Гірос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піта гіро в Салоніках, площа Аристотеля
Гірос з овочами

Гірос (грец. γύρος), іноді Гіро — традиційна грецька м'ясна страва, приготована на вертикальному вертелі[1], подібна до турецької страви донер кебаб[2].

У Греції та на Кіпрі гірос готують зі свинини, курятини, рідше телятини. У сучасній грецькій кухні найчастіше подається як піта гіро — із томатами, цибулею, соусом дзадзикі, викладена на піті або загорнута у неї. Піту використовують у трьої варіаціях — звичайна, кіпріотську та арабську. Найпоширеніша звичайна піта, діаметром близько 20 см, висотою до 20 мм. Кіпріотська піта хрустка та має більший діаметр. Арабська піта також хрустка, більша за діаметром та пласкіша.

Вважається, що найбільші гіро можна скуштувати в Салоніках. До піти завжди додають томати, цибулю та смажену картоплю. Поряд із традиційним дзадзикі додають майонез, кетчуп чи гірчицю. Також популярні «російський салат» (суміш нарізаних кубиками солоних огірків та майонезу) або «угорський салат» (суміш майонезу і нарізаного кубиками смаженого бекону) як варіацій дзадзикі.

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Jack in the Box rolls Greek gyro in 600 units», Nation's Restaurant News, December 21, 1992. article
  2. Aglaia Kremezi and Anissa Helou, «What's in a Dish's Name», «Food and Language», Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery, 2009, ISBN 190301879X