Хітин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Хітин
Chitin.svg
Систематична назва Хітин
Ідентифікатори
Номер CAS 1398-61-4
Назва MeSH Chitin
Властивості
Молекулярна формула C8H13NO5
Молярна маса 203,19
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Хіти́н — азотовмісний полісахарид, спочатку виділений із зовнішніх оболонок тарантулів. Хімічна назва: полі-N-ацетил-D-глюкозо-2-амін.

Назва речовини «хітин» походить від грец. χιτών — хітон, що було назвою одягу. Зокрема це символізує ключову роль хітину в будові покривів багатьох організмів.

Поширення в природі[ред.ред. код]

Хітин — один з найпоширеніших у природі полісахаридів. Щороку на Землі в живих організмах утворюється і розкладається близько 10 гігатонн хітину[Джерело?].

У всіх організмах, що виробляють та використовують хітин, він перебуває не в чистому вигляді, а в комплексі з іншими полісахаридами, і дуже часто асоційований з білками. Попри на те, що хітин є речовиною, дуже близькою за будовою, фізико-хімічними властивостями і біологічною роллю до целюлози, в організмах, які виробляють целюлозу (рослини, деякі бактерії) хітин знайти не вдалося.

Фізичні властивості[ред.ред. код]

Жорсткий напівпрозорий матеріал, який є основним компонентом екзоскелету членистоногих і наявний у клітинних стінках грибів.

Хімія хітину[ред.ред. код]

З хітину різного походження шляхом гідролізу можна отримати хітозан або його солі.

Застосування[ред.ред. код]

У медицині хітин застосовується для прискорення загоєння ран: вкрите хітином волокно, хітинові мати, губки та плівки скорочують час загоєння ран до 30%. Особливо перспективним є використання хітинових матеріалів та інструментів з хітиновим покриттям під час лікування опіків.

Окрім того, хітин застосовується в косметиці як безпечний полімерний наповнювач, що не подразнює шкіру.

У водному середовищі хітин виявляє хелаторні хімічні властивості, завдяки чому фільтри на основі хітину успішно застосовуються для очищення стічних вод від аніонних забруднень і таких речовин як ДДТ та поліхлорбензени.