Умбріель (супутник)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Умбрієль
Umbriel

Umbriel (moon).jpg
Умбрієль

Дані про відкриття
Дата відкриття 24 жовтня 1851
Відкривач(і) Вільям Лассел
Планета Уран
Номер I
Орбітальні характеристики
Велика піввісь км
Орбітальний період діб
Ексцентриситет орбіти
Фізичні характеристики
Атмосфера відсутня
Інші позначення

Commons-logo.svg Умбрієль у Вікісховищі

Умбріе́ль (Умбрієль[1]) — супутник планети Уран. Відкрито Вільямом Ласселлом 1851 року[2], одночасно з Аріелем. Названий на честь гнома - персонажа поеми А. Поупа «Викрадення локона[en]».

Умбріель є третім за розмірами і найтемнішим з великих супутників Урана, він відбиває всього 16 % світла, що на нього падає. Поверхня сильно кратерована, але на ньому немає кратерів зі світлими променями, які наявні на інших супутниках Урана, хоча є декілька великих кратерів зі світлим дном. Одне із запропонованих пояснень полягає в тому, що виділення тепла в надрах Умбріеля чомусь було недостатнім, щоб викликати плавлення кори й гравітаційну диференціацію. Тому суміш льоду й темних кам'яних порід залишилася на поверхні в первісному вигляді, а викиди речовини навколо метеоритних кратерів не відрізняються від основної поверхні[2].

Особливість Умбріеля — незвичайний світлий круг близько 140 км у діаметрі. Його природа невідома, хоча це можуть бути відкладення паморозі, пов'язані з ударним кратером[Джерело?].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія : [у 12-ти т.] / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Голов. ред. УРЕ, 1974–1985.
  2. а б Умбріель // Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — С. 488. — ISBN 966-613-263-X, УДК 52(031).