Вулканічний кратер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кратер вулкану Везувій

Вулканічний кратер — чашоподібне або конусоподібне заглиблення на вершині або схилі вулкана.[1], яке утворилося на місці виходу розплавленої магми і газів із поверхні земної кори у результаті вулканічного виверження. Тобто слово вулканічний — вказує на природу виникнення кратера. Розміри кратера варіюються від десятків метрів до декількох кілометрів у діаметрі. На дні кратера розташовано одне або декілька жерл діючого або згаслого вулкана.

Геоморфологія[ред. | ред. код]

У більшості вулканів кратер знаходиться на вершині гори, як правило конічної форми. Деякі вулканічні кратери, можна знайти на схилах вулкану. Іноді кратери заповнюються повністю або частково дощовою або талою водою утворюючи озера.

Часто кратери мають неправильну геометричну форму — один край набагато нижчий ніж інший, що може бути викликане специфікою виверження, або через більш пізні природні ерозії.

Існують також дуже специфічні кратери, що мають назву маари — плоскодонні кратери вибуху з жерлом без конуса, але оточені невисоким валом з пухких продуктів виверження.

Примітки[ред. | ред. код]