Гамбургська культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Палеоліт

до Гомініни (Пліоцен)

Мезоліт
Кам'яна доба

Гамбурзька культура - культура кінця палеоліту і раннього мезоліту (13000-9850 р. до РХ).

Територія[ред.ред. код]

Нідерланди і північна Німеччина; з північної Франції, до південної Скандинавії на півночі, і до Польщі на сході. Люди культури влітку подорожували далі на північ уздовж Норвезького узбережжя, що було на 50 м нижче сьогоднішнього рівня моря. Землі були переважно тундрою; Балтійське море було льодовим озером; середня Швеція і Норвегія були вкриті льодовиком.

Пам'ятки культури[ред.ред. код]

Відкриття культури є результатом багаторічних систематичних розкопок торфяних поселень Шлезвіг-Гольштейна. Припускають, що ці поселення були літніми стоянками, а зимові житла мисливців на оленів знаходилися у північній околиці Гарца і Рудних гір. Поселення Мейєндорф (за 20 км від сучасного Гамбурга) датується часом 13 тис. років до РХ.

Господарство культури[ред.ред. код]

Для гамбурзької культури характерні крем'яні знаряддя, що нагадують верхнепалеолітічні: кременеві наконечники стріл з виїмкою і своєрідні проколи. Поширені були знаряддя з оленячого рогу з кременевими вкладишами. Рибу і птаха вбивали одною стороною зазубренними гарпунами з рогу північного оленя, вирізаними за допомогою кремінних різців.

Житлами служили округлі і овальні намети, вкриті шкурами оленя.

Зв'язок з іншими культурами і етнічна належність[ред.ред. код]

На південному-заходу межувала з Мадленською культурою. Змінилася Федермесер культурою і Аренсбурзькою культурою.

По антропологічним дослідженням тип "гамбургців" належав до сучасної північної (нордична) раси.