Центральні держави

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Центральні держави
Дата створення / заснування 1914
Зображення
Участь у Перша світова війна
Участь у військовому конфлікті Перша світова війна
Час/дата припинення існування 1918
Мапа розташування
Протилежне союзники в Першій світовій війні
CMNS: Центральні держави у Вікісховищі
Розклад сил у Першій світовій війні. Центральні держави позначені червоним кольором.
Європа у 1914 р. Центральні держави позначені ліловим кольором.

Центра́льні держа́ви (нім. Mittelmächte, угор. Központi hatalmak, тур. İttifak Devletleri, болг. Централни сили) — військово-політичний блок в Європі під час Першої світової війни:

Ці держави боролися проти держав Антанти (Франції, Росії, Великої Британії, Італії та Сполучених Штатів). Ці держави називають центральними, тому що вони всі були розміщені між Росією на сході та Францією і Великою Британією на заході.

Виникнення блоку[ред. | ред. код]

Докладніше: Троїстий союз

Німеччина і Австро-Угорщина стали союзниками 7 жовтня 1879 р., згодом (20 травня 1882 р.) приєдналась Італія, яка намагалася обмежити альянс захисними цілями (Троїстий союз). На початку війни, Італія відмовилася приєднатися до союзу на тій підставі, що Австрія, а не Сербія оголосили війну, отже війна на думку уряду Італії не була захисною. Пізніше Італія вступила до Першої Світової Війни 23 травня 1915, на стороні Антанти.

Після спалаху Європейської війни в серпні 1914 р. Османська Імперія приєдналася до союзу почавши в кінці жовтня військові дії проти Росії. Це спровокувало проголошення війни Антантою — Росією, Францією і Великою Британією. Болгарія, намагаючись змінити ситуацію після поразки в липні 1913 в війні проти Сербії, Греції, Румунії та Османської Імперії була останньою країною, що вступила в війну проти Антанти, окупуючи Сербію разом із Німеччиною і Австро-Угорщиною в жовтні 1915 року.

Розділені поміж різними військовими блоками, українці брали участь в цій війні, часто воюючи один проти одного. В складі Центральних держав (зокрема, Австро-Угорщини) було декілька українських загонів (див. УСС), які воювали на східному фронті проти Росії.

Союзники блоку[ред. | ред. код]

Нові союзники Центральних держав на карті розпаду Російської імперії

Союзниками Центральних держав був рух за незалежність Ірландії, котрий підняв повстання проти британського панування в 1916 році («Великоднє повстання»), а також держави, які виникли на теренах колишньої Російської імперії:

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]