Тільзитер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тільзитер
нім. Tilsiter
Tilsiter.jpg
Країна походження Німеччина;
Швейцарія
Регіон Східна Пруссія;
кантон Тургау, Швейцарія
Місто Тільзит
Відомий з середина 19 ст.
Основа коров'яче молоко
Пастеризованість в залежності від виду
Структура напівтвердий
Жирність 45-60%
Вага 4-4,5 кг
Витримка близько 6 місяців
Виробництво Тільзитера
Навантажування сиру
Приготування сиру Тільзитер в місті Тільзит, Східна Пруссія, фото 1930-х років

Тільзи́тер — світло-жовтий напівтвердий сир. Має помірно тверду текстуру з нерівними дірочками і тріщинами. Тільзитер промислового виробництва виготовлений з пастеризованого коров'ячого молока, має жирність від 30 до 60% і темно-коричневу скоринку. Часто має у складі кмин і чорний перець; є прекрасним доповненням до житнього хліба і темних сортів пива. Тільзитер — звичайний столовий сир, хоча і має безліч сортів. Його їдять у салатах, розплавленим в соусах, з картоплею, в пирогах і бутербродах.

Історія[ред. | ред. код]

Виробництво Тільзитера було розпочато в середині XIX століття в місті Тільзит в Східній Пруссії (зараз — місто Совєтськ Калінінградської області) пруссько-швейцарськими поселенцями з долини Емменталь ( кантон Берн). Перші будівлі сирного заводу все ще існують в Совєтську.

Починаючи з 1893 року Тільзитер стали виробляти також і в Швейцарії, в кантоні Тургау на північному сході країни, використовуючи вивезені з Тільзита рецепти.

З 1993 виробництво сиру йде під захищеним торговим знаком «Tilsiter Швейцарія». Виготовлення сиру переважно відбувається в кантонах Тургау, Санкт-Галлен і в Цюріхському нагір'ї. Плавлений сир Тільзітер, в упаковці-тюбику, був дуже популярний і був таким же невід'ємним компонентом раціону солдата вермахту, як консервований хліб, рибні консерви або шнапс.

Особливості сиру, різновиди[ред. | ред. код]

Плоскі круглі буханці сиру мають висоту приблизно 8 см, діаметр 25-30 см і вагу 4,0-4,5 кг. Швейцарський Тільзітер не має загальноприйнятої у Німеччині або Данії форми з великою кількістю очок, при порівнянні смакових якостей виявляється не таким гірким. «Організація сортів (SO) Tilsiter Switzerland GmbH», яка належить молочним виробникам, фабрикантам Tilsiter і торговцям, управляє торговим знаком і відповідає за якість і маркетинг Tilsiters. Вона визначила такі різновиди:

  • Tilsiter швейцарський Середньої готовності \ червоно-білий ярлик \-зі свіжого сирого молока з часом дозрівання 70-110 днів,
  • Tilsiter швейцарський Surchoix (червоно-чорно-золотий ярлик)) зі свіжого сирого молока з часом дозрівання 120—180 днів,
  • Bio-Tilsiter швейцарський (червоно-білий ярлик з зеленим знаком Біо) зі свіжого біомолока з часом дозрівання 70-110 днів (середня готовність) або 120—180 днів (rezent),
  • Past-Tilsiter швейцарський (зелено-біла етикетка) з пастеризованого свіжого молока з часом дозрівання 30-60 днів (м'який),
  • Rahm-Tilsiter швейцарський вершковий (біло-жовта етикетка) з пастеризованого свіжого молока з доповненням вершків, з часом дозрівання 30-75 днів,
  • Bio-Rahm-Tilsiter швейцарський (біло-жовта етикетка із зеленим знаком Біо) з пастеризованого свіжого біомолока з додаванням біовершків, з часом дозрівання 30-75 днів,
  • Під торговим знаком AlpenTilsiter з Швейцарії експортується сир (червоно-золотий ярлик з альпійською панорамою) зі свіжого сирого молока з часом дозрівання 120—180 днів, кожен його буханець витирається під час дозрівання сумішшю з трав і білого вина Тургау Мюллера, цей сорт виробляється з 2003.

У різних сортів жирність мінімум 45% жиру в сухому стані, за винятком Rahm-Tilsiter і Bio-Rahm-Tilsiter (мінімум 55% жиру в сухому стані).

У 2007 було вироблено 3787 т швейцарського тільзитера, з них 53% сортів середньої готовності, Surchoix, Bio-Tilsiter і Alpen-Tilsiter, 40% сорту Past-Tilsiter і 7% сортів Rahm-Tilsiter і Bio-Rahm-Tilsiter.

Оскільки ім'я сиру не захищене, він вільно виробляється сьогодні як в східній Швейцарії, так і в Німеччині, і пропонується під ім'ям Тільзитер, а в східних федеральних землях Німеччини виходить переважно під ім'ям Tollenser. За смаковими якостями данський сир «Havarti» має найбільш схожий з сиром Тільзитер смак.

Посилання[ред. | ред. код]