Гетьманський національний природний парк
50°24′05″ пн. ш. 35°01′03″ сх. д. / 50.4013° пн. ш. 35.0175° сх. д. | |
Країна | Україна |
---|---|
Розташування | на межі Тростянецького, Охтирського і Великописарівського районів Сумської області |
Найближче місто | Охтирка, Тростянець |
Водні об'єкти | Ворскла |
Площа | 23360,1 га |
Засновано | 27 квітня 2009 р. |
Вебсторінка | getmanski.info/index.php/ukr/ |
Гетьманський національний природний парк у Вікісховищі |
Гетьма́нський націона́льний приро́дний парк — національний природний парк в Україні, на території Великописарівського, Охтирського та Тростянецького районів Сумської області[1]. Парк створений у долині річки Ворскла. Починається він на кордоні з Російською Федерацією і за течією Ворскли простягається до межі з Полтавською областю, закінчується нижче села Куземин. До парку віднесені ділянки заплави, сама річка, місцями надзаплавні тераси та правий корінний берег ріки. Загальна протяжність Ворскли в межах Сумської області 122 км[2].
Парк створено з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, зокрема заплави річки Ворскли, що мають важливе природоохоронне, наукове, історико-культурне, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення.
Основою парку стали урочище «Литовський Бір» та Бакирівський гідрологічний заказник.
Парк підпорядкований Міністерству охорони навколишнього природного середовища України.
Площа парку становить 23360,1 га, в тому числі 11673,2 га земель, що надаються парку у постійне користування, та 11686,9 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів.
Збереження цінних природних, ландшафтних та історико-культурних комплексів і об'єктів; створення та розширення мережі оздоровчих і туристичних закладів і створення умов для організованого туризму, відпочинку та інших видів рекреаційної діяльності в природних умовах з додержанням режиму охорони заповідних природних комплексів та об'єктів;
проведення наукових досліджень природних комплексів та їхніх змін в умовах рекреаційного використання, розробка наукових рекомендацій з питань охорони навколишнього природного середовища та ефективного використання природних ресурсів; проведення екологічної освітньо-виховної роботи тощо; створення та розширення існуючої мережі рекреаційних закладів.
Парк створений 27 квітня 2009[3] року з метою збереження, відтворення і раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Лівобережного лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, рекреаційне та оздоровче значення, відповідно до статті 53 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»[4].
Президент України Віктор Ющенко доручив[3] Кабінетові Міністрів України:
- забезпечити затвердження у двомісячний строк положення про парк;
- забезпечити підготовку у шестимісячний строк матеріалів та вирішення відповідно до законодавства питання щодо вилучення 11673,2 гектара земель і надання їх у постійне користування парку;
- забезпечити розроблення у 2009–2011 роках та затвердження проєкту організації території парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів і об'єктів;
- забезпечити розв'язання питання щодо утворення адміністрації парку та забезпечення її функціонування;
- передбачати в Державному бюджеті України кошти, необхідні для функціонування парку.
Нерідко, оголошенню національного парку або заповідника передує створення одного або кількох об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення. В результаті, великий НПП фактично поглинає раніше створені ПЗФ. Проте їхній статус зазвичай зберігають.
До складу території національного природного парку «Гетьманський» входять такі об'єкти ПЗФ України:
- Заказник загальнодержавного значення «Хухрянський», гідрологічний
- Заказник загальнодержавного значення «Климентівський», гідрологічний
- Заказник загальнодержавного значення «Бакирівський», гідрологічний
- Заказник місцевого значення «Ямний», гідрологічний
- Заповідне урочище «Литовський Бір»
- Заповідне урочище «Нескучанська Дача»
- Заповідне урочище «Залугове»
- Заповідне урочище «Красне»
- Заповідне урочище «Сумська діброва»
- Заповідне урочище «Веселе»
- Пам'ятка природи місцевого значення «Джерело Кремньове», гідрологічна
- Пам'ятка природи місцевого значення «Криничка», гідрологічна
- Рослинний і тваринний світ Гетьманського НПП різноманітний: понад тисяча видів рослин та дві з половиною тисячі видів тварин. Багато з них занесені до Червоної книги України. Це такі види: журавель сірий (він і є символом парку), видра річкова, горностай, мінога українська, джміль моховий, жук-олень, метелик махаон, косарики тонкі, орхідеї любка дволиста та пальчатокорінник травневий.
Рослинність парку представлена п'ятьма типами: лісова, чагарникова, лучна, болотна та водна. Для фауни характерне панування лісостепових видів.
- У лісах водяться лось, свиня дика, сарна, борсук, вовк, лисиця, куниця лісова, єнот уссурійський, норка американська та інші. Лисиця, сарна та дикий кабан досить численні, натомість вовки є дуже рідкісними.
- Птахи представлені такими видами як солов'ї, зорянки, дятли, зозулі, сови, іволги, яструби та багато інших пернатих.
- У парку є рідкісні денні метелики — мнемозина і поліксена. Мномозина водиться на узліссях старих листяних і мішаних дерев, її гусінь живиться листям рястів.
- Велике різноманіття царства грибів. На території парку відомо про зростання численних видів макроміцетів — грибів мікроскопічних розмірів. Деякі з них, такі як герицій коралоподібний та мутин собачий, занесені до Червоної книги України[5][2].
- ↑ Ахтырский Портал. Архів оригіналу за 17 жовтня 2013. Процитовано 10 липня 2011.
- ↑ а б Гетьманський національний природний парк http://www.getmanski.info/index.php/ukr/golovna-storinka/8-ukr/2-laskavo-prosimo-do-getmanskogo-parku [Архівовано 23 грудня 2021 у Wayback Machine.]
- ↑ а б Указ Президента України від 27 квітня 2009 року N 273/2009 «Про створення Гетьманського національного природного парку»
- ↑ Закон України «Про природно-заповідний фонд України». Архів оригіналу за 13 травня 2021. Процитовано 29 квітня 2009.
- ↑ Гетьманський парк на Ворсклою / Л. Ступчак // День. - 2021. - 17-18 грудня (№ 147-178). - С. 32.
- Природоохоронні території за алфавітом
- Природоохоронні об'єкти, засновані 2009
- Природоохоронні території загальнодержавного значення Сумської області
- Природно-заповідний фонд Великописарівського району
- Природно-заповідний фонд Охтирського району
- Природно-заповідний фонд Тростянецького району (Сумська область)
- Установи зі званням Національний в Україні
- Ворскла
- Національні парки України
- 2009 у Сумській області
- Території природно-заповідного фонду, що входять у Смарагдову мережу
- Природоохоронні території, що постраждали або були окуповані в ході російського вторгнення в Україну (2022)