Герман Гессе

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Герман Гессе
нім. Hermann Hesse
Герман Гессе 1925 року

Герман Гессе 1925 року
При народженні Hermann Karl Hesse
Псевдоніми, криптоніми Emil Sinclair
Народження 2 липня 1877(1877-07-02)
  Кальв (Німеччина)
Смерть 9 серпня 1962(1962-08-09) (85 років)
  Монтаньйола[en] (Швейцарія)
Громадянство Німеччина, Швейцарія
Alma mater Johannes-Kepler-Gymnasium[d]
Мова творів німецька
Рід діяльності письменник, поет, художник
Роки активності: 18961962
Напрямок модернізм
Magnum opus: Гра в бісер
Батько Johannes Hesse[d]
Матір Marie Hesse[d]
Дружина Ruth Wenger[d] і Ninon Hesse[d]
Діти Bruno Hesse[d] і Martin Hesse[d]
Нагороди та премії
Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з літератури (1946)
Автограф: Автограф
Сайт: hermann-hesse.de

Герман Гессе у Вікісховищі?
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Ге́рман Ге́ссе (нім. Hermann Hesse, 2 липня 1877, Кальв (Німеччина) — 9 серпня, 1962, Монтаньйола[en] (Лугано, Швейцарія)) — німецький письменник, філософ, лауреат Нобелівської премії в галузі літератури 1946 року.

Найвідоміші твори: «Степовий вовк» (Der Steppenwolf), «Гра в бісер» (Das Glasperlenspiel).

В Україні письменника вивчають у загальноосвітніх навчальних закладах в 11 класі[2] та у вищих навчальних закладах — в обов'язковій програмі курсу зарубіжної літератури.

Біографія[ред.ред. код]

Герман Гессе, фото з Національного архіву Нідерландів

Гессе народився 2 липня 1877 року в містечку Кальв у німецькій землі Баден-Вюртемберг. Він був сином християнських місіонерів, тому в 1891 почав вивчати теологію у Маульбронні, але вже через рік залишив це заняття, став спочатку механіком, а потім книготорговцем. У 1912 Гессе емігрував до Швейцарії, а в 1923 отримав швейцарське громадянство.

Літературну славу письменник здобув завдяки роману «Петер Каменцинд» (Peter Camenzind, 1904). Успіх цього твору дав змогу Гессе повністю присвятити себе літературі[3].

Починаючи з роману «Деміан»[de] (1919), Гессе опиняється під впливом герметичної традиції, а основною темою його творчості стає ідея поєднання протилежностей. У «Деміані» він формулює ідею Бога на ймення Абраксас, що поєднує у собі добро і зло, при цьому стоїть по той бік протилежностей. Можливо, вже тоді Гессе був знайомий із «Сімома настановами мертвим» Карла Юнга, особливо зважаючи на те, що Гессе вивча́в психоаналіз в учня Юнга Йозефа Ленга[4].

Підсумком цього навчання стало написання двох епохальних романів — «Сіддхартха» і «Степовий вовк». У першому з них дія відбувається у часи Будди Гаутами, де, проходячи різні стадії життя від крайнього аскетизму до гедонізму, герой осягає єдність всього і вся, приходячи до своєї Самотності.

«Степовий вовк» — книга з відкритим кінцем, багато в чому є сповіддю й описує стан душі самого Гессе в часи аналізу Ленга як Магічний театр. Неважко прослідити борсання самого Гессе — між світом духу та світом матерії, а також страх впасти в міщанство.

У часи духовної революції шістдесятих книги Гессе отримали величезну популярність серед молоді, що повставала проти звичних меж юдо-християнської моралі. Його книги стали духовним імпульсом для масового «паломництва до країн Сходу» та відвертання від метушні зовнішнього до погляду всередину[5].

Письменник був тричі одружений і виховав трьох синів.

Гессе помер у Монтаньйолі (зараз — район міста Лугано, Швейцарія) 9 серпня 1962 уві сні від крововиливу в мозок.

Літературна творчість[ред.ред. код]

Романтизм та автобіографічність[ред.ред. код]

Для творчості Гессе, особливо раннього, характерні риси романтизму. В його перших творах відчувається дуже сильний вплив таких німецьких класиків, як Гете, Шиллер, Новаліс та ін. Сучасники називали Петера Каменцинда новим Вертером, а друг і біограф письменника Уґо Баль писав у 1927 році: «Герман Гессе — останній лицар блискучої когорти романтизму»[6]. Теми й образи, властиві цьому напрямкові літератури, помітні впродовж всієї його творчості — герой протиставлений навколишньому середовищу; тема мандрів, утечі від суспільства та пошуків себе.

Іншою яскраво вираженою особливістю творів Гессе є крайня автобіографічність. Багато героїв мали реальних прототипів у житті, як, наприклад, магістр Томас — Томас Манн, батько Яків — Якоб Буркгардт. Головних героїв письменник часто наділяв власними рисами, а інколи й іменем, так Гаррі Галлер отримав ініціали автора, а Герміна — жіночий варіант імені Герман. Практично усі хоча б трохи значні події свого життя Гессе відображав на сторінках власних книг. Період навчання письменника в Маульбронні став основою роману «Під колесом», стосунки з дружиною Марією втілилися у «Росхальді», багато епізодів життя Гессе описані в «Германі Лаушері».

Психологізм[ред.ред. код]

Великий вплив на письменника мало захоплення психоаналізом. Можливо, найяскравіше це відображено у «Деміані», де головний герой Сінклер шукає Самості, а друг Гессе, психоаналітик Йозеф Ланг, постає в образі Пісторіуса. Починаючи з цього роману, ця психологічна теорія розкривається у подальших роботах письменника. Так, у пошуках внутрішньої сутності, Сідгартга приходить до річки, а Гаррі Галлер до Магічного театру.

Близька до психоаналізу й концепція єдності протилежностей, яка проявляється в образі Галлера та в ідеї Абраксаса, божества, що поєднує в собі добро і зло. Для творчості Гессе особливо характерний прийом протиставлення людина-суспільство, головні герої вступають в конфлікт з навколишнім середовищем, як, наприклад, Галлер — бюргерство чи Златоуст — монастир.

Орієнталістський вестернізм[ред.ред. код]

У творчості Гессе поєднуються й такі поняття, як Захід і Схід. Витоки цього криються в біографії самого письменника, який виріс у сім'ї з глибокими християнськими традиціями, та яка ввібрала в себе також частину культури Індії. На книжковій полиці Гессе завжди поряд стояли книги Ніцше та Лао-цзи. Саме так ця єдність утілилася в Йозефі Кнехті, головному героєві Гри в бісер, філософі, який певною мірою осягнув європейську й східну мудрість.

Особливо важливе місце в творах письменника займає тема мистецтва. У «Степовому вовкові» Гессе говорить про занепад музики, що стала жертвою людського безкультур'я: на зміну Моцарту прийшов саксофоніст Пабло, який розважає публіку, що нездатна зрозуміти й оцінити високе мистецтво. У «Грі в бісер» музика постає вже певним таїнством, особливою дисципліною, складовою частиною Гри, законсервованою в межах Касталії. Про мистецтво як про призначення йдеться і в романі «Нарцис і Златоуст», де головний герой намагається осягнути таїнство втілення образу в предметі.

За життя письменника звинувачували у байдужості до політики та війни, зосередженого на внутрішніх шуканнях, у той час як зовні світ мінявся й розвивався. На межі 60-70-х років Гессе стає ідолом так званої бунтівної молоді та найчитанішим європейським письменником у США та Японії.[7]

Вибрана бібліографія[ред.ред. код]

Обкладинка українського видання «Степового вовка» і «Сіддхартхи»

Живопис[ред.ред. код]

Гессе почав займатися живописом з часів Першої світової війни. Один з поштовхів до цього дав його лікар Й. Б. Ланг, що просив Гессе зображувати на папері його сновидіння. Герман Гессе навчався малювати сам. Намалював близько 3000 акварелей, більшість з яких зображують природу Швейцарії чи є автопортретами.

Перша виставка акварелей Германа Гессе відбулася у Базелі у 1920 році, в цьому ж році в мюнхенському журналі «Віланд», публікуються перші його репродукції.

Після смерті Германа Гессе (1962) виставки його акварелей відбувалися у Токіо (1976 і 1996), Парижі (1977), Нью-Йорку і Монреалі (1980), Сан-Франциско та Чикаго (1981), Мадриді (1985), Люксембурзі (1987), Гамбурзі (1992) та Саппоро (1995)[9].

Примітки[ред.ред. код]

  1. data.bnf.fr: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Зарубіжна література. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
  3. http://www.refine.org.ua/pageid-2550-1.html
  4. Гессе, Герман. Архів оригіналу за 15 січня 2013 р. Процитовано 8 липня 2016. 
  5. http://www.refine.org.ua/pageid-2550-1.html
  6. А. Г. Березина. Герман Гессе. — Л., 1976. — С. 21
  7. Г. Гессе «Письма по кругу» М. 1987; предисловие В. Седельника
  8. Герман Гессе. Гра в бісер. Переклад Євгена Поповича. Переклад віршів Ліни Костенко. Київ. Вища школа. 1983
  9. Гессе — художник(рос.)

Посилання[ред.ред. код]

Твори[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.