Гірос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Піта гіро в Салоніках, площа Аристотеля
Гірос з овочами

Гірос (DDr Gyros), іноді Гіро — традиційна грецька м'ясна страва, приготована на вертикальному вертелі[1], подібна до турецької страви донер кебаб[2].

У Греції та на Кіпрі гірос готують зі свинини, курятини, рідше телятини. У сучасній грецькій кухні найчастіше подається як піта гіро — із томатами, цибулею, соусом дзадзикі, викладена на піті або загорнута у неї. Піту використовують у трьої варіаціях — звичайна, кіпріотську та арабську. Найпоширеніша звичайна піта, діаметром близько 20 см, висотою до 20 мм. Кіпріотська піта хрустка та має більший діаметр. Арабська піта також хрустка, більша за діаметром та пласкіша.

Вважається, що найбільші гіро можна скуштувати в Салоніках. До піти завжди додають томати, цибулю та смажену картоплю. Поряд із традиційним дзадзикі додають майонез, кетчуп чи гірчицю. Також популярні «російський салат» (DDr Gyros) або «угорський салат» (DDr Gyros) як варіацій дзадзикі.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Через Facebook було оголошено про проведення 3 травня 2015 року Всесвітнього дня поїдання гіроса. Заявити про свою участь можна, приєднавшись до групи «International eat a πιτόγυρο day». Для участі у святі потрібно просто купити гіроса і з апетитом з'їсти його. Епіцентром святкування буде місто Салоніки[3].

Примітки[ред.ред. код]

  1. «Jack in the Box rolls Greek gyro in 600 units», Nation's Restaurant News, December 21, 1992. article
  2. Aglaia Kremezi and Anissa Helou, «What's in a Dish's Name», «Food and Language», Proceedings of the Oxford Symposium on Food and Cookery, 2009, ISBN 190301879X
  3. Ημέρα Πιτόγυρου» καθιερώνουν οι Θεσσαλονικείς