Дунайський біосферний заповідник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дунайський біосферний заповідник
 
Супутниковий знімок території Дунайського біосферного заповідника

Супутниковий знімок території Дунайського біосферного заповідника
45°22′36″ пн. ш. 29°41′30″ сх. д. / 45.37667° пн. ш. 29.69167° сх. д. / 45.37667; 29.69167Координати: 45°22′36″ пн. ш. 29°41′30″ сх. д. / 45.37667° пн. ш. 29.69167° сх. д. / 45.37667; 29.69167
Розташування: Кілійський район Одеської області
Найближче місто: Вилкове
Площа: 50252,9 га
Заснований: 1998
Керівна
організація:
Національна академія наук України
Дунайський біосферний заповідник is located in Одеська область
Дунайський біосферний заповідник
Дунайський біосферний заповідник


CMNS: Дунайський біосферний заповідник на Вікісховищі

Дуна́йський біосфе́рний запові́дник — самостійна природоохоронна та науково-дослідна установа. Розташований на півдні України та на крайньому південному сході Одеської області, на території Кілійського району.

Загальні дані[ред.ред. код]

Адміністрація заповідника та головний офіс знаходяться в м. Вилкове.

Адміністративна структура та відомча приналежність: Заповідник має службу охорони природи, науковий та еколого-освітний підрозділи, господарчу частину. Заповідник підпорядкований Національній академії наук України.

Територія та історія створення[ред.ред. код]

Загальна площа дельти Дунаю становить близько 5640 км², в тому числі 1200 км² припадає на українську частину. Дунайський біосферний заповідник, площею 50252,9 га, займає її приморську зону.

Дунайський біосферний заповідник почав своє існування як філія Чорноморського заповідника в 1973 році.

В 1981 році на базі Дунайської філії Чорноморського заповідника було створено заповідник «Дунайські плавні».

Дунайський біосферний заповідник створений Указом Президента України в 1998 році на базі природного заповідника «Дунайські плавні». До передбачених відповідним законом зон біосферного заповідника ввійшли:

  • Вторинна (морська) дельта Кілійського рукава Дунаю (нижче м. Вилкове) — заповідна, буферна зони та зона антропогенних ландшафтів;
  • Жебріянська гряда — зона антропогенних ландшафтів;
  • Стенцівсько-Жебріянські плавні — зона регульованого заповідного режиму;
  • Русловий острів Єрмаков — буферна зона та зона антропогенних ландшафтів;
  • Територія прилеглого недіючого рибного господарства — зона антропогенних ландшафтів.

Рішенням ЮНЕСКО від 02.02.1999 Дунайський біосферний заповідник НАН України отримав міжнародний сертифікат біосферного резервату.[1]

Дунайський біосферний заповідник має перспективу розширення на всі найцінніші водно-болотні угіддя Українського Придунав'я (верхів'я лиману Сасик, озеро Кугурлуй тощо), що передбачене відповідною Програмою розвитку заповідної справи в Україні на 2001-15 роки. Для цього названі території зарезервовані спеціальним Наказом Президента України.

Зональний поділ заповідника

Клімат[ред.ред. код]

Клімат заповідника помірно континентальний з відносно короткою і теплою зимою та тривалим жарким літом. Зима найчастіше триває з середини грудня по першу декаду березня. Літо починається у першій декаді травня та триває до третьої декади вересня. Середньомісячна температура найспекотнішого місяця (липня) становить 23°С з абсолютним максимумом в 39°С. Середньомісячна температура січня коливається від −1°С до −5°С. Річна амплітуда середньодобових температур сягає 41,5°С, а абсолютна — 70°С. Тривалість сонячної радіації перевищує 2300 год./рік. Безморозний період триває до 200 діб, вегетаційний — до 235—245 днів.

Річна сума опадів коливається в діапазоні від 300 до 700 мм, і в середньому становить близько 400 мм. Випаровуваність звичайно в два рази перевищує кількість опадів і становить близько 800 мм/рік. Середньорічна температура води в дунайських руслах становить 12,7°С. Річкові води найбільш прогріті в липні-серпні, коли їх температура в середньому становить 24,1°С з максимумом в 27,6°С.

Рельєф, географія, гідрологія[ред.ред. код]

Типовий ландшафт заповідника, сформований очеретом та вербами

Рельєф заповідника рівнинний, поверхня майже горизонтальна з невеликим підвищенням в північній частині. Найбільш високими природними елементами території є піщані дюни Жебріянської гряди, приморські та прируслові гряди. За останні десятиріччя в результаті складування ґрунту від інтенсивних днопоглиблювальних робіт в північний частині дельти в районі порту Усть-Дунайськ виникли штучно підвищені рельєфні елементи.

В гідрологічному плані дунайська дельта має добре розвинену систему рукавів першого та другого порядків. При цьому міжруслові дельтові острови мають блюдцеподібну форму за рахунок підвищених прируслових (сформованих в результаті відкладів мулу в повеневий період на берегах водотоків) та приморських (виникли внаслідок хвильової активності моря із морського піску та твердого стоку річки) природних позитивних елементів дельтового рельєфу.

Гідрологічній режим заповідних територій майже повністю зумовлений гідрологією Дунаю. Протягом року річка приносить в гирлову область в середньому близько 203 км³ води. Значно більше половини цього об'єму припадає на Кілійський рукав, який живить заповідні угіддя. Рівень води в дельті значно змінюється по сезонам. Найбагатоводніші місяці — квітень, травень і, частково, червень. Найменший стік припадає на вересень — жовтень. Підвищення фонового рівню Чорного моря, яке спостерігається в останні десятиріччя, поширилося і на дельту Дунаю. Так, за період з 1963 по 1992 роки він біля міста Вилкове (18 км від моря) зріс на 17 см.

На рівень води в дельті Дунаю значно впливають згінно-нагінні вітрові явища. В виключних випадках під їх впливом вода в дельті може підніматись на метр і навіть більше. При цьому підсолена морська вода в придонному шарі нерідко досягає м. Вилкове.

Ґрунтотворні породи та ґрунти[ред.ред. код]

Первинна дельта Дунаю сформувалася в післяльодовиковий період із твердого стоку річки на місці Давньодунайського лиману. Вторинна (морська) дельта Кілійського рукава, що знаходиться нижче м. Вілкове, в геологічному плані досить молода. Її вік становить тільки близько 400 років. Створена вона на морських мілинах головним чином відкладами твердого стоку річки з домішками піску морського походження. Залишком давнього пасма морських дюн є сучасна піщана Жебріянська гряда.

Ґрунти дельти сформувалися на базі річкового алювію та морського піщаного субстрату в результаті дерново-лучного процесу в умовах сильного та тривалого зволоження. Для дельтових угідь найхарактерніші лучні, лучно-болотні, болотні ґрунти та солончаки. За механічним складом вони, переважно, важкосуглинисті та глинисті. На болотні ґрунти в дельті, природно, приходяться найбільші площі. Формуються вони практично на всіх занижених ділянках. Лучно-болотні ґрунти займають присхилові ділянки прируслових гряд і формуються в умовах тривалого затоплення. Значні площі в дельті займають новоутворені відклади приморських кіс і прибережних смуг островів. Вони звичайно є бідними на гумус та відзначаються невеликою вологоємністю. На алювіальних відкладах заплави Дунаю сформувалися дернові ґрунти різних типів. Засолені ґрунти представлені солончаками, в яких легкорозчинні солі розташовані на поверхні.

Характеристика природних комплексів[ред.ред. код]

Вторинна (морська) дельта Кілійського рукава[ред.ред. код]

Вторинна (морська) дельта Кілійського рукава Дунаю нижче м. Вилкове — найцінніша ділянка заповідника. Особливо велике природоохоронне значення має її передній край, де безперервно відбуваються інтенсивні процеси дельтоутворення. Серед усіх великих дельт середземноморського та чорноморського басейнів, вторинна дельта Кілійського рукава Дунаю найменше змінена людською діяльністю і природні процеси дельтоутворення виражені тут в максимальній мірі. Свідченням цих процесів є нові острови та коси, що постійно створюються у приморській зоні дельти.

В плані збереження біорізноманітності найбільше значення в цій ділянці заповідника має мозаїчна приморська смуга з прилеглими мілинами. Це найцінніші в природоохоронному плані угіддя усієї української частини дельти. Тут практично зосереджений основний як ресурсний, так і видовий потенціал заповідника. Своєрідними оазами біорізноманітності в дельті є розташовані вздовж водотоків прируслові заплавні ліси. Але майже суцільні очеретово-осокові зарості, якими представлені основні, віддалені від моря, площі дельтових островів в цьому плані значно бідніші.

Жебриянська гряда[ред.ред. код]

Водяний горіх — рідкісний вид, занесений до Червоної книги України

На фоні плавнів ця територія заповідника значно відрізняється в рельєфі і являє собою потужні відклади піску з прошарками пилуватого піску. Рельєф цієї ділянки сильно диференційований на слобозадерновані піщані кучугури з відносною висотою до 4-х метрів та міжгривневі зниження. На жаль, основна частина пасма вкрита штучними різновіковими насадженнями сосни кримської. Але й в цих умовах Жебріянське пасмо ще зберігає значний природоохоронний потенціал, в першу чергу за рахунок рідкісних псамофітних природних комплексів. Цьому в значній мірі допомагає диференційованність рельєфу і інших екологічних факторів та їхня динамічність. Певну природоохоронну, екологічну та наукову цінність також мають екосистеми та їх сукцесії підростаючого різновікового соснового лісу. Так, наприклад, тут формується досить цікавій для регіону лісовий орнітокомплекс.

Стенцівсько-Жебриянівські плавні[ред.ред. код]

Це досить цінний природний комплекс Дунайського біосферного заповідника. Попри те, що ця ділянка заплави повністю одамбована і її гідрологічний режим в значній мірі штучно регулюється, ще близько 10 років тому тут гніздилось до 50 % деяких фонових водоплавних та біляводних птахів всієї української частини дельти Дунаю. Проте зараз екосистема плавнів сильно деградована, головним чином за рахунок значного накопичення в ній живих та відмерлих решток очерету та, в меншій мірі, рогозу, які зайняли до 40 % об'єму води в угідді і стали причиною багатьох екологічних та економічних проблем. Ця територія потребує невідкладних заходів по її екологічному відновленню.

Острів Єрмаків[ред.ред. код]

Одамбування острова та невдало регульований гідрологічний режим зумовили помітне осушення та засолення значної частини цього угіддя. Це призвело до значних екологічних змін в його природних комплексах. Разом з тим, утворення на острові чималих ділянок з елементами степової рослинності зумовили появу тут досить рідкого на півдні України степового ентомокомплексу. Велике природоохоронне значення має острівний природний заплавний ліс, який ще в значній мірі зберігся в позадамбовому просторі. В зимовий період відкриті ділянки острова мають велике значення для зимівлі палеарктичних видів гусей, в першу чергу білолобого та червоноволої казарки.

Територія прилеглого недіючого рибного господарства[ред.ред. код]

Ця ділянка включена в заповідник з перспективою її екологічного відновлення. В теперішній час лише незначна її частка використовується в господарських цілях як сільськогосподарські угіддя. На основній площі спостерігаються вторинні сукцесії. Майбутнє цієї території залежить від багатьох факторів. З природоохоронної точки зору найдоцільнішим було б її відновлення як заплавних угідь.

Флора[ред.ред. код]

Флора Дунайського біосферного заповідника нараховує близько 950 видів судинних рослин, які належать до 371 роду та 97 родин. Серед них значно переважають трав'янисті види (96,7 %). Основне ядро видового складу рослин утворює літоральний флористичний комплекс. Найбільшим різноманіттям відрізняється флора Жебріянської піщаної гряди. Спектр провідних родин складають Айстрові, Злаки, Бобові, Осокові, Хрестоцвіті, Лободові, Гвоздичні, Губоцвітні, Гречкові, Зонтичні, Жовтецеві, Шорстколисті, на яких припадає більше половини всіх видів. Переважна більшість видів рослин заповідника належить до ентомофільної групи.

В екологічному аспекті у складі флори заповідника переважають мезофіти (23,3 %), ксеромезофити (21,0 %), мезоксерофіти (17,0 %) та гігрофіти (13,2 %). Вони складають рослинність трав'яних боліт та болотистих лук, які займають в заповіднику найбільші площі.

У складі флори заповідника налічується 65 ендемічних видів чорноморсько-каспійського ендемічного комплексу. Вони відносяться до 44 родів та 21 родини. 16 видів рослин занесені до Червоної книги України. В заповіднику знаходяться найбільші в Україні зарості водяного горіха плаваючого та меч-трави болотної.

Значним числом представлені адвентивні види — 13,3 %. Вони, головним чином, приурочені до меліорованих земель, а також в значній кількості трапляються на алювіальних ділянках приморських гряд.

Рослинність заповідника являє собою територіально цілісну, але генетично різнорідну сукупність різних її типів: болотної, водної, лучної, галофітної, лісової та псамофітної. Провідним фактором, який визначає територіальний розподіл та співвідношення угрупувань різних типів є гідрологічний режим та інтенсивність алювіального процесу.

Основним компонентом рослинного покриву біосферного заповідника є болотна рослинність, яка займає більше половини його території. Друге місце належить водній рослинності. Вона представлена невкоріненими вільноплаваючими, вкоріненими зануреними, вкоріненими з плаваючими листками та повітряноводними формами. Лучна рослинність займає рівнинні ділянки прируслових та заплавних гряд і представлена угрупуваннями болотистих, засолених, справжніх та остепнених лук. Значні площі займає псамофітна рослинність. Основні її масиви приурочені до піщаних арен Жебріянської гряди.

Лісова рослинність заповідника є характерним елементом плавнів дельти Дунаю, хоч і не займає в ній значних площ. В її складі переважають різні види верб. Серед них найзвичайніші верба біла та верба ламка. Чагарникова рослинність, як і лісова є також характерним елементом дельти. Вона поділяється на чагарникову заплавну та чагарникову приморську. Найхарактернішим видом чагарникової приморської рослинності є обліпиха крушиновидна. Її зарості в заповіднику найбільші серед природних в Україні. Солонцева та солончакова рослинність не є характерним елементом плавнів Дунаю і представлена досить незначними площами.

Для території заповідника на сьогодні відомо 39 видів грибів, які належать до 21 роду. Це далеко не повний їх список, тому, що детальні мікологічні обстеження даної території практично не проводились.

Фауна[ред.ред. код]

Білуга (Huso huso)

По кількості видів фауни дельта Дунаю є чи не найбагатшим місцем у сучасній Європі. Досить повно тваринний світ представлений і на території Дунайського біосферного заповідника.

Комахи[ред.ред. код]

Для заповідника відомо 1937 видів комах, серед яких 40 занесено до Європейського червоного списку та Червоної книги України. Причому, згідно з оцінками експертів, це лише менше половини всіх видів комах, що реально мешкають на його території. Загальна кількість останніх оцінюється в 5,5 тисяч. Цікаво, що серед виявлених для заповідної території видів комах 7 є новими для науки.

Риби[ред.ред. код]

Фауна риб заповідника нараховує 90 видів, які належать до 30 родин. При цьому в заповідних водах зустрічаються всі 7 видів риб із Європейського червоного списку. А серед 32 видів риб, занесених до Червоної книги України, тут мешкає 15. Серед них і білуга — найбільша серед риб, що мешкають в прісних водах. Особливу роль Дунай, в тому числі і заповідна акваторія, відіграють для збереження чорноморських стад прохідних осетрових риб. Серед всіх річок Чорноморського басейну тільки в Дунаї ще зберігся їх природний нерест. Промислові запаси основних видів річкових риб після широкомасштабного обвалування пойми в 1960-70-х роках, що призвело до втрати близько 30 тисяч га нерестилищ, значно скоротилися.

Земноводні та плазуни[ред.ред. код]

Фауна земноводних заповідника та найближчих прилеглих територій нараховує 11 видів та 11 підвидів, які належать до 2 рядів, 6 родин і 6 родів.

Плазунів для заповідних територій відомо 5 видів та 6 підвидів, які належать до 2 рядів, 3 родин і 5 родів.

Серед земноводних найчисельнішими є озерна та їстівна жаби, звичайна квакша та дунайський тритон, а серед плазунів — болотна черепаха та звичайний вуж. Серед цієї групи тварин види, що занесені до Європейського червоного списку та Червоної книги України в заповіднику відсутні.

Птахи[ред.ред. код]

Найчисельнішою та найважливішою як в природоохоронному, так і екологічному та економічному плані групою хребетних тварин заповідника є птахи. Тільки з 1983 року їх на теперішній території біосферного заповідника відмічено 257 видів, що становить близько 63 % орнітофауни України. А всього в дельті Дунаю за весь час спостережень зареєстровано понад 320 видів птахів. Звичайно, зустрічі значної кількості з тих, що ще не відмічені на заповідній території досить ймовірні. Про далеко неповний існуючий список орнітофауни заповідника свідчить реєстрація на розташованому приблизно за 22 км в морі від його морського кордону острові Зміїному 236 видів птахів, не менше 20 з яких невідомі для заповідника.

Кіт лісовий (Felis silvestris)

З 5-и ділянок заповідника найбільше видове різноманіття птахів характерне для вторинної дельти Кілійського рукава — 220 видів. Далі в цьому ряду слідують Стенцівсько-Жебріянські плавні, Жебріянське пасмо, острів Єрмаків та територія ставкового господарства.

Серед зареєстрованих на заповідній території 257 видів птахів 44 (17,1 %) занесено до Європейського червоного списку та Червоної книги України. Найбільша їх кількість трапляється у вторинній дельті Кілійського рукава Дунаю — 37. Дещо менше — 35 — відомі для Стенцівсько-Жебріянських плавнів, 28 — для Жебріянської гряди, 25 — острова Єрмаков та зовсім незначна кількість для ставкового господарства

Серед колоніальних птахів територія Дунайського біосферного заповідника найвагоміша для малого баклана — до 700 пар, що становить близько 6 % світової популяції виду, та косаря  — до 360 пар. Досить численні в заповіднику великий баклан, сіра, руда, мала та велика білі чаплі, квак, річковий та рябодзьобий крячки; також в заповіднику нерідкі кормові зграї рожевого пелікану, що налічують до кількох сотень птахів (в останні роки відмічені поодинокі спроби гніздування цього птаха на території заповідника). Трапляється і кучерявий пелікан — його єдине в межах України місце гніздування розташоване в південній частині озера Кугурлуй (вище по Дунаю відносно заповідника) і є преспективним районом для приєднання до заповідної території.

Орлан-білохвіст (Haliaeetus albicilla)

З рідкісних видів хижих птахів в заповіднику багато років гніздиться орлан-білохвіст.

Ссавці[ред.ред. код]

Ссавці в заповіднику представлені 42 видами. Серед них 6 (14,3 %) занесено до Європейського червоного списку та 13 (31,0 %) — до Червоної книги України. Для деяких з них — таких як норка європейська та кіт лісовий дунайські дельтові угіддя є дуже важливими для їх виживання в європейському масштабі. Окремі види ссавців на заповідній території мають певне мисливське та промислове значення (цит!). Їх раціональна експлуатація доцільна в відповідних зонах заповідника. Це, в першу чергу, ондатра та свиня дика.

Стан охорони біорізноманіття[ред.ред. код]

У 2000 р. міністром транспорту України Г. Кирпою було розпочато компанію за будівництво в заповідній зоні Дунайського біосферного заповідника (гирло Бистре) судноплавного каналу, що порушувало Закон «Про природно-заповідний фонд України»[2]. Незважаючи на опір громадськості та Національної Академії наук України, 2 лютого 2004 р. Президент України Л. Кучма підписав Указ № 117/2004, яким було дозволено будувати судноплавний канал по гирлу Бистре, а саму заповідну зону біосферного заповідника було скорочено з 22552 га до 14904 га[3].

У даний час в заповідній зоні біосферного заповідника Положенням про Дунайський біосферний заповідник дозволений промисловий лов риби, що грубо порушує закон і негативно позначається на розмноженні птахів, адже лов риби відбувається цілий рік, у тому числі і навесні[3][2]. Крім цього, в сітки рибалок потрапляють рідкісні види птахів, а також болотяна черепаха, охоронювані Червоною книгою або Бернською конвенцією. Всього за сезон в заповідній зоні дозволено ставити 224 мережі і 1500 вентерів, для чого залучається 300 рибалок (які живуть у заповідній зоні на 3 рибальських станах), а також 144 човни[3]. Хоча на практиці ці цифри явно не дотримуються. Всього за лімітами в заповіднику ловиться близько 500 тонн риби на рік[3].

У незаповедних зонах біосферного заповідника здійснюється активне комерційне викошування очерету, що також негативно впливає на розмноження низки птахів і ссавців[3].

У 2008—2012 рр. Держекоінспекцією в заповіднику було виявлено наступні порушення: браконьєрський лов риби, незаконне проведення меліоративних робіт, самовільний забір води, незаконний заїзд автотранспорту, випас худоби, підпалювання очерету[3].

Значної шкоди біорізноманіттю заповідника завдає застосування в заповіднику для рибного лову ятерів і мереж. За приблизними підрахунками, до риболовних сіток, що встановлюються у заповідній зоні заповідника, потрапляє 35 видів тварин, занесених до Червоної книги України. З них 22 види риб (осетер російський, осетер атлантичний, білуга, севрюга, стерлядь, карась сріблястий, морський коник, берш, йорж Балона, йорж смугастий, лосось дунайський і чорноморський, налім, морський півень сірий, марена, чоп великий і малий, горбань світлий, пуголовка зірчаста, шемая, вирезуб, бистрянка звичайна). При цьому, тільки нецільовий вилов стерляді (при потраплянні в мережі) в українській частині Дунаю складає 200 кг на рік. Потенційно можуть гинути від попадання в мережі в заповідній зоні ще 3 види червонокнижних ссавців (дельфін-азовка, видра, норка європейська) і 9 видів птахів (крячок каспійський, крячок малий, чернь білоока і червононоса, рожевий і кучерявий пелікани, малий баклан, чапля жовта, лебідь малий), і ще червонокнижний тритон дунайський. Окрім цього в мережі і ятера можуть потрапити 34 види тварин, занесених у список 2 Бернської конвенції[4].

Під час косіння очерету, що активно проводиться в заповіднику, відбувається безповоротне вилучення біомаси, знищуються місця відпочинку і зимівель мігруючих птахів, а також місця гніздування птахів, оскільки багато з них гніздяться в очеретяних заростях, а ряд птахів використовують для гнізд заломи торішнього очерету. Це — 5 червонокнижників — коровайка, косар, чернь білоока, баклан малий, чапля жовта, і 32 фонових види птахів — очеретянка ставкова, велика, лучна, кобилочка солов'їна, синиця вусата, гуска сіра, лебідь-кликун, чирок-тріскунець, широконіска, крижень, качка сіра, попелюх, пірникоза велика, сірощока, червоношия, мала, баклан великий, чапля мала біла, сіра, велика біла, бугай (птах), бугайчик, квак, лунь очеретяний, пастушок, погонич звичайний, малий, лиска, курочка водяна, султанка, вівсянка очеретяна, синьошийка, крячок чорний. Гинуть гнізда і лучної мишки, зникаючого звірка, якого рекомендовано занести до Червоної книги України[4].

У 2013 р. Окружний Одеський адміністративний суд звернув увагу на численні порушення природоохоронного законодавства в Дунайському заповіднику:

« Крім того, адміністрацією ДБЗ укладені договори про співпрацю з природокористувачами щодо раціонального використання рибних ресурсів заповідника, які не відповідають вимогам п.3.6.5 Положення про ДБЗ, оскільки ними не визначений порядок обліку та контролю за використанням ліміту ВЖР на території ДБЗ, у т.ч. по окремих видах та територіях ДБЗ відповідно виданих лімітів; загальна кількість перепусток виданих для здійснення рибальства близько 600, кількість знарядь лову, що може використовувати кожен рибалка – не визначена; для кожної ділянки вилову не визначено максимальна кількість знарядь лову, що може одночасно використовуватись на ділянці, яка обґрунтована для здійснення рибальства; не визначені види маркувань для ставних знарядь лову; параметри сіток для лову оселедця в обґрунтуванні ліміту не відповідають параметрам сіток, встановлених Проектом; не визначено види та порядок звітності перед адміністрацією; не визначено персональний склад виконавців; не здійснюється обов’язкове навчання, інструктаж, відсутній графік навчання тощо[5]  »

.

17 травня 2016 р. Вищий адміністративний суд України задовольнив позов Київського еколого-культурного центру і Екоправо-Київ у повному обсязі і визнав бездіяльність Мінприроди України в небажанні дотримуватися закону і виключити пункт з Положення про Дунайський заповідник, яким незаконно був дозволений промисловий лов риби у заповідній зоні Дунайського біосферного заповідника. Суд зажадав від Мінприроди України вилучити незаконні пункти про промисловий лов риби у заповідній зоні з Положення про Дунайський біосферний заповідник[6].

Освітня та екскурсійна робота[ред.ред. код]

Візит-центр заповідника знаходиться в центральній частині м. Вилкове на вулиці Нахімова. Це окремий будинок з відокремленим подвір'ям. У візит-центрі наявні інформаційні, екологопросвітні, природознавчі, краєзнавчі експозиції. Зал візит-центру, місткістю близько 35 осіб, обладнаний сучасною теле-відеоапаратурою. Є відеотека фільмів природоохоронної орієнтації. Візит-центр відкритий як для місцевих жителів, в першу чергу школярів, так і для гостей заповідника та міста.

Окрім візит-центру відвідувачам заповіднику запропоновано кілька постійних екскурсійних маршрутів: «Нова земля», "Екологічна стежка «Лебединка», «Заповідне морське узбережжя», «Нульовий кілометр».

Великі панорами заповідника[ред.ред. код]

Велика панорама Дунайського біосферного заповідника
Велика панорама заповідника під час масового гніздування птахів

Контакти[ред.ред. код]

Адреса дирекції: вул. Татарбунарського повстання 132а, м. Вилкове Одеської області, Україна.

Директор: Волошкевич Олександр Миколайович, кандидат біологічних наук.

Тел.: +38-04843 — 4-46-19, 3-11-95

Факс: +38-04843 — 4-46-19

E-mail: reserve @ it.odessa.ua

Візит-центр: вул. Нахімова, 4.

Тел: +38-04843 — 3-23-40

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]