Вурда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вурда.

Ву́рда (мак. урда, болг. урда, извара, серб. вурда, угор. orda, zsendice) — варений сир, який виготовляють на Гуцульщині (Закарпатській та Івано-Франківській областях) та Балканах із сироватки та овечого молока. Після приготування сичужного сиру, отриману сироватку ставлять в каструлі на вогонь, додають свіже овече молоко (1 - 2 л на 10 л сироватки). Коли на поверхні почне утворюватися біла піна, потрібно очистити дно каструлі від утвореного згустку, щоб уникнути пригорання, за допомогою дерев'яної лопатки.

При подальшому нагріванні на поверхні утворюється "шапка" сиру. Краще трохи не доводити до кипіння — при цьому сироватка виходить зовсім прозорою і вихід сиру може бути трохи більшим, але цілком можна і допускати кипіння. Отриманий сир відкидають на полотно.

Вурду можна вживати як звичайний сир, для цього сироватку краще віджимати не повністю, щоб сир був ніжнішим і смачнішим. При цьому його можна злегка посолити. Такий сир також може зберігатися в морозильній камері невизначено довгий час.

Схожий сир відомий не тільки в Карпатах. Він також дуже популярний в Італії та в інших країнах Середземномор'я, де його називають рікотта, або брюель. Проте ці сири готуються з коров'ячого молока за такою ж технологією. В Сербії сир також називаться вурда, виробляється як з козячого, так і з коров'ячого молока. Популярними є фестивалі вурди — "Вурдіяди". Сербська вурда зазвичай виготовляється в домашніх умовах в сільських регіонах Сербії.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]