Деніел Канеман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Деніел Канеман
Daniel Kahneman
Daniel KAHNEMAN.jpg
Народився 5 березня 1934
Тель-Авів, підмандатної Палестини
Громадянство
(підданство)
Ізраїль і США
Національність Сполучені Штати, Ізраїль
Alma mater Університет Каліфорнії, Берклі доктор філософії, 1961 Єврейського університету в Єрусалимі Б.А., 1954
Галузь наукових інтересів Психологія, економіка
Заклад Принстонський університет 1993 - Каліфорнійський університет, Берклі 1986—1993 Університет Британської Колумбії 1978—1986 центру перспективних досліджень в області поведінкових наук 1972—1973 Єврейський університет в Єрусалимі 1961—1977
Науковий ступінь докторський ступінь[d][1]
Науковий керівник Susan M. Ervin-Tripp[d]
У шлюбі з Anne Treisman[d]
Нагороди Nobel prize medal.svg Нобелівська премія з економіки (2002)
Особ. сторінка princeton.edu/~kahneman


CMNS: Деніел Канеман на Вікісховищі

Деніел Канеман ( іврит : דניאל כהנמן, народився 5 березня 1934), американо-ізраїльський психолог. Він розділив 2002 року Нобелівську премію з економіки з Вернон Л. Сміт. Канеман відзначився своєю роботою із судової психології, прийняття рішень, поведінкової економіки і гедоністичного психології. Його емпіричні дані оскаржують припущення про людську раціональність, які лежать в основі соціологічної теорії Чиказької школи та вільних, ринково орієнтованих економік.

Амос Тверські і Канеман заклали основи для розуміння загальнолюдських помилок, які виникають із евристики і упереджень (Канеман і Тверські, 1973; Канеман, і Тверські, 1982; Тверські і Канеман, 1974),і розвинули теорію перспективи (Канеман і Тверські, 1979). Канеман був нагороджений в 2002 році Нобелівською премією з економіки за роботу з теорії перспективи.

У 2011 році увійшов до списку провідних світових мислителів за версією журналу "Foreign Affairs". У тому ж році була опублікована і стала світовим бестселером його книга Думай повільно, вирішуй швидко, у якій він коротко виклав суть свого дослідження.

Наразі він є почесним професором психології та зв'язків з громадськістю Принстонського університету школи Вудро Вільсона. Канеман є партнером-засновником TGG групи, консалтингової компанії по бізнесу та доброчинності. Він одружений на співробітниці Королівського товариства Анні Трейзман.

Біографія[ред.ред. код]

Деніел Канеман народився в Тель-Авіві в 1934 році, де його мати була в гостях у родичів. Він провів свої дитячі роки в Парижі, Франція, куди батьки емігрували з Литви на початку 1920-х років. Канеман і його родина були в Парижі, коли вона була окупована нацистською Німеччиною в 1940 році. Його батька арештували в першій великій облаві на євреїв Франції, але він був звільнений через шість тижнів по вимозі свого роботодавця. Сім'я перебувала в бігах протягом решти війни, всі вціліли, окрім батька Канемана, який загинув через цукровий діабет у 1944 році. Даніель Канеман, а потім і його сім'я переїхала в британську підмандатну Палестину в 1948 році, якраз перед створенням Ізраїлю.

Канеман писав про свій досвід в окупованій нацистами Франції, чим часто пояснює, чому він вийшов працювати на поле психології: Наприкінці 1941 або на початку 1942 року євреї були зобов'язані носити Зірку Давида і коритися до 6 вечора комендантську годину. Я пішов, щоб грати з другом-християнином і залишився занадто пізно. Як я йшов порожньою вулицею,одягнувши светр навиворіт, то побачив німецького солдата який наближався до мене. Коли я наблизився до нього, намагаючись йти швидко, я помітив, що він дивиться на мене пильно. Потім він покликав мене, взяв мене на руки, і обійняв мене. Я був шокований, і думав що він помітить зірку на моєму светрі. Він говорив зі мною з великим хвилюванням, по-німецьки. Коли він поклав мене, він відкрив свій гаманець, показав мені картину хлопчика, і дав мені трохи грошей. Я пішов додому більш визначеним, ніж коли-не-будь, що моя мати була права: люди були нескінченно складніші і цікавіші.(Канеман, 2003, стор. 417) Канеман отримав ступінь бакалавра наук за спеціалізацією в області психології і математиці  в Єврейському університеті в Єрусалимі 1954 року Після отримання ступеня бакалавра, він служив в психології відділу Армії оборони Ізраїлю. Один з його обов'язків було оцінювання кандидатів на навчання в школи офіцера, а також розробити тести і виміри для цієї мети. У 1958 році він відправився в Сполучені Штатів, став кандидатом в області психології з університету Каліфорнії в Берклі.

Академічна кар'єра [ред.ред. код]

Когнітивна психологія [ред.ред. код]

Канеман почав свою академічну кар'єру як викладач психології в Єврейському університеті в Єрусалимі в 1961 році, він був призначений на посаду старшого викладача в 1966 році, його ранні роботи, орієнтовані на візуальне сприйняття і увагу. Наприклад, його перша публікація в престижному журналі Science була озаглавлена ​​"Учень Діаметр і навантаження на пам'ять" (Канеман & Бітті, 1966). Протягом цього періоду, Канеман був запрошеним вченим у Університеті штату Мічиган (1965—1966) і прикладної психології науково-дослідного відділу в Кембриджі(1968/1969, літо). Він був науковим співробітником Центру когнітивних досліджень і викладачем по психології в Гарвардському університеті в 1966/1967.

Судження і прийняття рішень [ред.ред. код]

Цей період знаменує початок тривалої співпраці Канеман з Амоса Тверські. Разом Канеман і Тверські опублікували серію основних статтях, загалом в області осмислення і прийняття рішень, що призвело до публікації їх теорії перспективи в 1979 г. (Канеман і Тверські, 1979). Канеман був нагороджений премією пам'яті Нобеля з економіки в 2002 році за роботи з теорії перспективи.

У своїй Нобелівській біографії, Канеман стверджує, що його співпраця з Тверські почалися після того, як Канеман запросив Тверські дати лекцією на одному з семінарів в Єврейському університеті в 1968 або 1969, свій перший спільно написаний документ, "віра в закон малих чисел", був опублікований в 1971 (Тверскі і Канеман, 1971). Вони опублікували сім статей в рецензованих журналах в роки 1971–1979. Крім «теорії перспективи», найбільш важливим з цих статей був «Судження в умовах невизначеності: евристика і забобони», (Тверскі і Канеман, 1974), яка була опублікована в престижному журналі Science і ввів поняття якір.

Канеман залишив Єврейський університет в 1978 році, щоб зайняти позицію в Університеті Британської Колумбії. Цей крок не мав практично ніякого негативного ефекту на його співпрацю з Тверські, Тверські перейшов до Стенфордського університету в тому ж році.

Поведінкова економіка [ред.ред. код]

Канеман і Тверські обидва були приятелями в Центрі перспективних досліджень в області поведінкових наук в Стенфордському університеті в навчальному 1977–1978 році. Молодий економіст  Річард Талер був запрошеним професором в Стенфордському філії Національного бюро економічних досліджень в цьому ж році. За Канеманом, «[Талер і я] скоро подружилися, і з тих пір мав значний вплив на образ думок один одного» (Канеман, 2003, стор. 437). Ґрунтуючись на теорії перспективи і Канеман. і Тверські працювали, Талер опублікував «До позитивної теорії споживчого вибору» в 1980 році, документ, в якому Канеман назвав «засновників текстів в поведінковій економіці» (Канеман, 2003, стор. 438).

Канеман і Тверські і взяв активну участь у розробці цього нового підходу до економічної теорії, і їх участь в цьому русі мала ефект зниження інтенсивності і винятковості їх більш раннього періоду спільної співпраці. Вони будуть продовжувати публікувати разом до кінця життя, але період, коли Канеман опублікував майже виключно з Тверські закінчився в 1983 році, коли він опублікував дві статті з Енн Трейсменом, яка стала його дружиною з 1978 року.

Гедоністичної психології[ред.ред. код]

У 1990-х роках, фокус дослідження Канемана почали поступово переходити в упор до області " гедоністичного психології ". Це підполе тісно пов'язане з позитивної психології руху, який неухильно набирає популярність в той час. За Канеманом і його колегами, Гедоністичної психології … це вивчення того, що робить досвід і життя приємними чи неприємними. Це пов'язано з почуттям задоволення і болю, інтересу і нудьги, радості і печалі, і задоволеності і незадоволеності. Це також стосується цілої низки обставин, від біологічної до соціального, цієї нагоди страждання і насолоди.

Важко точно визначити, коли дослідження Канемана почали зосереджуватися на гедонистических, хоча, швидше за все випливає з його роботи з економічної поняття корисності. Після публікації кількох статей і глав у всьому, крім одного з років, що охоплюють період 1979–1986 (в цілому 23 опублікованих робіт в 8 років), Канеман опублікував в роки 1987–1989 рівно одну главу. Після цієї перерви, статті про корисність і психологію корисності стали з'являтися у такі роки: Канеман & Snell, 1990; Канеман & Талер, 1991; Канеман & Варей, 1991. У 1992 році Варей і Канеман ввели метод оцінки моментів і епізодів як спосіб захоплення «досвід поширився по часу». У той час як Канеман продовжує вивчати прийняття рішень (наприклад, Канеман, 1992, 1994; Канеман & Ловалло, 1993), гедоністична психологія звертає увагу все більшого числа публікацій (наприклад, Фредріксон і Канеман, 1993; Канеман, Фредріксон, Шрайбера і Редемілер, 1993; Канеман, Вокер і Сарин, 1997; Редельмер і Канеман, 1996), що призвело до спільної праці з Едом Дінером і Норбертом Шварцем.

Разом з Девідом Шкедом Канеман розробив поняття фокусування ілюзії (Канеман і Шкаде, 1998; Канеман, Крюгер, Шкаде, Шварц і Стоун, 2006), щоб пояснити, зокрема помилки людей при оцінці впливу різних сценаріїв розвитку на майбутнє щастя (також відомий як афективне прогнозування, яка була вивчена за допомогою Дениела Гілберта ). «Ілюзія» відбувається, коли люди вважають вплив одного конкретного фактора на їх повне щастя, вони, як правило, значно перебільшують значення цього чинника, в той час як з видом на численні інші фактори, які в більшості випадків мають більший вплив. Хорошим прикладом можуть служити створені Канеманом і Шкедом в 1998 роботи "Чи жити в Каліфорнії зробити людей щасливими? фокусування ілюзія в судженнях задоволеності життям ". У цій роботі, студенти на Середньому Заході і в Каліфорнії повідомили, аналогічні рівні задоволеності життям, але Midwesterners думали, що їх каліфорнійські колеги будуть щасливішими. Єдина відмінність інформації в тому, що на Середньому Заході при прийнятті цих рішень студенти знали те, що їх гіпотетичні однолітки живуть у Каліфорнії. Таким чином, вони «спрямовані» на цю відмінність, тим самим завищуючи ефект погоди в Каліфорнії на задоволення своїх жителів з ​​життям.

Навчання[ред.ред. код]

Канеман в даний час старший науковий співробітник і заслужений викладач Принстонського університету і кафедри психології та Школи громадських та міжнародних відносин імені Вудро Вільсона. Він також співробітник Єврейського університету та Gallup старший науковий співробітник.

Особиста [ред.ред. код]

Канеман одружений на знаменитому психолозі Анні Трейсман.

Нагороди та визнання [ред.ред. код]

 • У 2002 році Канеман отримав премію Нобеля з економіки,
 • Канеман з со-одержувач з Тверські, заробив у 2003 Університет Луїсвілля Грашмен премію з психології.
 • У 2007 році він був представлений Американської психологічної асоціацією до премії "за видатні Довічна внесків до психології".
 • 6 листопада 2009 він був удостоєний звання почесного доктора з відділу економіки в Університеті Еразма в Роттердамі, Нідерланди. У своїй інавгураційній промові Канеман сказав: «Коли ви живете досить довго, ви побачите неможливо стати реальністю.» Він мав на увазі те, що він ніколи б не чекав, що буде визнаним економістом, коли він почав свої дослідження.
 • У 2011 і 2012, він ввійшов в Bloomberg 50 найвпливовіших людей у світовому фінансів .
 • 9 листопада 2011 він був нагороджений Т. Парсонс премією в Американській академії мистецтв і наук.
 • Його книга, мислення, швидкий і повільний була переможцем 2011 Los Angeles Times книжкової премії за інтерес.
 • У 2012 його книга, мислення, швидкий і повільний, була нагороджена Національною академією наук Communication Award за найкращу книгу, опублікована в 2011 році.
 • У 2012 він був прийнятий до Королівської академії іспанської мови (Економічні та фінансові науки).
 • 8 серпня 2013, президент США Барак Обама оголосив, що Деніел Канеман - одержувач Президентською медаллю Свободи.

Відомі внески [ред.ред. код]

 • Анкерний і регулювання
 • Заміна Атрибут
 • Наявність евристичний
 • Помилковість Базова процентна
 • Сполучення оману
 • Диктатор гра
 • Обдурені випадковістю
 • Обрамлення (соціальні науки)
 • Втрата огиду
 • Оптимізм зміщення
 • Пік-кінець правило
 • Планування оману
 • Теорія перспективи
 • Накопичувальне теорії перспективи
 • Прогнозування Посилання клас
 • Репрезентативність
 • Моделювання евристичний
 • Відхилення у бік статусу кво

Опубліковані роботи [ред.ред. код]

Нижче наводиться частковий список публікацій.

Документи [ред.ред. код]

 • Канеман, D.; Бітті, J. (1966). «Діаметр зіниці і навантаження на пам'ять». Наука 154 (3 756) :. 1583–1585 DOI : 10.1126 / science.154.3756.1583. PMID 5924930 .
 • Тверскі,.; Канеман, Д. (1971). «Віра в закон малих чисел». Psychological Bulletin 76 (2) :. 105–110 DOI : 10,1037

/ h0031322 .

 • Канеман, D.; Тверскі А. (1972). «Суб'єктивна ймовірність: суд репрезентативності». Когнітивна психологія 3 (3) :. 430–454 DOI : 10,1016 / 0010-0285 (72) 90016-3 .
 • Канеман, Д. (1973). Увага і зусилля. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
 • Канеман, D.; Тверскі А. (1973). «На психології прогнозування». Psychological Review 80 (4) :. 237–251 DOI : 10,1037

/ h0034747 .

 • Тверскі,.; Канеман, Д. (1973). «Наявність: евристичний для оцінки частоти та ймовірності». Когнітивна психологія 5 (2) :. 207–232 DOI : 10,1016 / 0010-0285 (73) 90033-9 .
 • Тверскі,.; Канеман, Д. (1974). «Рішення в умовах невизначеності: евристика і забобони»,. Наука 185 (4157): 1124–1131. ДОІ: 10.1126 / science.185.4157.1124. PMID 17835457 .
 • Канеман, D.; Тверський, А. (1979). «Теорія перспективи: аналіз рішень в умовах ризику». Економетрика 47 (2) :. 263–291 ДОІ: 10,2307

/ 1914185. JSTOR  1914185 .

 • Канеман, D.; Тверський, А. (1979). «Теорія перспективи: аналіз рішень в умовах ризику». Економетрика47 (2) :. 313–327 ДОІ: 10,2307

/ 1914185 .

 • Тверскі,.;. Канеман, Д. (1981) «з каркасної рішень і психологія вибору». Наука 211 (4481): 453–458. ДОІ: 10.1126 / science.7455683. ПМІД7455683 .
 • Канеман, D.; Тверський, А. (1984). «Вибір, цінності та кадри». Американський психолог 39 (4) :. 341–350 ДОІ: 10,1037

/ 0003-066X.39.4.341 .

 • Канеман, D.; Міллер, DT (1986). «Теорія Норма: Порівняння реальність його альтернатив». Psychological Review 93 (2) :. 136–153 DOI : 10,1037 / 0033-295X.93.2.136 .
 • Канеман, D.; Кнеч, JL; Талер, RH (1990). «Експериментальні випробування ефекті вкладів і теорема Коуза». Журнал політичної економії 98 (6) :. 1325–1348 DOI : 10,1086 / 261737 .
 • Фредріксон, BL; Канеман, Д. (1993). «Тривалість зневага ретроспективних оцінок афективних епізодів». Журнал Особистість і соціальна психологія 65 (1) :. 45-55 DOI : 10,1037 / 0022-3514.65.1.45. PMID 8355141 .
 • Канеман, D.; Ловалло, D. (1993). «Боязкі вибори і сміливі прогнози: пізнавальна перспектива на ризиковане». Наука управління 39 :. 17-31 DOI : 10,1287 / mnsc.39.1.17 .
 • Канеман, D.; Тверскі А. (1996). «Насправді пізнавальних ілюзій». Psychological Review 103 (3): 582–591. DOI : 10,1037 / 0033-295X.103.3.582. PMID 8759048 .
 • Schkade, DA; Канеман, Д. (1998). «Чи є живе в Каліфорнії зробити людей щасливими фокусування ілюзія в судженнях задоволеності життям?». Psychological Science 9 (5) :. 340–346 DOI :10.1111 / 1467-9280.00066 .
 • Канеман Д., Дінер, E., & Schwarz, Н. (ред.).. (1999) Благополуччя: Основи гедоністичної психології. Нью-Йорк: Фонд Расселл Сейдж.
 • Канеман, Д. (2003). «Погляд на рішення і вибору: Відображення обмежена раціональність». Американський психолог 58 (9): 697–720. DOI : 10,1037 / 0003-066X.58.9.697. PMID 14584987 .
 • Канеман, D.; Крюгер,.; Schkade, D.; Schwarz, N.;. Камінь, A. (2006) «Ви були б щасливішими, якщо б ви були багатшими

фокусування ілюзія?». Наука 312 (5782) :. 1908-10 DOI : 10.1126 / science.1129688. PMID 16809528 .

 • Канеман, Д. (2003). Карти обмеженої раціональності: погляд на інтуїтивне судження і вибору. У Т. Frangsmyr (ред.), Les

Prix Nobel 2002 [Нобелівські премії 2002]. Стокгольм, Швеція: Almquist і Wiksell International. Зверніть увагу, що ця глава складається з двох розділів: перший є автобіографія (з хвалебною промовою Амоса Тверскі) і другий стенограма своїй Нобелівській лекції, що і назва відноситься. Автобіографічна частина була перевидана як: Канеман, Д. (2007). Деніел Канеман. У Г. Lindzey & WM Раньян (ред.), Історії психології в автобіографії, том IX (стор. 155–197). Washington, DC: Американська психологічна асоціація. Вона також доступна на веб-сайті Нобелівської премії .

 • Професор Пол Блум Єльського університету 2008, Yale відкритий курс, Введення в психологію, лекція 10 Стенограма

Книги [ред.ред. код]

 • Канеман, Д. (2011) Мислення, швидкий і повільний , Фаррар, Страус і Жиру, ISBN 978-0374275631. (Відгук від Freeman Dyson в Нью-Йорк рев'ю оф букс , 22 грудня 2011 року, стор. 40-44.)
 • Канеман Д., Тверскі і А. (ред.) (2000) Вибір, цінності та фрейми. Нью-Йорк: Cambridge University Press.
 • Канеман Д., Slovic, П. , і Тверскі А. (1982) Судний в умовах невизначеності: евристики і упереджень. Нью-Йорк: Cambridge University Press.

Інтерв'ю [ред.ред. код]

 • "Чи можемо ми довіряти нашій інтуїції? в Alex Voorhoeve Бесіди про етики. Oxford University Press, 2009. ISBN 978-0-19-921537-9 (переглядів обговорює Канеман про надійність моральних інтуїцій [варіант суджень] та актуальності його роботи в пошуках "рефлексивного рівноваги" У моральної філософії).

Інтерв'ю на радіо

 • Все на увазі, ABC, Австралія (2003)
 • Все на увазі, BBC, Велика Британія (2011)

Онлайн інтерв'ю

 • Мислення про мислення — інтерв'ю з Даніелем Канеман (2011)

Телевізійні інтерв'ю

 • Як ви реально заробити Рішення — Horizon (BBC серіал) — серія 2013–2014 № 9

Посилання [ред.ред. код]

 1. «У FP 100 найкращих світових мислителів. 71 Деніел Канеман». foreignpolicy.com. 28 листопада 2011. Джерело 3 листопада 2012.
 2. «The New York Times список бестселерів — 25 грудня 2011». www.hawes.com . Джерело 2014-08-17.
 3. ^ Канеман, Данило (2002). «Автобіографія». nobelprize.org .Джерело 3 листопада 2012.
 4. ^ Канеман, Дінер & Schwarz 1999, стор. IX.
 5. ^ Канеман, Дінер & Schwarz 1999.
 6. «Даніель Канеман, доктор філософії». The Gallup Organization. 2012. Джерело 3 листопада 2012.
 7. «, як ви дійсно приймати рішення». Horizon. Серія 2013–2014. Епізод 9. 2014-02-24. Подія відбувається в 00:20:13. BBC.BBC Two. Джерело 2014-02-26. «Я живу в Берклі протягом літа, і я багато ходити.»
 8. «2003- Деніел Канеман і Амос Tversky».
 9. ^ Cynkar, Емі (4 квітня 2007). «видною фігурою». Монітор з психології ( Американська Психологічна Асоціація ). Джерело 26 листопада 2008. Даніель Канеман буде отримувати внески прижиттєві нагороду АПА на з'їзді за роботу оскарження людської раціональності

та прийняття рішень.

 1. «Даніель Канеман». Erasmus University Rotterdam .Джерело 3 листопада 2012.
 2. «50 найвпливовіших людей в Global Finance». Bloomberg LPДжерело 3 листопада 2012.
 3. «Т. Парсонс церемонії нагородження та адреса: дві системи в умі». Американської академії мистецтв і наук. 9 листопада 2011. Джерело 3 листопада 2012.
 4. «Алекс SHAKAR, Стівен Кінг виграти рази книгу Призи». LA Times (Tribune Company). 20 квітня 2012. Джерело 3 листопада 2012.
 5. «А переможцями стали …». Ініціатива Кека Ф'ючерси (Національна академія наук). 12 жовтня 2012. Джерело 24 червня 2013. Видатний і доступною книгу, яка приносить відкритих ключів наукових знань про те, як ми думаємо і приймати рішення.
 6. «Його Високоповажність д-р Деніел Канеман» .www.racef.es. 14 червня 2012. Джерело 2 листопада 2012.
 7. «Президент Обама Імена Президентську медаль одержувачів Свобода». Офіс прес-секретаря, Білий дім. 8 серпня 2013. Джерело 8 серпня 2013.

Зовнішні посилання [ред.ред. код]

 • Офіційний сайт (у Принстоні)
 • Резюме Канемана (2011)
 • Роботи або про Деніел Канеман в бібліотеках ( WorldCat каталог)
 • Карти обмеженої раціональності 2002 лекції в NobelPrize.org
 • Профіль і документи на науково-дослідних робіт у галузі економіки (RePEc)
 • Лекція на тему «Загадка досвіду проти пам'яті» на TED, лютий 2010
 • Теллер використовує швидкий мислення
 • Т. Парсонс церемонії нагородження та адреса: дві системи Розуму
 • Огляд: Мислення, швидкий і повільний Даніель Канеман
 • 2012 Singularity Summit Q & з Канеман на Fora.tv
 • Деніел Канеман (1934-)Короткий Енциклопедія Економіка. Бібліотека Економіки та Свободи (2-е вид.) ( Liberty Fund ). 2008.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Белянин А. Дэниел Канеман и Вернон Смит: экономический анализ человеческого поведения. — Вопросы экономики, № 1, 2003 с. 4-23.

Посилання[ред.ред. код]

 1. Національна бібліотека Німеччини, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #124127487 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.