Азіатська золотиста кішка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Азійська золотиста кішка
Catopuma temminckii.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Родина: Котячі (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Pardofelis
Вид: Азійська золотиста кішка
Біноміальна назва
Pardofelis temminckii
(Vigors & Horsfield, 1827)
Мапа поширення
Мапа поширення
Синоніми
Catopuma temminckii
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pardofelis temminckii
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pardofelis temminckii
ITIS logo.svg ITIS: 621867
IUCN logo.svg МСОП: 4038
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6145
Fossilworks: 224093

Азійська золотиста кішка (лат. Pardofelis temminckii) — дика кішка з роду Pardofelis, що мешкає в тропічних лісах Південно-Східної Азії. Раніше її відносили до нині скасованого роду золотих кішок через зовнішню схожість. Сьогодні вважається, що її схожість із золотою кішкою, що зустрічається в Африці, заснована на конвергентній еволюції. Нещодавні генетичні дослідження (O'Brien & Johnson, 2006) виявили найбільшу спорідненість азійської золотистої кішки з мармуровою кішкою та гнідою кішкою.

Етимологія[ред.ред. код]

Вид названо на честь нідерландського зоолога Конрада Якоба Темінка, який дав опис африканській золотій кішці (Caracal aurata), та багатьом іншим видам тварин.

Еволюція[ред.ред. код]

Проведені генетичні дослідження показали, що філогенетична лінія роду Pardofelis відділилася від лінії спільного предка 9.4 млн років тому, види Pardofelis temminckii і Pardofelis badia розділилися приблизно 4 млн років тому, задовго до поділу Зондських островів[1]. Ці два види були представниками роду Catopuma, поки у 2008 році не були переміщені МСОП до роду Pardofelis.

Філогенетичне дерево роду Pardofelis

   Pardofelis   

 Pardofelis marmorata
 Pardofelis temminckii Pardofelis badia
Зовнішність[ред.ред. код]

Азійська золотиста кішка більш ніж в два рази більша, ніж звичайна домашня кішка. Її довжина становить 90 см, не враховуючи хвоста, довжина якого 50 см. Висота в холці становить близько 56 см. Вага від 9 до 16 кг, самці більші за самиць. Густе хутро як правило золотого або бурого кольору, але зустрічаються й сірі чи чорні екземпляри. У деяких регіонах у азійських золотистих кішок більш-менш добре помітні плями на хутрі. На писку у неї є чорно-білі смужки. Боки і живіт світліші. У всіх форм, задня поверхня коротких, округлих вух чорна, в центі злегка блідіша. Низ периферійної третини хвоста білий, а верх коричневий.

Розповсюдження[ред.ред. код]

Її біосферою є виключно ліси, які можуть бути як тропічними, так і посушливішими, і підніжжя гір південного Китаю, Бірми, Таїланду, В'єтнаму і Камбоджі. Зустрічаються ці кішки також в Непалі та Тибеті. Також вона зустрічається на Суматрі. Вид живе від низовин до висот 3 000 метрів й інколи його бачать у відкритіших, скелястих, областях.

Розрізняють три підвиди азійської золотистої кішки[2]:

Поведінка[ред.ред. код]

Азійські золотисті кішки живуть поодинці і є досить полохливими тваринами. Вони ведуть нічний спосіб життя, вміють добре лазити деревами, проте пересуваються переважно по землі. До їхньої здобичі відносяться миші, зайці, молоді олені і птахи.

У полоні, азійські золотисті кішки вбивають маленький видобуток укусом в потилицю, як це типово для котових. Вони також обскубують птиць, більших, ніж голуби перед тим як почати їх їсти.

Вокальний репертуар Азійської золотистої кішки включають свист, пирхання, муркотіння, гарчання, нявкання, булькання і можливо інші. Інші форми комунікації включають маркування запахом, і в полонених самців спостерігалося маркування сечею, тертя об'єктів головою і лишання відмітин кігтями.

Цикл життя[ред.ред. код]

Самиці в неволі показують суттєве збільшення в частоті запахового маркування протягом еструса. В той же час, вони часто терлася шиєю і головою об неживі об'єкти. Кількість маркування запахом у самців також збільшується. Під час спарювання поведінка самців включала потиличний укус, але на відміну від інших дрібних котячих, укус був не безперервний.

Думається, що період вагітності є сімдесят-вісім до вісімдесяти днів. Потомство народжується раз на рік і зазвичай складається з єдиного котяти, хоча є записи народження трьох котят. Пара в зоопарку Веллінгтона народила десять приплодів, кожен складався з одного котяти; два приплоди по одному котяті кожен були в Зоопарку Васнар в Нідерландах; і єдине котя було повідомлене для іншого приплоду. Два приплоди по двоє котят кожен народилося в приватному котячому розпліднику в Каліфорнії, але жоден приплід не вижив. Вага новонароджених приблизно від 220 до 250 грамів, і їх хутра розмальовані точно так як у когось із батьків. Вони розплющують свої очі на 6-12 день. Їх вага подвоюється за три тижні від народження і потроюється за вісім тижнів. Пари, що злучаються, зазвичай відокремлюються, коли є підозра на вагітність, тому чоловіки інколи вбивають котят, хоча спостерігалося як один самець-батько лизав котятко, коли йому було дев'ять діб, і з того часу брав активну роль у його вихованні. Котя добре ходило у два тижні від народження, коли важило 650 грамів, а в дев'ять з половиною тижнів від народження воно важило 1.3 кілограмів.

Азійська золотиста кішка досягає статевої зрілості у 18-24 місяці, а народжена в неволі самиця здатна дати перший приплід коли їй 25 місяців. Азійські золотисті кішки у неволі живуть приблизно 17 років, але середня тривалість життя в дикій природі, ймовірно, буде набагато менша.

Азійська золотиста кішка у місцевих культурах[ред.ред. код]

У Таїланді навколо азійської дикої кішки існує маса легенд. Тут її знають під ім'ям «вогненний тигр», а люди лісів вважають, що золотиста кішка надзвичайно удачлива — володар усіх інших кішок. У одній з байок вона описується як дика і хоробра, і виявляється переможницею в битві з тигром. Вважається, що спалювання шерсті азійської золотистої кішки проганяє тигрів з околиць, а носіння при собі хоч би одного волоса з її шерсті, згідно з місцевими прикметами, захищає від нападу тигра. У Китаї золотиста кішка вважається видом пардуса і відома як скельна кішка або жовтий пардус. Різні фази кольори мають різні імена, ті, що з чорним хутром називають чорнильним пардусом, а з плямистим хутром називають кунжутним пардусом.

Загрози та збереження[ред.ред. код]

Через вирубку лісів і полювання, азійська золотиста кішка стала рідкісною твариною. У Китаї її м'ясо вважають делікатесом, а кістки використовуються в традиційній китайській медицині. Селяни її вважаю шкідником і через це вбивають, мисливці ж убивають заради хутра.

До Червоного списку Міжнародного союзу охорони природи (МСОП) азійська золотиста кішка внесена як вид, що перебуває в близькому до загрозливого стані.

Азійська золотиста кішка внесена до Додатку I СІТЕС. Вона повністю захищена протягом більшої частини діапазону національним законодавством. Полювання заборонене в Бангладеші, Камбоджі, Китаї, Індії, Індонезії, на півострові Малайзія, в М'янмі, Непалі, Таїланді і В'єтнамі, регулюється в Лаосі. Немає ніякої правового захисту за межами охоронних районів в Бутані. Ареал кішки включає в себе багато природоохоронних територій.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Stephen J. O'Brien and Warren E. Johnson The Evolution of Cats — Scientific American. 08/2007; 297(1):68-75 PDF (англ.)
  2. Don E. Wilson & DeeAnn M. Reeder (editors). 2005. Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) (англ.)

Джерела[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]