єврейські громади були представлені в багатьох інших містах Ірану, зокрема, у Кермані, Хамадані, Мешхеді, Кашані, Боруджерді, Нехавенді тощо. Нині єврейська громада Ірану є найбільшою в мусульманських країнах[2].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Yegar M. Jews of Iran [Архівовано 5 березня 2009 у Wayback Machine.] // The Scribe (№ 58): 2, 1993
  2. IRAN: Life of Jews Living in Iran. Архів оригіналу за 14 січня 2009. Процитовано 19 березня 2016.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]