Богдан (корпорація)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Богдан
Тип корпорація
Форма власності корпорація
Галузь автомобільна промисловість
Спеціалізація автомобілебудування
Засновано 2005
Засновник(и) Гладковський Олег Володимирович
Штаб-квартира Київ
Територія діяльності Україна, Білорусь, Європа
Філії Черкаси, Луцьк
Продукція автобуси, тролейбуси, легкові та вантажні автомобілі, військова техніка
Послуги автосервіс, авторемонт
Дочірні компанії Луцький автомобільний завод
bogdan.ua
CMNS: Богдан у Вікісховищі

Богда́н — автомобілебудівна корпорація, один з основних операторів автомобільного ринку України.

Корпорація «Богдан» була створена в лютому 2005 року шляхом об'єднання декількох підприємств, з метою реалізації масштабних інвестиційних проєктів, направлених на створення в Україні потужностей з виробництва автотранспортних засобів різних типів.

Виробничі потужності корпорації «Богдан» дозволяють сьогодні виготовляти 120—150 тисяч легковиків, до 9 тисяч автобусів та тролейбусів у всіх класах, а також близько 15 тисяч вантажівок та спеціалізованої техніки. Заводи компанії розташовано у Луцьку та Черкасах.

В липні 2021 року корпорація була визнана банкрутом, розпочато процедуру ліквідації.

Віхи історії[ред. | ред. код]

1992 — Зародження бізнесу. Початок продажів автомобілів ГАЗ, ІЖ, Москвич, УАЗ

1996 — Початок продажів автомобілів KIA в Україні

1998 — Придбання Черкаського авторемонтного заводу (в подальшому ВАТ «Черкаський автобус»)

1999 — Підписання угоди про дистрибуцію автомобілів Hyundai в Україні.

1999 — Випуск першого автобусу «Богдан» малого класу

2000 — Придбання Луцького автомобільного заводу (ЛуАЗ)

2000 — Початок виробництва легкових авто з машинокомплектів Волзького автомобільного заводу

2003 — Розпочато експорт автобусів «Богдан»

2004 — Підписання генеральної угоди з Isuzu Motors Limited (Японія) про використання бренду Isuzu на автобусах українського виробництва для зовнішніх ринків

2005 — Шляхом добровільного об'єднання 20 юридичних осіб заснована корпорація «Богдан»

2006 — Відкриття першої черги автобусного виробництва у Луцьку

2006 — Корпорація «Богдан» (Україна), Isuzu Motors Limited (Японія) та Sojitz Corporation (Японія) підписали трьохсторонній договір про створення спільного підприємства

2007 — Експорт автобусів в країни СНД та ближнього зарубіжжя вже становить 50 % від обсягів виробництва

2007 — Початок виробництва автобусів «Богдан» туристичного класу

2008 — Розпочато серійне виробництво сучасних низькопідлогових тролейбусів (м. Луцьк, Україна)

2008 — Відкриття найсучаснішого в Україні заводу з виробництва легкових авто потужністю 120—150 тисяч автомобілів на рік (м. Черкаси, Україна)

2008 — Закладено основи розвитку повномасштабного виробництва вантажівок. Відкрито новий завод з виробництва вантажної та комерційної техніки (м. Черкаси, Україна)

2009 — Завершено капіталізацію ЛуАЗу. Усі виробничі активи увійшли до складу одного підприємства — ВАТ «ЛуАЗ»

2009 — Змінено назву Луцького автомобільного заводу. Відтепер виробничі потужності корпорації мають назву Публічне Акціонерне Товариство «Автомобільна Компанія „Богдан Моторс“»

2009 — Розпочато виробництво легкового комерційного автомобіля власної розробки Богдан 2310 на базі Лада 2110

2012 — Представлений перший український гібридний автобус Богдан А705.22

Сучасна діяльність[ред. | ред. код]

Квітень 2018 — Презентація нового багатоцільового позашляховика Богдан-2351.[1]

Квітень 2018 — Підписання угоди із Київським політехнічним інститутом ім. Ігоря Сікорського та Науковим парком «Київська політехніка». Спеціалісти «Богдана» та представники навчального закладу спільно розвиватимуть нові технології та розроблятимуть новий транспорт.[2]

Травень 2018 — «Богдан» святкував 20-річний ювілей. З нагоди свята компанія організувала масштабну всеукраїнську акцію. Мешканці 9 найбільших міст України — Києва, Вінниці, Хмельницького, Сум, Одеси, Кременчука, Полтави, Херсона, Івано-Франківська — могли цілий день безкоштовно їздити у нових великих автобусах і тролейбусах «Богдан»[3]. Акція охопила ті міста, які почали оновлення муніципальних автопарків і перехід з автобусів малого класу на сучасні моделі транспорту великого і надвеликого класу. Загалом за 20 років «Богдан» виготовив понад 368 тис. транспортних засобів. Із них 18 781 — це автобуси і тролейбуси.[4]

Червень 2018 — Корпорація «Богдан» передала французькому виробнику екологічного транспорту Bluebus п'ять 12-метрових кузовів для електробусів за укладеним контрактом. «Богдан» відвантажив кузови у зазначений контрактом термін. Французький замовник високо оцінив якість української продукції і висловив зацікавленість у продовженні співпраці.[5]

Липень 2018 — ТОВ «Богдан-Індустрія» — офіційний імпортер автомобілів GreatWall та HAVAL в Україні — відкрив перший в Україні офіційний автосалон HAVAL у Києві.[6]

Липень 2018 — Корпорація «Богдан» презентувала оновлену версію санітарного автомобіля Богдан-2251.[7] Нова партія автомобілів отримала більше десятка удосконалень.

Серпень 2018 — «Богдан» передав армії чергову партію вантажівок підвищеної прохідності «Богдан 6317»[8]. Цього року компанія планує передати понад 200 одиниць такої техніки.

Серпень 2018 — Військова техніка «Богдан» взяла участь у параді до Дня Незалежності України 24 серпня[9]. Зокрема, 7 командирських позашляховиків «Богдан 2351» і 4 санітарні автомобілі Богдан-2251. Техніка проїхала колоною Хрещатиком з нагоди 27 річниці Незалежності України. Крім того, на Софійській площі було представлено броньований багатофункціональний автомобіль підвищеної прохідності «Барс-8», оснащений 120-мм мобільним мінометним комплексом.

Вересень 2018 — «Богдан» відправив до Збройних сил України понад сто одиниць автомобільної техніки у рамках виконання державного оборонного замовлення. До цієї партії увійшли оновлені санітарні автомобілі Богдан-2251 та вантажівки «Богдан 6317». Модель Богдан-2251 доопрацювали у співпраці з військовими медиками на замовлення Міністерства оборони України[10].

Електромашина ERCV27

Жовтень 2018 — «Богдан» передав нові шкільні автобуси «Богдан А22412» для учнів Волинської області в рамках соціальної програми «Шкільний автобус». Транспорт відповідає екологічному стандарту Euro 5 та усім вимогам безпеки для перевезення учнів.[11]

В листопаді 2018 «Богдан» представив у стінах луцького ДП «Автоскладальний завод № 1» першу українську повністю електричну вантажівку, виготовлену для данської компанії Banke Electromotive. Електромашина ERCV27 призначена для механізованого завантаження твердих побутових відходів. Вона працюватиме у містах Європейського Союзу.[12] Того місяця «Богдан» достроково виконав контракт з Міноборони[13] на виготовлення і постачання санітарних автомобілів «Богдан 2251» до ЗСУ.

Грудень 2018 року: Президент Петро Порошенко передав до ЗСУ 20 нових автомобілів Богдан 6317[14], виготовлених на Черкаському заводі компанії «Богдан Моторс» у рамках виконання державного оборонного замовлення від Міноборони.

У січні 2019 року «Богдан Моторс» переміг в аукціоні[15] на поставку Києву 55 низькопідлогових надвеликих тролейбусів «Богдан Т90117». Також цього місяця компанія підписала нові контракти із Міністерством оборони на постачання оновлених санітарних машин «Богдан 2251»[16] та вантажівок «Богдан 6317»[17] до Збройних сил України. Крім того, було укладено нову угоду із французькою компанією Bluebus[18] щодо виробництва кузовів для електричних автобусів.

У лютому 2019 року «Богдан Моторс» переміг у тендері[19] на постачання Харкову 57-ми 12-метрових тролейбусів Т70117, пасажиромісткість яких становить 105 осіб.

У березні 2019 року «Богдан Моторс» виграв тендер на постачання 12-метрових тролейбусів до міста Суми[20]. Також цього місяця компанія виготовила перший 18-метровий кузов[21] для електробусів французької компанії Bluebus в рамках контракту.

У лютому 2020 року корпорація «Богдан Моторс» оголосила про скорочення працівників з приводу тиску слідчих органів на підприємство[22].

Наприкінці грудня 2020 року стало відомо, що автомобільна компанія «Богдан Моторс» цього року фактично закрила завод у Черкасах, який виготовляв автомобільну техніку для Міноборони, у цехах порожньо — працівників скорочено, вирішується питання про початок процедури банкрутства[23].

28 квітня 2021 року Державне бюро розслідувань провело обшуки на підприємствах ПрАТ «Завод „Кузня на Рибальському“» та підрозділах ПАТ «АК „Богдан Моторс“»[24].

Структура[ред. | ред. код]

У її склад входять близько 20 компаній, серед яких:

З виробництва транспортних засобів[ред. | ред. код]

ПАТ "Автомобільна компанія «Богдан Моторс». ДП№ 1 — виробництво автобусів та тролейбусів, ДП№ 2 — виробництво легкових авто

З реалізації та сервісного обслуговування транспортних засобів[ред. | ред. код]

 • ТОВ «Богдан Авто Холдинг» — продаж та сервісне обслуговування автомобілів. Автомобілі холдингу реалізуються на території України через філії та розвинуту дилерську мережу
 • ТОВ «Торговельно-сервісний дім „Богдан“» — продаж та сервісне обслуговування автобусів «Богдан»

З надання автосервісних послуг, гарантійного та післягарантійного обслуговування[ред. | ред. код]

ТОВ «Богдан Авто Холдинг»

Інші підприємства[ред. | ред. код]

 • ДП «Транспортне підприємство „Богдан“» — транспортно-експедиційні послуги.
 • ТОВ «Автомобільна Група „Богдан“» — надання консультаційних та інформаційних послуг.
 • ТОВ «Інженерно-будівельна компанія ПБС» — проєктні та проєктно-вишукувальні роботи.

Виробництво[ред. | ред. код]

Легкові автомобілі[ред. | ред. код]

Корпорація «Богдан» має найсучасніше в Україні підприємство з повномасштабного виробництва легкових автомобілів в місті Черкаси (ДП «Автоскладальний завод № 2» ПАТ "Автомобільна Компанія «Богдан Моторс»).

Історія[ред. | ред. код]

Історія виробництва легкових автомобілів Корпорацією «Богдан» розпочинається з 2000 року, коли з машинокомплектів Волзького автомобільного заводу (АвтоВАЗ, Росія) були виготовлені перші автомобілі. З того часу компанія інвестує значні кошти в розвиток, розширення та модернізацію виробництва. 20 червня 2008 року введено в експлуатацію перше за часи існування незалежної України національне автомобілебудівне підприємство. Обсяг інвестицій в цей проєкт склав більше 330 млн доларів.

Виробничі потужності[ред. | ред. код]

Потужність підприємства становить 120 000 — 150 000 легкових автомобілів на рік. Підприємство налічує 2 цехи складання автомобілів, 2 цехи зварювання, цехи доводки, тестування та логістики, а також унікальний комплекс лакофарбування кузовів та фарбування пластмас. Наявність процесу нанесення першого ґрунту (електроосадження) вигідно відрізняє його від подібних виробництв на пострадянському просторі.

Модельний ряд[ред. | ред. код]

За ліцензіями Корпорація на своїх потужностях виробляє автомобілі Богдан-2110 (Лада 2110), Богдан-2111 (Лада 2111), Hyundai Accent, Hyundai Elantra XD та Hyundai Tucson. Нещодавно Корпорація розпочала виробництво автомобіля Богдан 2310 — пікап, а також Богдан 2312 власної розробки на базі Лада 2110. Конструкція фургону розроблена з урахуванням можливості встановлення газобалонного обладнання. Наразі тривають тестування та сертифікація автомобіля і готується друга версія pick-up — бортова тентова модифікація із рамною конструкцією.

Вантажні, військові та спеціальні автомобілі[ред. | ред. код]

Черкаський автомобільний завод «Богдан» (вантажівки)

Виробництво вантажівок — один з перспективних напрямків діяльності корпорації «Богдан».

9 вересня 2008 року завершено будівництво автомобільного заводу з крупновузлового виробництва вантажних автомобілів в місті Черкаси (ДП «Автоскладальний завод № 3» ПАТ "Автомобільна Компанія «Богдан Моторс»).

Інвестиції склали майже 100 млн грн.

Виробничі потужності[ред. | ред. код]

Проєктна потужність заводу 15 000 автомобілів на рік. Підприємство має новітнє обладнання та цехи зі складання вантажівок, виробництва надбудов, зварювання, діагностичний та логістичний

Модельний ряд[ред. | ред. код]

На заводі виготовляють три моделі вантажівок: дві середньотонажні ISUZU NQR71P/R (ISUZU NPR75L-KL/LL) та ISUZU NMR85L, а також малотоннажна ISUZU NLR85AL.

В березні 2016 року прес-служба компанії повідомила про плани розпочати випуск деяких вантажних автомобілів Мінського автозаводу (МАЗ). Спочатку передбачалось великовузлове збирання: збірка шасі, зварювання, фарбування і установка вантажної платформи. «Надалі український автовиробник має намір локалізувати виробництво, залучаючи вітчизняних виробників комплектуючих». Перш за все, йдеться про дві повнопривідні моделі: МАЗ-5316 і МАЗ-6317[25].

Надалі «Богдан» планує організувати виробництво ще однієї моделі — сідельного тягача МАЗ-6425. Такі машини вже перебувають на озброєнні української армії. Зокрема вони були помічені за перевезенням нових вітчизняних бронетранспортерів БТР-4Е1[25].

В квітні 2017 року Черкаський завод «Богдан» передав до збройних сил України першу партію з 10 санітарних машин Богдан-2251.[26] До кінця 2017 року планується закупівля ще 130 таких машин в рамках ДОЗ.[27]

В грудні 2017 року вантажний автомобіль Богдан-6317 з двигуном WeichalPower допущений до експлуатації у ЗС України.[28]

У квітні 2018 року «Богдан» презентував новий багатоцільовий позашляховик Богдан-2351. Він має замінити застарілий УАЗ. Нова машина має двигун потужністю 143 к/с, вищу максимальну швидкість та вантажопідйомність 1000 кг.[29]

Автобуси і тролейбуси[ред. | ред. код]

Автоскладальний завод № 1 «Богдан Моторс» (колишній ЛуАЗ) в Луцьку

Виробництво автобусів «Богдан» почалося в 1999 році. Особливість конструкції автобусів «Богдан» полягає у використанні єдиної агрегатної бази Isuzu (Японія). Саме з початком виробництва автобусів Корпорація «Богдан» заявила про себе як про національного автовиробника.

Поряд з розвитком виробництва автобусів і тролейбусів в Україні, корпорація веде активну роботу з організації виробництва за межами країни. 2011 року ВАТ «Черкаський автобус», який займався випуском автобусів вийшов зі складу корпорації і почав збір оновлених автобусів вже під новою маркою «Ataman» (крім того ще випускаються старомодельні автобуси марки «Богдан»).

ДП «Автоскладальний завод № 1» ПАТ "Автомобільна Компанія «Богдан Моторс» (в минулому ВАТ «Луцький автомобільний завод») створене на базі Луцького виробничого майданчику корпорації «Богдан».

Основним завданням підприємства є виробництво автобусів малого, середнього, великого та надвеликого класу та тролейбусів різних модифікацій.

Виробничі потужності[ред. | ред. код]

ДП «АСЗ № 1» АТ «АК „Богдан Моторс“» може виготовляти до 8000 автобусів та тролейбусів на рік. Підприємство має пресово-заготівельне, кузовне, фарбувальне, складальне виробництво, комплекс діагностики, доводки та здачі.

Модельний ряд[ред. | ред. код]

Завод випускає малі, середні, великі, надвеликі автобуси та тролейбуси різних модифікацій; зокрема, туристичні, міжміські, приміські, міські, спеціалізовані та шкільні.

Об'єми випуску[ред. | ред. код]

Роки випуску 2007[30] 2008[31] 2009[32] 2010[33] 2011[34] 2012[35] 2013[36] 2014[37] 2015 [38] 2016 [39] 2017[40] 2018[41]
Легковики 54 215 87 328 14 386 19 190 20 240 12 034 5 958 1 999 0 0 0 0
Автобуси 3 422 3 744 605 867 144 455 496 64 54 78 110 50
Вантажівки 835 2000 7 1035 650 876 284 122 6 0 0 0
Загалом 58 472 93 072 14 998 21 092 21 034 13 365 6 738 2 185 60 78 110 50

Окрім показників наведених у таблиці вище, також слід враховувати те, що корпорація "Богдан" виготовляє тройлебуси та виконує військові замовлення(на вантажівки, позашляховики та бронеавтомобілі).

Проблеми з якістю[ред. | ред. код]

Наприкінці 2017 року в Україні виник скандал через непридатність медичного обладнання та самого автомобіля для використання в зоні ведення бойових дій внаслідок його низьких характеристик, поганої якості виготовлення і збірки. Виробництво і закупівлю санітарних автомобілів Богдан-2251 зупинено[42].

28 січня 2018 року в прямому ефірі громадського радіо член Ради волонтерів при Міністерстві оборони України Валентина Варава зазначила, що з 100 санітарних автомобілів Богдан-2251 на фронт передали 50 автомобілів, причому 25 з них зламались не проїхавши і 10 000 кілометрів.[43]

Банкрутство[ред. | ред. код]

6 липня 2021 року господарський суд Дніпропетровської області визнав банкрутом корпорацію «Богдан Моторс». Суд відкрив ліквідаційну процедуру. Борги компанії перед кредиторами склали 6,7 млрд грн[44].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Пройшла презентація нового позашляховика Богдан-2351 (Відео). MMR — Motor Media Review (uk). Процитовано 2018-04-26. 
 2. Корпорация «Богдан» и КПИ будут совместно разрабатывать новый электротранспорт: Авто новости от AUTO-Consulting - Богдан. www.autoconsulting.com.ua. Процитовано 2018-04-26. 
 3. Пассажиров автобусов и троллейбусов «Богдан» ожидает сюрприз - Автоцентр.ua. Автоцентр.ua (uk-UA). 2018-05-21. Процитовано 2018-05-30. 
 4. За 20 лет «Богдан» выпустил 18 781 автобусов и троллейбусов: Авто новости от AUTO-Consulting - Богдан. www.autoconsulting.com.ua. Процитовано 2018-05-30. 
 5. Корпорация "Богдан" завершила контракт на поставку кузовов для электробусов во Францию. Интерфакс-Украина (ru). Процитовано 2018-06-26. 
 6. Официальный Haval уже в Киеве | MotorGlobe. Motor Globe (ru-RU). 2018-07-12. Процитовано 2018-07-30. 
 7. На заводе "Богдан" показали улучшенную версию санитарного автомобиля (Видео) | FaceNews.ua: новости Украины. www.facenews.ua. Процитовано 2018-07-30. 
 8. ЗСУ отримали чергову партію військових вантажівок «Богдан 6317» | Republic.com.ua. republic.com.ua (ru-RU). Процитовано 2018-09-03. 
 9. Яка техніка була присутньою на параді до Дня Незалежності-2018 - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 2018-09-03. 
 10. AUTOBLOG.UA. «Богдан» передал военным более 100 автомобилей — новости на сайте AvtoBlog.ua. avtoblog.ua (ru-ru). Процитовано 2018-09-28. 
 11. "Богдан" передав Волинській області шкільні автобуси за 16,6 млн гривень. ukranews_com (ua). Процитовано 2018-10-31. 
 12. Богдан представив першу електровантажівку виготовлену для Євросоюзу. http://uprom.info/. Національний промисловий портал. 2018-11-22. Процитовано 22 листопада 2018. 
 13. Корпорация "Богдан" досрочно выполнила ГОЗ на 2018г на поставку ВСУ санитарных "Богдан 2251". Интерфакс-Украина (ru). Процитовано 2018-11-29. 
 14. ДО ЗБРОЙНИХ СИЛ УРОЧИСТО ПЕРЕДАНО АВТОМОБІЛІ БОГДАН 6317 | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-01-09. Процитовано 2019-01-09. 
 15. “БОГДАН МОТОРС” ВИЗНАНО ПЕРЕМОЖЦЕМ ТЕНДЕРУ НА ПОСТАЧАННЯ 55 ТРОЛЕЙБУСІВ ДЛЯ КП “КИЇВПАСТРАНС” | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-01-29. Процитовано 2019-01-29. 
 16. «БОГДАН МОТОРС» УКЛАВ НОВИЙ МАСШТАБНИЙ КОНТРАКТ ІЗ МІНОБОРОНИ НА ПОСТАЧАННЯ САНІТАРНИХ МАШИН | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-01-29. Процитовано 2019-01-29. 
 17. «БОГДАН МОТОРС» ЗНАЧНО ЗБІЛЬШИТЬ ВИРОБНИЦТВО БАГАТОЦІЛЬОВИХ ВАНТАЖІВОК ДЛЯ ЗСУ В 2019 РОЦІ | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-01-29. Процитовано 2019-01-29. 
 18. «БОГДАН» ВІДКРИВ 2019 РІК НОВИМ МІЖНАРОДНИМ КОНТРАКТОМ ІЗ ФРАНЦУЗЬКОЮ КОМПАНІЄЮ | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-01-29. Процитовано 2019-01-29. 
 19. «БОГДАН МОТОРС» ВИГРАВ ТЕНДЕР НА ПОСТАЧАННЯ ХАРКОВУ 57 СУЧАСНИХ ТРОЛЕЙБУСІВ | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-02-28. Процитовано 2019-02-27. 
 20. «БОГДАН» ВИГРАВ ТЕНДЕР НА ВИРОБНИЦТВО СУЧАСНИХ НИЗЬКОПІДЛОГОВИХ ТРОЛЕЙБУСІВ ДЛЯ СУМ | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-03-26. Процитовано 2019-03-26. 
 21. «БОГДАН» ВИГОТОВИВ ПЕРШИЙ КУЗОВ ДЛЯ ФРАНЦУЗЬКОЇ КОМПАНІЇ BLUEBUS У РАМКАХ ВИКОНАННЯ НОВОГО КОНТРАКТУ | Корпорація Богдан. bogdan.ua (uk). Архів оригіналу за 2019-03-26. Процитовано 2019-03-26. 
 22. ЧЕРЕЗ ДІЇ САП ТА НАБУ «БОГДАН МОТОРС» ОГОЛОСИЛА ПРО СКОРОЧЕННЯ ПРАЦІВНИКІВ ТА НАПОЛЯГАЄ НА ПРИПИНЕННІ ПОЛІТИЧНО МОТИВОВАНОГО ПОСТІЙНОГО ТИСКУ НА ПІДПРИЄМСТВО. Корпорація «Богдан» (uk). 2020-02-03. Процитовано 2020-02-04. 
 23. Черкаський завод «Богдан Моторс» який працював на Міноборони закрито – вирішується питання по банкрутству. Ukrainian Military Pages. 2020-12-28. 
 24. ДБР обшукало «Кузню на Рибальському» і «Богдан Моторс». Ukrainian Military Pages. 2021-04-29. 
 25. а б «Богдан» збиратиме білоруські МАЗи. Військова панорама. 09 Mar 2016. Архів оригіналу за 10 березень 2016. Процитовано 9 березень 2016. 
 26. Черкаський автозавод «Богдан» передав Збройним Силам перші десять санітарних машин Богдан 2251. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-04-11. Процитовано 14 серпня 2017. 
 27. Цього року закуплять 130 санітарних Богдан-2251 в рамках Державного оборонного замовлення. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-08-15. Процитовано 14 серпня 2017. 
 28. Автомобіль Богдан-6317 з двигуном WeichalPower допущений до експлуатації у ЗС України. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 2017-12-08. Процитовано 9 грудня 2017. 
 29. У Черкасах показали новий позашляховик для Збройних сил | Черкащани [LIVE]. Черкащани [LIVE] (uk). Архів оригіналу за 2018-04-27. Процитовано 2018-04-26. 
 30. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2007 рік Асоціація автовиробників України
 31. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2008 рік Асоціація автовиробників України
 32. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2009 рік Асоціація автовиробників України
 33. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2010 рік Асоціація автовиробників України
 34. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2011 рік Асоціація автовиробників України
 35. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2012 рік Асоціація автовиробників України
 36. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2013 рік Асоціація автовиробників України
 37. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2014 рік Асоціація автовиробників України
 38. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2015 рік Асоціація автовиробників України
 39. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2016 рік Асоціація автовиробників України
 40. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2017 рік Асоціація автовиробників України
 41. Обсяги та динаміка виробництва автотранспортних засобів в Україні (шт.) за 2018 рік Асоціація автовиробників України
 42. В УКРАЇНІ ПРИЗУПИНИЛИ ВИРОБНИЦТВО САНІТАРНИХ АВТОМОБІЛІВ «БОГДАН»
 43. Чому медики не хочуть використовувати автомобіль Богдан-2251 для евакуації поранених? Пояснює волонтерка 28.01.2018
 44. Корпорація «Богдан Моторс» – банкрут. Український мілітарний портал. 2021-07-07. 

Посилання[ред. | ред. код]