Василопіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Василопіта
Монетки для василопіти

Васило́піта (грец. Βασιλόπιτα — пиріг Святого Василя) — пиріг, який традиційно випікається греками 1 січня — День Святого Василя за візантійським календарем та за збігом у перший день нового року.

5 лютого 2010 року між 22 та 24 годиною за грецьким часом (збігається з Київським) відбулась вже 7 поспіль віртуальна церемонія розрізання василопіти на спеціальному сайті vasilopita.gr на знак єднання греків Греції із усіма філеллінами світу.[1] На участь у церемонії підписалось понад 4100 осіб. Розрізали василопіту заступник міністра закордонних справ Греції Спірос Кувеліс та президент Ради греків зарубіжжя Стефанос Тамвакіс[2].

Монетки для василопіти[ред. | ред. код]

Пиріг обов'язково запекається із монеткою. Той, хто отримає шматочок із монетою, буде щасливим увесь рік. Як тільки годинник проб'є дванадцять годин, гаситься світло і через хвилину знову запалюється, всі один одного вітають, кажучи Χρόνια πολλά!, що означає Довгих років, а за сучасною традицією також Ευτυχισμένο το νέο έτος — відповідно Щасливого Нового року.

Монетку зазвичай кладуть у гаманець, щоб гроші в ньому ніколи не закінчувалися. Відсутність когось із членів сім'ї при розрізанні василопіти не позбавляє його шансу на успіх. Його шматок заморожують і зберігають до зустрічі.

Складові[ред. | ред. код]

Основними інгредієнтами є борошно, яйця, цукор, але кожна господиня у Греції має свої секрети, які зазвичай не розкриваються. Дехто у василопіту додає навіть гіркі прянощі, апельсинову цедру.

Зверху василопіта посипається цукровою пудрою або покривається глазур'ю. Спільним є те, що при випічці в кожен пиріг обов'язково ховається монетка.

Примітки[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]